Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Sağlıklı ve iyi sperm üretmek için ne yapmalı;?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sperm kalitesini yükseltmek için ne yapmalı,sağlıklı sperm için ne yapmalı,sperm sayısını fazlalaştırmak için ne yapmalı,kaliteli sperm için ne yapmalı,sperm üretimi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>  Spermin sağlığı ve kalitesi gebelik yolunda en önemli konulardan birisidir. Erkeklerin tamamının sağlıklı sperme sahip olmadığı kesindir. Bunun altında yatan en önemli sebepler ise yaşam kalitesi, beslenme tarzı, çevresel toksinler, sigara, alkol, şişmanlık gibi bozukluklardır.


  Bu makalemde erkek eşin sperm kalitesini ve sağlığını düzeltmek için hayat tarzını nasıl iyileştirebileceği, düzeltebileceği yönünde tavsiyelerde bulunacağım. Bu sayede gebelik başarınızı artıracak, sağlıklı gebelik oluşması için elinizden geleni yapacak ve bebeğinize daha kısa zamanda kavuşacaksınız.


  Öncelikle spermin gelişimi ve üretiminden bahsederek ardındanda yapmanız gerekenleri planlayıp gebelik yolunda erkek eşin üzerine düşen görevi yaparak en iyi sağlıkta ve kalitede sperm sağlayarak sağlıklı gebeliğe ve bebeğinize bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.
  Spermin sağlığını hangi kriterler ile belirliyoruz ;


  SAYI :
  Spermin varlığı ve sayı olarak yeterli olması sağlıklı erkek üreme sisteminin en önemli parçasıdır. Çünkü sağlıklı bir erkek üreme sistemi; ejekülat veya semen dediğimiz 2-4ml olması gereken boşalma sıvısında ortalama 35-40 milyon sperm içermektedir. Eğer boşalma sıvınız 2-4 ml civarında ise büyük ihtimalle sayı olarak yeterli sperme sahipsiniz demektir.


  KALİTE :
  sperm morfolojisi dediğimiz sperm kalitesini belirleyen parametreye göre ; sağlıklı kalite diyebilmemiz için tüm spermlerin %4 veya daha fazlasının normal şekil ve yapıda olan spermlerden oluşması gerekmektedir.


  Normal spermden kastımız :

  Oval kafa kısmı ve bu kafa kısmının üzerinde akrozom dediğimiz yapışma ve tutunmayı sağlayan organel
  Anatomik olarak normal boyun kısmı
  Uzun ve ileri hareket sağlayabilen kuyruk
  Eğer sperm morfolojik olarak ; yuvarlak , küçük bir kafa, akrozom kısmı hasarlı, kuyruğu kısa, çift veya hareket edemeyen bir yapıda ise bu spermin döllenmeyi sağlama olasılığı güçtür.


  HAREKET :
  Spermin yumurtaya ulaşabilmesi ve ona ulaşıp, tutunup dölleyebilmesi için cinsel ilişki sonrası erkeğin boşaldığı vagen kubbesinden ilerleyip rahim içi ve oradanda tüplere doğru yüzmesi ve yaklaşık 15 cm’lik bir yolu geçmesi gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için de ileri doğru hareketi sağlayan ve kıvrılarak dönerek tıpkı bir deniz motorunun pervanesi mantığı ile çalışan sağlıklı bir kuyruğa ihtiyaç vardır.


  Eğer bir erkeğin spermlerinin yaklaşık %40’ı iyi hareket yeteneğine sahip ise o erkek büyük ihtimalle dölleyebilir ve gebelik sağlayabilir bir üreme sistemine sahiptir.


  SAĞLIKLI VE İYİ sperm ÜRETMEK İÇİN NE YAPMALISINIZ :


  STRESDEN UZAK DURUN :
  Stresin sperm üretimini sağlayan hormonlar üzerine olumsuz etkisi olabilmektedir. Ayrıca stres cinsel fonksiyonlarınızıda etkileyebilir. Bu sebeple stresden uzaklaşmalısınız.


  HAFİF SPOR VE AKTİVİTE :
  Fizik aktivitesi, hafif spor, jogging ve yürüyüş hem genel sağlık hemde cinsel ve üreme sağlığı için faydalıdır. Ancak aşırıya kaçılmamalıdır. Ağır ve yorucu egzersiz üreme hormonları üzerine geçici bir değişim yapabilir ve sperm kalitenizi düşürebilir.


  KİLONUZU DENGELEYİN :
  Aşırı kilo ve yağ dokusu üreme hormonları üzerine olumsuz etki yapmakta ve üreme hormonlarını baskılayabilmektedir. Bunun sonucunda sperm sayısında azalma olurken sperm kalite ve morfolojisinde bozulmalar, sağlıksız sperm sayısında artışa yol açmaktadır. En iyi sayı ve kalitede spermi en ideal kilonuz ile üretebileceğinizi unutmayın.


  MEYVE VE SEBZE TÜKETİN :
  Hamur işi, fastfood, hazır gıdalar, kızarmış ürünler yerine sağlıklı yeşil sebze ve meyvelerden yemelisiniz. Antioksidanlar açısından zengin olan bu gıdalar yardımı ile sperm sağlığını artırabilirsiniz.


  MULTİVİTAMİN ALIN :
  Günlük multivitamin almak sperm üretimi ve işlevi için gerekli olan E ve C vitamini ile diğer gerekli vitaminleri ve mineralleri yeterli dozlarda almanızı sağlayarak spermin sağlıklı olma ihtimalini artıracaktır.


  SİGARAYI BIRAKIN :
  Erkek üreme organlarına, sperm üretim ve işlevi üzerine zararları kesinleşmiş olan bu kötü alışkanlıktan kurtulmalı ve sigaranın verdiği hasarları bir an önce engelleyerek sperm sağlığını artırmalısınız.


   
Sağlıklı ve iyi sperm üretmek için ne yapmalı;? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rahat ve sağlıklı bir doğum için ne yapmalı?

  Rahat ve sağlıklı bir doğum için ne yapmalı?

  doğumda neler yapılmalı rahat doğum için neler yapılmalı Doğum zamanı yaklaştıkça heyecanla beraber biraz korku ve streste bizimle beraberdir.Uzmanlar gün geçtikçe farklı yöntemlerle hamileleri rahatlatıp doğuma hazırlıyorlar.Ama bizler yine de ne yapsak diye düşünürüz.İşte doğumu yaklaşan hamiş meleklere altın öğütler. Rahat ve sağlıklı bir doğum için ne yapmalı? İyi bir eğitim sonunda...
 2. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için neler yapmalı?

  Sağlıklı bir şekilde kilo almak için neler yapmalı?

  Neden kilo almak istenir? •Yaşlılar, iştahsız oldukları için ya da sağlıklı yiyecekleri alamadıkları veya hazırlayamadıkları için sık sık istem dışı kilo kaybederler. •Ciddi bir hastalıktan dolayı kilo ve kas kaybetmiş olabilirsiniz. •Çok zayıf olduğunuz için biraz kilo aldığınızda daha iyi görünebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. •Sporcular daha iyi performans gösterebilmek için kas...
 3. Sağlıklı saç için ne yapmalı?

  Sağlıklı saç için ne yapmalı?

  Sağlıklı saç için ne yapmalı Sağlıklı saçlar için Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda sağlıklı saçlar için yapılması gerekenleri konu alıyor ve saç sağlığı hakkında bilgi ediniyoruz. Sağlıklı saç için ne yapmalı? Sağlıklı saçlara sahip olmak için şüphesiz bizim de yapmamız gerekenler var. Saç Sağlığı Uzmanı Burcu Çayözü, kullanılan tarak ve şekillendiricilerden saç toplama...
 4. Yaz Aylarında Sağlıklı bir Uyku İçin Neler Yapmalı ?

  Yaz Aylarında Sağlıklı bir Uyku İçin Neler Yapmalı ?

  sağlıklı uyku için sağlıklı uyku için ne yapmalı Sevgili melekler, havaların iyiden iyiye ısındığı şu günlerde uyumak ta hayli zorlaştı. Klimaların karşısında geçirilen bu sıcak günlerde ne yapmalı nasıl uyumalıyız diyenlere yazın sağlıklı uyku için neler yapmanız gerektiğini uzmanların ağzından aşağıda paylaşıyoruz :) İnsan vücut ısısı doğal olarak gün içinde küçük de olsa, düzenli bir...
 5. Eşimin sperm sayı ve hareketi yavaş çıktı ne yapmalıyız?

  Eşimin sperm sayı ve hareketi yavaş çıktı ne yapmalıyız?

  sperm hareketini nasıl hızlandırabiliriz,sperm sayısını nasıl çoğaltabiliriz,spem sayısında düşüklük,spermde yavaş hareketlilik hakkında bilgiler Gebe kalma olasılığıyla sperm sayısının ve hareketliliğin paralellik gösterdiği iyi bilinmektedir. Dünya Sağlık örgütü kriterlerine göre sayı olarak en az 15 -20 milyon/ml ve üstü olması istenir. Hareket oranlarının da en az % 40 olması...

Sayfayı Paylaş