Etiketler:
 1. büşra.shid

  büşra.shid Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  940
  Beğenilen Mesajlar:
  170
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  on the clouds :)

  Sahabilerin Allah Korkusu

  Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında büşra.shid tarafından paylaşıldı.

  Sahabilerin Allah Korkusu

  Sahabileri düşünen kimse onların hem ciddî bir amel ve çaba, hem de büyük bir korku içinde olduklarını görür. Biz ise, amelde gevşek hatta ihmalkâr olduğumuz gibi aynı zamanda korkudan uzakta, güven hissi içindeyiz.  İşte Ebû Bekir Sıddık


  O: "Keşke bir mü'minin bedeninde bir tüy olsaydım" demiştir. Bunu Ahmed b. Hanbel zikretmiştir.
  Yine onun zikrettiğine göre Ebû Bekir dilini tutar ve "İşte beni, belâlara bu soktu" derdi. Çok ağlar ve "Ağlayın, ağlayamazsanız ağlar gibi yapın" derdi. Namaza kalktığında, bedeni Allah korkusundan sanki bir odun kesilirdi. Bir kez ona getirilen bir kuşu elinde evirip çevirdi, sonra:

  "Bir hayvan avlanmış, bir ağaç mutlaka kesilmişse, bu mutlaka Allah'ı tesbih ve tenzihi ihmalden dolayı olmuştur." dedi.

  Vefat ederken Âişe'ye:

  "Ey kızım, ben müslümanların malından şu abayı şu süt sağıcıyı ve şu köleyi almıştım. Bunları hızla Ömer'e götür" dedi.

  Ebû Bekir: "V< Konu Resmi..>
  i şu meyvası yenen ve kesilip direk yapılan ağaç olsaydım" demişti.

  Katâde der ki:

  Bana ulaşan habere göre Ebû Bekir "Keşke hayvanların yediği bir ot olaydım" demiştir.  İşte Ömer< Konu Resmi..>
  .

  Tûr sûresini okurken "Şüphesiz Rabbinin azabı mutlaka vuku bulacak" (Tûr, 7) ayetine ulaştığında hastalanıncaya kadar hüngür hüngür ağladı ve insanlar onun ziyaretine geldiler. Öleceği sıra oğluna:

  "Yazıklar olsun sana. Yanağımı toprağa koy. Belki Rabbim ona merhamet eder" dedi. Sonra üç kez:

  "Eğer bağışlanmazsam vay halime" dedi ve öldü.

  Gece Kur'an okurken bir âyetten ötürü dehşete düşüp hasta olduğu ve günlerce evinde kaldığı; insanların onu hasta sanarak ziyaret ettikleri olurdu. Yüzünde ağlamadan dolayı oluşmuş iki siyah çizgi vardı.

  İbn Abbas ona:

  "Allah senin vesilenle şehirler kurdurdu, seninle fetihler yaptırdı ve şöyle şöyle yaptırdı" dediğinde:

  "Keşke sevapsız ve günahsız olarak azaptan kurtulabilsem" dedi.  İşte Osman (r.a.)

  Bir kabrin başında dursa sakalı yaşarana kadar ağlar ve:

  "Şayet hangisine girmekle emrolunacağımı bilmeksizin cennet ile cehennem arasında bulunsam hangisine gideceğimi bilmeden önce kul olmayı tercih ederdim." derdi.  İşte. Hz. Ali ve korkusu< Konu Resmi..>
  .

  En çok uzun emele düşmek ve hevâya uymaktan korkardı. Şöyle derdi:

  "Uzun emel ahireti unutturur, hevâ hevese uymak ise haktan engeller. Dikkat edin! Dünya çekmiş gidiyor, ahiret ise bize doğru gelmekte. Her ikisinin de adamları vardır. Siz dünya değil ahiretin adamlarından olun. Zira bugün amel var hesap yok, yarın hesap var amel yok."  Ebû Derdâ şöyle derdi:

  Kıyamet günü en korktuğum şey bana:

  "Ey Ebû Derdâ, bildin. Peki bildiğinle nasıl amel ettin!" denilmesidir Yine şöyle derdi:

  "Ölümden sonra karşılaşacağınız şeyleri bilseydiniz iştahla yemek yemez, su içmez, gölgelenmek için evlere girmezdiniz. Dağlara çıkar göğüslerinize vurur ve kendiniz için ağlardınız. Aah, keşke dikilen ve meyvası yenen bir ağaç olsaydım"

  İbn Abbas'ın iki gözünün altında gözyaşından meydana gelmiş, ayak bağı gibi bir iz vardı.

  Ebû Zer şöyle derdi:

  "Keşke dikilen bir ağaç olsaydım, keşke yaratılmasaydım"

  Kendisine beytülmaldan maaş teklif edildiğinde:

  "Bizde südünü içtiğimiz bir keçi, üzerinde eşya taşıdığımız merkeb, hizmet eden hizmetçi, bir de aba var ve ben bunların hesabından korkuyorum; öyleyken maaşın hesabını nasıl vereyim?"

  Temim-i Dârî bir gece, Câsiye sûresini okurken:

  "Yoksa kötülükleri işleyen kimseler kendilerine inanıp salih ameller işleyenler gibi davranacağımızı mı sandılar" (Câsiye, 21) âyetine geldiğinde bunu sabaha kadar ağlayarak tekrarladı durdu.

  Ebû Ubeyde Âmir b. Cerrah şöyle demiştir:

  "Keşke bir koç olsaydım. Sahibim beni kesseydi ve etimi yeselerdi; çorbamı içselerdi."

  İbrahim Temîmî derki:

  "Sözümle amelimi her karşılaştırışımda, yalancı olmaktan korkmuşumdur."

  İbn Ebi Melike şöyle demektedir:

  "Otuz sahabiye yetiştim hepsi de kendi hakkında korku içindeydi. Onların hiçbiri imanının Cebrail (a.s.) ve Mikail'in (a.s.) imanı gibi olduğunu söylemiyordu."

  Hasan-ı Basrî'den şöyle rivayet edilir:

  "Allah'tan (c.c.) sadece mü'min korkar, O'ndan ancak münafık güvende olur."


  Hz. Ömer Huzeyfe'ye:
  "Allah aşkına söyle, Rasûlullah sana benim ismimi de münafıklar arasında zikretti mi?" deyince, o "Hayır." demiş, sonra:

  "Senden sonra hiç kimseye peygamberin söylediği isimler arasında olmadığını söylemeyeceğim" dedi.

  Hocamızı şöyle derken işittim:

  Onun kastı "senden başkasına münafıklıktan uzak olduğunu söylemeyeceğim" değildir. Aksine "Bu kapıyı kapatacağım; bana gelip "Rasûlullah beni münafıklar arasında zikretti mi? diye soranlara cevap vermeyeceğim" dir.

  Ben derim ki:

  Bunun benzeri Rasûlullah'ın, Ukkâşe'den (r.a.) sonra başka bir sahabinin kendisinden cennete hesapsız girecek yetmiş bin kişiden biri olması için dua etmesini istediğinde, söylediği:

  "Ukkâşe senden önce davrandı" sözüdür.

  O bu sözüyle bu hakkın diğer sahabilerin değil sadece onun olduğunu kastetmemiştir. Ancak şu vardı; eğer ona da dua etseydi başkaları teker teker kalkıp dua etmesini isterler, böylece bu kapı açılırdı. Belki de bunu hak etmeyen birisi kalkıp isterdi. O yüzden kapıyı kapamak en iyisiydi.

  En doğrusunu Allah bilir.


  -alıntı-   
Sahabilerin Allah Korkusu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hanım Sahabilerimiz

  Hanım Sahabilerimiz

  hanım evliyalar hanim evliyalar Peygamberimizin Hanımları Ayse-i Siddiyka (ra.) Cuveyriye Bint-i Haris (ra) Hafsa (ra.) Hatice-yi Kübra (ra) Meymune bint-i Haris (ra) Safiye Bint-i Hayy (ra.) Sûde Bint-i Zem'a (ra) Ümm-i Habibe (ra) Ümm-i Seleme (ra) Zeyneb Bint-i Cahş(ra) Zeyneb Bint-i Huzeyme (ra) Peygamberimizin Kızları Fatıma (ra) Rukiyye (ra) Ümmü Gülsum (ra) Zeynep (ra)...
 2. Arıların Koruduğu Şehit Sahabi

  Arıların Koruduğu Şehit Sahabi

  Arıların Koruduğu Şehit Sahabi Âsim bin Sabit "radıyallahü anh" Uhud harbîne katılmıştı. Bu harbde Resûlullahın yanından hiç ayrılmadı. Uhud'da pek çok yakınlarını kaybeden müşrikler, bunun intikamını almak istiyorlardı. İntikam maksadı ile, müşriklerin sancaktarlarını öldüren Asım bin Sabit'in kafâtasından şarap içmek için ödül koyanlar bile vardı. Müşrikler bunun îçin, hîleli bir...
 3. Allah Sevgisi Ve Allah Korkusu Beraber Nasıl Olur?

  Allah Sevgisi Ve Allah Korkusu Beraber Nasıl Olur?

  islamda allah sevgisi Soru şu: “(1) Biz Allah’tan (c.c) korktuğumuz için mi, yoksa onu sevdiğimiz için mi ibadet ediyoruz? (2) Çünkü kişi korktuğu kişiyi sevmez, sevdiği kişiden de korkmaz herhalde. Cevap yazarsanız çok memnun olurum? Çünkü başkalarına da sordum ama tam bir cevap alamadım. Lütfen cevap yazın. (3) İnşallah günaha girmiyorumdur?” Bir sorunun içinde üç soru var. Önce son sorudan...
 4. Ayağı Zincirli Sahabi.

  Ayağı Zincirli Sahabi.

  AYAĞI ZİNCİRLİ SAHABİ. "Ebu Basir'i îmanından dola- yı zincirlere vurdular, mahzenler- de hapsettiler: bütün bunlar Al- lah'a ve Onun Resûlüne olan bağ- lılığını arttırmaktan başka bir netice vermedi." HİCRET'İN altıncı senesinde Resûl-i Ekrem Efen- dimiz Ashab-ı Kiramdan 1600 kişilik bir kafile ile Ka- be-i Muazzama'yı ziyaret maksadiyle Mekke'ye mü- teveccihen (yönelerek) yola...
 5. Okul Korkusu

  Okul Korkusu

  Okula başlama, tüm başlangıçlarda olduğu gibi, hem coşku, hem de biraz kaygı verici bir olaydır. Okul dönemi, çocuk ve ailesi için yepyeni ve önemli bir evredir. Okula başlama; belirli bir olgunluğa ulaşma, sorumluluk alma, bunların getirdiği sevinç yanında, ana babadan ayrı, kendi başına yeni ve bilinmez bir serüvene başlamanın korkularını birlikte içerir. Oyun ve arkadaş deneyimi olmayan,...

Sayfayı Paylaş