Etiketler:
 1. neslihanyare

  neslihanyare Üye Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2011
  Mesajlar:
  90
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  18

  Sağlıklı Uyumak Hormonları Dengeler

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında neslihanyare tarafından paylaşıldı.

  Uykunun insan sağlığı için önemli bir kavram olduğunu tüm bilim adamları vurgulamaktadır. Uyku vücudun dinlenme evresi olarak kabul görülse de vücuttaki etkileşimleri de ciddiyet taşımaktadır.
  Düzenli ve dengeli uyumak hormonları dengeler ve vücuttaki yağların kolay bir biçimde yakılmasını sağlar.
  Hormon bozukluğu ya da hormonların düzensizliği gibi problemlerde dengeli ve sağlıklı uyku tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

  Vücudun tüm fonksiyonlarının hormonlar tarafından kontrol edildiği bilimsel olarak sunulan bir bulgudur. Vücut fonksiyonlarının ise yaşamsal eylemleri sürdürdüğünü ve bu eylemlerin düzenli bir şekilde yerine getirilmesini sağladığını söyleyebiliriz. Hormonların bu yaşamsal öneme sahip fonksiyonları kontrol etmesi hormonların ne derece önemli olduğunu göstermektedir. Bu noktada hormonların dengeli ve düzenli salgılanması önem arz etmektedir.

  [​IMG]

  Sağlıklı uyumak ise hormonların sorunsuz çalışması için bir ihtiyaçtır. Biyolojik olarak beyin ve vücudun normal bir insanın günlük olarak ihtiyacı olan uyku miktarını tüketmesi gerekmektedir. Uyku düzensizliği ve dengesiz saatlerde yatılması hormon bozukluğuna sebep olabilmektedir.

  Genel olarak uyku hormonları dengelemek için en gerekli ihtiyaçlardan bir tanesidir. Aynı zamanda vücuttaki yağların yakılmasını kolaylaştırdığı da bilinmektedir. Kilo vermek isteyen ve diyete başlayan kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi bu nedenle önemlidir.

  Sağlıklı bir yaşam ise düzenli ve dengeli bir uyku sonucu sürdürülebilir. Uykusuzluk ya da sağlıksız uyumak vücut dengesini bozabileceği gibi birçok hastalıkları da beraberinde getirebilmektedir.

  [​IMG]
   
Sağlıklı Uyumak Hormonları Dengeler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. uyumak

  uyumak

  Kendini uykuda görmek gaflete, Uyumak yahut bunu istemek tembellik ve işsizliğe; Uyumak, sadece korku ve endişesi olanlar için hayra ve kurtuluşa; diğerleri için pişmanlık ve üzüntüye, Uyku, taat ve ibadette gevşeklik göstermeye, bekar kız için evlenmeyee, Salih ve alim kulun uyuması hayırlı yolculuğa, ceht ve gayrete, yalınzlığa çekilmeye, dünyadan uzaklaşmaya; Sırtüstü uyumak gaflete yahut...
 2. Denge

  Denge

  Rüyasında dengesini kaybeden insanın hayatı birden altüst olur.
 3. Bitkisel Hormonlar

  Bitkisel Hormonlar

  Bitkisel Hormonlar Bitkilerde hormon üretilen yapılar: 1) Kök ve gövde ucu 2) Yapraklar 3) Tohum 4) Depo gövde ve köklerde 5) Tomurcuk 6) Dikotiledon’larda yara bölgesi 7) Meyve Bitkilerde taşıma sistemi olmadığı için hormonların taşınması difüzyonla olur. Hedef yapılar, hormon üreten yapılara çok yakındırlar Bitkisel hormonlar; bitkilerde hücre bölünmesi, hücre büyümesi , çimlenmenin...
 4. uyumak sadece uyumak...

  uyumak sadece uyumak...

  uykuya aşırı düşkün olduğumdan dolayı genelde 10:30-11:00 gibi kalkarım bugün eşimin sınavı olduğu için erken kalkıp kahvaltı filan hazırlamam gerekiyodu tam sabah 05:15 de kalktım ve uykusuzlukta başım çatlıyooo :S uyumak istiyorum yaaa :d014: yanımda birinin olmasına gerek yok koltukta bile uyumaya razıyımm :e015:

Sayfayı Paylaş