Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için yapılaması gerekenler

  Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  hamilelik ile ilgili hadisler hamilelikle ilgili hadisler gebelikle hamilelik hadis hamilelerle Sağlıklı bir hamilelik için yapmanız gereken ilk şey bir doktora görünmek olmalı. Vücudunuzda farkında olmadığınız bir sorun tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Örneğin troit bezinin çok ya da az çalışması düşük nedenlerinden biridir.
  Önceleri gebelikte tıbbi bakım, gebelik başladığı andan itibaren verilmekte ve bu şekilde gebelikle ilgili tüm etkenlerin kontrol edildiği düşünülürdü. Ancak gebelik süreci ‘anlaşıldıkça’ gebelik öncesi dönemin de sağlıklı bir gebelik, doğum ve doğum sonrası için oldukça önemli olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden günümüzde anne adaylarına gebe kalmayı planladıklarında doktorlarına başvurmaları ve genel bir kontrolden geçmeleri öneriliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe, gebe kalmayı planladığınız andan itibaren gideceğiniz doktorda yapılan kontrolleri şöyle sıralıyor:
  Gebelik öncesi kontrolün amacı gebelikte, doğumda ya da doğum sonrasında anormal durumların ortaya çıkma riskini artıracak faktörlerin (kansızlık, enfeksiyon gibi) belirlenip tedavilerinin yapılmasıdır. Muayenede yöneltilen ayrıntılı sorularla, gebeliği olumsuz etkileyebilecek kronik hastalıklar (hipertansiyon, diyabet, epilepsi gibi), jinekolojik rahatsızlıklar (miyom, over kisti, enfeksiyonlar gibi), önceki gebeliklere ait durumlar (düşük, anomalili doğum, önceki gebeliklerde yaşanan normal dışı durumlar) tespit edilir. Anne adayının beslenme alışkanlıkları, hayat tarzı, (sigara-alkol ve diğer maddelerin kullanımı, iş hayatı, uyku ve dinlenme alışkanlıkları belirlenip, gebeliğe uyarlanır.
  Son bir yıl içinde alınmadıysa pap -smear testi (rahim ağzı kanserini belirleyici test) yapılır. Anne adayının tansiyonu ölçülür.
  Kilo ölçümü ve kilo ile boy arasındaki ilişkinin belirlenmesi ile jinekolojik ultrasonografi, muayene sırasında uygulanacak diğer işlemlerdir.
  Şeker hastalığı riski belirlenmeli
  Laboratuar incelemeleri: Hiçbir şikâyeti olmayan ve muayene bulgularına göre risk faktörü taşımayan anne adaylarında tam kan, tam idrar (idrar kültürü), bilmiyorlarsa anne ve baba adayının kan grupları, toksoplazma paraziti ve kızamıkçık virüsü enfeksiyonlarının önceden geçirilip geçirilmediğinin araştırılması. Açlık kan şekeri ölçümü. Böbrek işlevlerini değerlendirmek için kanda BUN ve kreatinin seviyelerinin belirlenmesi, tiroit bezinin işleyişinin değerlendirilmesi amacıyla TSH ölçümü yapılır.
  Açlık kan şekeri anne adayının şeker metabolizmasının değerlendirilmesi amacıyla en az 12 saatlik bir açlık süresi sonunda uygulanır.
  Tiroit bezinin ‘aşırı’ ya da ‘az’ çalışması durumunda gebelikle ilgili bazı normal dışı durumların (düşük gibi) ortaya çıkma riski artar. Tek bir TSH ölçümü tiroit bezinin işlevleri hakkında ayrıntılı bilgiler verir. Belli bir şikâyeti olan ve/veya muayene bulgularına göre risk faktörü belirlenen anne adaylarında diğer incelemeler (ileri tiroit fonksiyon testleri, kalple ilgili ileri incelemeler gibi) yapılabilir.
  Vitamin her zaman şart değil
  Herhangi bir kronik hastalığı olmayan, beslenmesi anormallik arz etmeyen anne adaylarının gebelik öncesi vitamin desteğine ihtiyacı yoktur. Daha önceden problemli bebek doğurmuş olan anne adaylarında ise, yeni gebelikte bu durumun tekrarlamasını engellemek için, planlanan gebelikten bir ay önce başlanarak üç ay boyunca günde 4 miligram folik asit kullanımı uygundur. Vitaminlerin de ‘ilaç’ grubunda yer aldığı ve gerekli görülmedikçe kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır.
  Hepatit B’yi unutmayın
  Muayene sırasında saptanan tedavi gerektirir durumlar için uygun tedavi verilir (kansızlık, idrar yolu enfeksiyonları gibi).
  Diyabet hastaları için kan şekerinin gebelik başlamadan çok öncesinden itibaren normal sınırlara çekilmesi, bu anne adaylarının bebeklerinde anomali ortaya çıkma riskini belirgin şekilde azaltır.
  Aşılar: Hepatit B aşılarına başlanması, kızamık aşısı uygulanması, tetanos aşısı yapılır. Kızamıkçık aşısı daha önce kızamıkçık geçirmediği belirlenen anne adaylarına uygulanır. Aşı, canlı aşı olduğundan anne adayının bu uygulama sonrası en az üç ay gebe kalmaması ve bu süre sonunda tercihen kanda bağışıklık oluşup oluşmadığının araştırılması önerilir tavsiye edilir. Tetanos aşısı gebeliğin üçüncü ayından sonra da uygulanabilir.
  Süt, yumurta yarar ekmek, tatlı zarar
  Şunu en baştan bilmek gerekir ki, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için bu kararı aldığınız ilk andan itibaren dengeli beslenmeye, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almaya özen göstermelisiniz. Peki ne yemeniz gerekiyor? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe, gebe kalmadan önce yenmesi ve dikkat edilmesi gereken besinleri sıraladı:
  Kırmızı et, tavuk eti, balık, kuru fasulye, yumurta ve fındık: B vitamini, protein, demir ve çinko kaynağıdır.
  Süt, yoğurt ve peynir: Protein, kalsiyum, fosfor ve çeşitli vitaminlerin kaynağıdır.
  Meyveler: A vitamini, C vitamini, potasyum ve lif kaynağıdır. Lifli beslenmek kabızlık problemi yaşamamanız için önemlidir.
  Sebzeler: A vitamini, C vitamini, folik asit, demir ve magnezyum gibi minerallerin kaynağıdır. Yağı düşük ve lif oranı yüksektir.
  Ekmek, makarna, pirinç: Kompleks karbonhidrat (nişasta) kaynağıdır.
  Katı yağlar, sıvı yağlar, tatlılar: Kalori dışında fazla bir faydası yoktur. Dikkatli tüketilmelidir.
  Demirden zengin besinler: Et, kuru üzüm, erik, fasulye, soya, ıspanak, buğday demir içeriği zengin besinlerdir. C vitamini maddeler (turunçgiller, patates ve karnabahar) demir emilimini artırır.
  Folik asit kaynakları: Karaciğer, yeşil sebzeler ve baklagiller folik asitten zengin besinlerdir. Vejetaryenseniz ve özellikle de katı vejetaryenseniz, daha fazla bilgi edinmek için bir doktora danışmalısınız.
  Omega 3: En çok balıklarda bulunuyor. Ancak, uzmanlar hamilelik döneminde bu yağ asidinin çok fazla olduğu büyük balıkların yenmesini tavsiye etmiyor. Çünkü içeriklerinde beyin gelişimine zararlı cıva var. Bunun yerine en büyüğü palamut olmak üzere küçük balıkları tüketebilirsiniz.
   
Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için yapılaması gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sağlıklı bir gebelik için hangi aşıları yaptırmalıyım?

  sağlıklı bir gebelik için hangi aşıları yaptırmalıyım?

  gebelikte sağlık ocağı gebelikte hepatit b aşısı yapılırmı hamilelikte hepatit b aşısı yapılırmı sağlık ocaklarında gebelik testi ocağında gebelik testi GEBELİKTE YAPILMASI GEREKEN AŞILAR Eğer bir sağlık ocağı tarafından takibiniz yapılıyorsa, size 4.aydan itibaren, 2 doz tetanos...
 2. Bilinçli Bir Hamilelik Geçirmek İçin Bilinmesi Gerekenler

  Bilinçli Bir Hamilelik Geçirmek İçin Bilinmesi Gerekenler

  hamilelikte bilinmesi gerekenler gebelikte bilinmesi gerekenler hamilelikle ilgili hamilelik hakkında Gebelik döneminde kadınlarda fizyolojik ve psikolojik olarak bazı değişiklikler yaşarlar...O değişiklikleri kolaylıkla atlatabilmek için her hamile bayanın okuması gereken bir yazı kızlar :tik: Gebelik bir kadının hayatında bir kaç kez yaşayacağı ve yaklaşık 9 aylık bir süreçte bir çok...
 3. Sağlıklı bir cilt için yapmanız gerekenler

  Sağlıklı bir cilt için yapmanız gerekenler

  cilt sağlığı, sağlıklı bir cilt için neler yapılmalı buyrun öğrenelim arkadaşlar. Cilt sağlığı güzelliğimizin sembolüdür adeta... Peki cilt sağlığı için neler yapılmalı; buyrun bu yazımızda bilgi sahibi olalım Melek'ler. Cilt Sağlığınızı Korumak için gerekenler; Güneşten korunun ; çünkü kırışıklıkları arttırır, cildi kurutur, lekelere ve deri tümörlerine sebeb olur. Bu nedenle cilt...
 4. Yazı Sağlıklı Geçirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler...

  Yazı Sağlıklı Geçirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler...

  yaz ayları, sağlıklı geçirmek için, öneriler, tavsiyeler, ipuçları, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Yaz ayları sıcağı hissettiğimiz,kemiklerimizin, iliklerimizin ısındığı aylardır.Güneşin faydaları kadar zararlarını da hesaba katarak ,sıcağın vücudumuzda ki dengesini iyi ayarlamak için yapmamız gerekenleri İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları...
 5. Sağlıklı hamilelik için yapılması gerekenler

  Sağlıklı hamilelik için yapılması gerekenler

  hamilelikte nelere dikkat etmeli,sağlıklı hamilelik içn ne yapmalı,sağlıklı gebelik dönemi için ne yapmalı,sağlıklı gebelik geçirmenin yolları hakkında bilgiler Rahat bir doğum yapmak istiyorsanız kadın doğum doktorunuzla her zaman iletişim halinde olmanız gerekiyor.Kadın doğum uzmanlarının sizlere sunduğu önerileri birer birer gerçekleştirerek sıkıntısız bir hamilelik dönemi...

Sayfayı Paylaş