Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sağlıklı Tartışmanın Kuralları

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  tartışma Evliliklerde tartışmalar olmazsa olmazlardandır. Eğer her tartışmanın eşler tarafından çözümlenmesi ve değerlendirilmesi doğru yapılırsa, bu tartışmaların evliliğe kattığı olumluluklar altın değerindedir.

  Ama tartışmanın da sağlıklı ve sağlıksız yönleri vardır. Sağlıksız tartışmalar eşler üzerinde kalıcı izler, unutulmayacak kötü hatıralar bırakabilir. Tartışmadaki amaç bir şeyleri düzeltmek iken her şey daha da kötü olabilir.

  Eşler tartışırken bazı noktalara dikkat etmelilerdir. İşte Sağlıklı Tartışmanın Kuralları :tik

  < Konu Resmi..>  * Eşler ayrı görüş, düşünüş ve beğenileri olduğunu bilmelilerdir. Farklı aile ortamlarından geldiklerini, farklı tarzlarda yetiştiklerini kabullenip ona göre davranmalıdır. Karşı taraftan her türlü durumda kendisine göre davranmasını beklemek sadece hayal kırıklığına sebep olacaktır. * Eşlerin birbirlerine karşı net olmaları çok önemlidir.Eşlerin birbirlerinden tam olarak ne beklediklerinin belli olmadığı ve belirsizliğin hâkim olduğu evliliklerde yanlış anlaşılmalar ve tatminsizlikler çok fazladır.
  * Sorunları örtbas etmek yerine sağlıklı bir şekilde çözmek gerekir. Bilinmelidir ki çözülmeyen her sorun bir gün faiziyle birlikte geri dönecektir.
  * Tartışmak için uygun yer ve zamanı seçin.Eşlerin başka bir şeye sinirli oldukları, aç oldukları ya da çok yorgun oldukları zamanlarda tartışmamaya dikkat etmeleri gerekir.Ayrıca mümkün mertebe diğer aile fertlerinin(anne,baba,kayınbaba,kaynana,vs) yanında tartışmamaya özen gösterin.Çığırından çıkmayacağınız konusunda kendinize güveniyorsanız, çocuklarınız tartışma esnasında yanınızda olmasında bir sakınca yoktur.
  * Tartışırken en çok yapılan hatalardan bir tanesi de, eski defterleri açmaktır.O an neyi tartışıyorsanız, sadece onu tartışın.Eski konuları açmak hem tartışmayı alevlendirecektir hem de sizi çözümsüzlüğe itecektir.
  * Kişiliği değil hatayı eleştirin.Tartışma esnasında karşı tarafa hatasını söylerken, sadece beğenmediğiniz şeyi söyleyin. Eşinize yaptığı bir hatadan dolayı “Sen böylesin” diyerek onun kişiliğini suçlamak yerine “Senin yaptığın bu davranışı onaylamıyorum” demek çözüme yönelik bir davranış olacaktır.
  * Genelleme yapmayın.Yukarıda söylediğimiz gibi, tartışma esnasında o an neyi tartışıyorsanız sadece onu konuşun. “Sen zaten her zaman böyle yaparsın” gibi ifadeler karşı tarafı savunmaya itecektir.
  * Eşler kendi aralarında tartışırken bu durumu ailelere yansıtmamalıdırlar.Aileler işin içine girdiği zaman, belki de çok kolay çözülebilecek bir problem, çözümsüz olabilir, tartışma çok büyüyebilir ve hatta iş ayrılığa kadar varabilir.

  alıntı


   
Sağlıklı Tartışmanın Kuralları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tartışma

  Tartışma

  Rüyada bir mesele için bir arkadasiniz veya esiniz ile tartistiginizi görmek, çok zor durumda bulundugunuza ve bundan kurtulmak için çareler aradiginiza isarettir.
 2. sağlıklı yaşam için altın kurallar

  sağlıklı yaşam için altın kurallar

  sağlıklı yaşam kuralları sağlıklı yaşam için en önemli 5 kural YAPABILDIGIMIZ KADAR YAPALIM... KARDIR... Sağlık- önemli tavsiyeler telefona SOL kulağınızla cevap verin (Ingiltere'de bilimsel olarak kanıtlandı !..) Günde İKİ kere kahve içmeyin SOĞUK su ile hap almayın akşam 5'ten sonta YEMEK yemeyin Tükettiğinzi YAĞLI gidaların...
 3. İnkarcılarla gereksiz tartışmalara girmemiştir

  İnkarcılarla gereksiz tartışmalara girmemiştir

  İnkarcılarla gereksiz tartışmalara girmemiştir Peygamber Efendimiz, Allah'ın varlığını, Kuran'ı ve kendisinin peygamberliğini inkar edenlere karşı çok sabırlı ve anlayışlı bir tutum izlemiş, hiçbir zaman zor ve baskı kullanmamıştır. Hatta, onların arasında adaletli bir tutum izleyeceğini ve kendileri ile gereksiz tartışmalara girilmeyeceğini belirtmiştir. Peygamber Efendimizin Allah'ın emrine...
 4. öğünlerinizi daha sağlıklı yapmanın 10 altın kuralı

  öğünlerinizi daha sağlıklı yapmanın 10 altın kuralı

  Uygulaması hiçte zor olmayan 10 öneri ile öğünlerinizi hem daha besleyici hem de daha az kalorili hale getirebilirsiniz. 1. MAYONEZ YERİNE HARİKA BİR YİYECEK OLAN, DÜŞÜK KALORİLİ YAĞSIZ YOĞURDU TÜKETİN! Yağsız yoğurt kalsiyum, protein ve içerdiği probiyotikler ile sağlık açısından sayısız fayda sağlar. 2 yemek kaşığı mayonez; 60 kalori, 5 gram yağ, 3,5 gram doymuş yağ ve 1 gram protein...
 5. Sağlıklı Zayıflamak İstiyorsanız Bu Kurallara Dikkat Etmeniz Lazım

  Sağlıklı Zayıflamak İstiyorsanız Bu Kurallara Dikkat Etmeniz Lazım

  sağlıklı zayıflamanın 10 altın kuralı sağlıklı zayıflamanın sırları Deniz mevsiminin başlamasıyla birlikte kış boyunca depolanan yağlar yakılmaya çalışılıyor melekler :) Bikini, mayo, ince elbise derdine düşen bayanlar fazla kilolarını atmak için ter dökmeye başladılar. Bu yazımızda kilo vermek isteyen meleklerimize sağlıklı zayıflamanın 10 altın kuralı neymiş anlatmak istiyoruz :)...

Sayfayı Paylaş