Sahur yapanlar hangi yiyecekleri yemeli hangisinden uzak durmalı?

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Sahur yapanlar hangi yiyecekleri yemeli hangisinden uzak durmalı?
sahurda sakıncalı yiyecekler, sahurda ne yememeli, sahurda susatan yiyecekler, sahurda ne yemeli, sahurda yenmesi gerekenler sahurda sakıncalı besinler ile ilgili bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz.

Ramazan ayının ortalarını geçtiğimiz şu günler de sahur yapanların mutlaka uyması gereken bir takım beslenme önerilerini sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz.

Uzmanlar oruç tutanların mutlaka sahur yaparak güne oruçlu bir şekil de başlamalarını tavsiye ediyor. Her yıl Ramazan ayın da tartışılan ve çok sorulan sorulardan biri olan sahurda ne yemeli ve ne yememeli bilgilerini merak edenler için sizlere uzmanların tavsiyelerini aktarıyoruz.

Sahur da tok tutan ve yenmesi gereken besinler ve yiyecekler

sahurda tok tutan yiyecekler.JPG


Yumurta: Sahur sofralarının vazgeçilmezi ve demirbaş besini olan yumurta oruçlu iken sizi tok tutacak önemli bir besin kaynağıdır. Yumurtayı tüketirken bol baharatlı bir şekil de tüketmemeniz öneriliyor.

Tarçın: Tatlı ve pastalara şahane bir aroma katan tarçın, vücudun şeker yeme ihtiyacını en sağlıklı bir şekil de karşılayarak kişiye tokluk hissi veriyor. Ramazan ayında düşen açlık şekerini dengelemek ve açlık hissinin önüne geçmek için sahurda tarçın tüketmeniz de fayda vardır.

Bol yeşillikli salata: Sahur sofrasına renk katacak bol yeşillikli bir salata için de bulunan vitaminlerin yanısıra gereken mineralleride alacaksınız. Yapacağınız yeşillikli bir salatanın içine ayrıca selete doğrayarak susuzluk ihtiyacınız da karşılanmış olacaktır.

Çiğ badem: Malum gün boyu hiçbirşey yemeden ve içmeden oruç tutuluyor. Bu nedenle vücut halsiz ve bitkin kalıyor. Vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılayacak, mineral ve lif açısından oldukça zengin bir kuruyemiş olan çiğ badem tüketerek gün boyu gereken enerjiyi karşılamış olacaksınız. Burada şunu önemle hatırlatmak istiyoruz ki kavrulmuş badem değil sözünü ettiğimiz kesinlikle çiğ badem olacak;)

Süt: Süt sizin gün boyu tok kalmanızı sağlayacak önemli bir besin kaynağıdır. Sahur da süt içerek vücudunuz için gereken sıvı ihtiyacını karşılamış olurken oruç tutarken de tokluk hissi verecek sütle önemli vitaminleri almış olacaksınız. Hatta sütü tüketirken uzmanlar süte tarçın karıştırarak bu besin kaynağını daha da güçlendirmenizi tavsiye ediyorlar.

Yoğurt: Vücudun uzun süre aç ve susuz kalacağını düşünerekten sahurda vitamin deposu ve çok faydalı bir başka besin kaynağı olan yoğurt tüketmeniz uzmanlan tarafından tavsiye ediliyor.

Elma: Sahur menüsün de illaki bir tatlı olsun diyorsanız bunu reçel, marmelat, tatlı gibi besinlerden değil kesinlikle elmadan yana tercihinizi yapmalısınız. Besin lifi bakımından oldukça zengin olan elma, gün boyuda size tokluk hissi verecektir.

Sahur da hangi besinlerden uzak durmalı? Hangi yiyecekler yenmemeli?

sahur.JPG


Sahur sofranız da oruç tutacağınız için illaki her besinden dolu dolu yemenize gerek yok hele ki bazı yiyecekler varki size faydasından çok oruçlu iken zararı dokanacaktır. Sahur da ne yenmemeli derseniz kesinlikle bol baharatlı, sucuk, pastırma gibi yiyecekler önerilmiyor. Bunun yanın da sizi gün için de susatacak olan bol şekerli ve yağlı yiyeceklerden de kesinlikle uzak durmalısınız.
 
SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Benim için en iyisi siyah bi karpuz var ismi Siyah İnci Migroslarda satılıyor biraz pahallı ama süper bi karpuz onu alıp yanında da beyaz peynir ekmek yiyorum süper oluyor. Hafif mükemmel :D:D
 
Üst