Sağlıklı nasıl kilo alabilirim?

Uzman SühaN

Administrator
Sağlıklı nasıl kilo alabilirim?
Günümüzde sürekli kilo verme yolları araştırılırken aslında çok sayıda kişinin şikayetlerinden biri de kilo alma problemleridir. Her ne kadar kilo vermek için çeşitli yöntemler uygulansa da bazı kişilerinde kilo alabilmek için dikkat etmesi gereken yöntemler vardır.


Kilo alabilmek için öncelikle ne amaçlı kilo almak istediğimizi bilmemiz gerekiyor. Kilo alımı kilo vermekten daha zor bir eylemdir. Fakat sağlıklı kilo alabilmek için ne yapılmalı derseniz de vereceğimiz bilgilerle sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.


Kilo almanın kilo vermekten çok daha zor olduğunu bilin. “Kilo almak isteyen kişilerin kilo almak istemesi yeterli değildir, ayrıca buna inanmaları da gerekir. Gerekli tahliller yaptırılıp altta yatan geçerli bir hastalık ve durum yok ise diyetisyen kontrolünde takip ve iletişim ile ayda ortalama 2 kilo olacak şekilde hedef koyulabilir. Amaç vücutta gerekli dokuları oluşturmaktır. Kilo yağ ve yağsız dokuyu ( kas dokusu, vücut suyu ve kemik dokusu ) arttıracak şekilde alınır. Amaç daha çok kas dokuyu arttıracak şekilde olmalıdır.Sağlıklı kilo almak için yapılması gerekenler ;Eğer kilo almak istiyorsanız, öğünlerinizi atlamamanız gerekiyor. Düzenli şekilde günlük ana öğünlerinize uymanız gerekir. Sağlıklı kilo alabilmek için ne yapılmalı sorusunun en önemli kuralı öğünlerinize dikkat etmenizdir.


Ara öğünlerde daha çok protein değeri ve kalori değeri yüksek gıdaları tercih etmelisiniz. Kuruyemişler,kuru meyveler, hamur işi olabilir. Meyve tercihleriniz genel olarak yüksek kalorili meyveler olmalıdır.Baharatlı yemekleri tercih ederek iştahınızın açılmasını sağlayabilir böylelikle ana öğünlerinizde daha fazla yemek tüketmiş olursunuz.Günlük öğünlerinizde farklılık yaparak bir öğünde salata tükettiyseniz diğer öğünde komposto tüketebilirsiniz.


Yoğun bir şekilde egzersiz yaparak günlük alınan kaloriyi yakmanıza gerek yok. Bu yüzden daha çok hafif tempolu yürüyüşler yaparak yine kilo alımına yardımcı olabilirsiniz. Bu yürüyüş iştahınızı açarak kalori almanızı artırır.


Öğünlerde tercih edeceğiniz yemekler genellikle besin değeri yüksek olmalı. Mesela makarnalarda peynir ve sosları tercih edebilirsiniz.


Su tüketiminizi yemeklerden önce değil yemeklerden en az 45 dakika sonra yapmalısınız. Yemeklerden önce ya da yemek yeme esnasında yaparsanız midede doygunluk hissi vereceğinden fazla gıda tüketimini engeller.Daha fazla et tüketmelisiniz. Kalori ve protein değeri yüksek olduğundan et tüketimi de sağlıklı kilo almanıza yardımcı olacaktır.Sigara ve stresten uzak durmanız gerekiyor. Sigara kilo alımınızda engel olabilir. Stres ise iştahınızı kesebilir. Günlük almanız gereken kaloriyi aza indirir.


Kilo alma isteğinizin başarısız olmasını istemiyorsanız fazla kilo almak yerine kalıcı ideal kilonuza ulaşmanız önemlidir bu yüzden kilo alırken sağlıklı kilo almak için yapılması gerekenler nelerdir bunları araştırarak kilo almanızda fayda var.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst