1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Sahurda Ve İftarda Ne Yemeli acaba yazar mısınız

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Oruç ayı da geliyor yanılmıyorsam ayın 20 de oruçlu olacağız yani iki hafta kaldı peki Sahurda Ve İftarda Ne Yemeli bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sahurda Ve İftarda Ne Yemeli, Ne Yememeli

  Sıcaklarda Sahur ve İftarda Ne Yemeli


  Öncelikle sahur ve iftar sofralarınızda bol bol sıvı tüketmelisiniz. Mutlaka sahura kalkmalısınız. Gün boyu aç kaldıktan sonra iftarda çok fazla ve ağır yemekler tüketmek bir çok hastalığa davetiye çıkarabilir.

  Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi ve sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sağlık açısından bazı riskleri gündeme getiriyor. Oruç tutarken zorlanmamak ve sağlığı korumak için bol su ve iftardan sahura kadar ara öğünlerde hafif yiyecekler tüketmek uzmanların yaptığı en önemli uyarılar arasında.

  Sahur Sofralarınızda;

  Hurma

  Sızma zeytinyağlı, ev yapımı ılık bir çorba

  Susuzluğu artırmayacak hafif gıdalar

  Yoğurt, salata, şekersiz- hoşaf

  Şekersiz çay ve sık sık su

  Meyve, yeşil çay vb yiyecekler tüketilmesi önerilir.

  İftar Sofralarınızda

  İlk olarak yıkanmış üç-beş adet hurma

  Sonra ılık bir çorba

  15 dakika aradan sonra ana yemek

  Yoğurt, salata, şekersiz- pekmezli veya meyve sulu hoşaf

  Dua ve teravihe doğru şekersiz çay ve sık sık su

  Teravihten sonra bol bol su tüketmelisiniz.

  Ne Yememeli, Ne Yemeli

  - Beyaz ekmek, reçel ve baklava gibi tatlılar, şekerli çay, çeltik olmayan beyaz pirincin pilavı, patates kızartması gibi ürünler, hem oruçlu kimseyi çok çabuk acıktırır, hem de sağlıksızdır.

  - Çay, maden suyu, meyve suyu, gazlı içecekler, kola vs vücudun su ihtiyacını gidermezler. Bu nedenle, iftar ve sahur arasında en az 2,5 litre -çok terleyenler ve kilolular için daha fazla- su tüketilmeli.

  - Sucuk, salam, sosis, hazır çorba gibi ürünler -Çin tuzu olarak bilinen- MSG içereceğinden susuzluğu artırır ve bağımlılık yaparlar.

  - Şeker, tatlandırıcı ve bunları içeren petrokimya ürünü sözde gıdalar, acıkmayı ve susamayı hızlandırırlar.

  - Gazlı içecekler, hazır meyve suları, kolalar ve dondurmalar özellikle Ramazan’da tüketilmemeliler.

  - Az yemek değil, bilakis sağlıksız, niteliksiz ve çok yemek daha fazla acıktırır.

  - Soya ve mısırdan meydana gelen tavuk etinden uzak durulmalı, kuzu ve keçi eti öncelikli olmalı. Ama eti her gün değil, haftada bir -en çok iki- kez yemek, daha sağlıklı kalmaya yardım eder.

  - Hazır yoğurtlar jelâtin, nişasta, margarin gibi katkılar içerme ihtimali çok yüksek olan ürünler olup, ev yapımı yoğurtlar tercih dilmeli.
   
Sahurda Ve İftarda Ne Yemeli acaba yazar mısınız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. iftar ve sahur yemekleri

  iftar ve sahur yemekleri

  sahur yemekleri safur yemekleri iftar ve sahur pratik pratik menüsü Sahur; Oruç tutmak üzere gecenin son altıda birinde yenen yemektir. Hz. Peygamber sahur yemeğini özellikle teşvik ederek, Yahudilerden sahur yemeği ile ayrılacağımızı beyan etmiş; mutlaka yenmesini tavsiye ile bunda bereket olduğunu söylemiştir. Böylece sahur yemeği oruç tutan müslümanların önem verdikleri bir yemek olmuştur....
 2. tokluk için sahurda neler yemeli

  tokluk için sahurda neler yemeli

  sahur alternatifleri sahurda makarna Ramazan yaz ayına denk geldi. Vücut daha çok su isteyecek. Bu yüzden sahur çok önemli... İşte size Ramazan için 8 altın kural;:deli: Bu yıl Ramazan ayının ağustos ayına rastlaması, vücuttaki su dengesini korumanın önemini de ortaya çıkarıyor. Sıcak havalarda, fazla fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu besinler tüketildiğinde terleme ile...
 3. Sahurda neler yemeliyiz buyrun öğrenelim melekler

  Sahurda neler yemeliyiz buyrun öğrenelim melekler

  sahurda beslenme önerileri sahurda ne yemeli Ramazan Ayı'nda oruç tutarken zorsunmamak için ve bir de oruçluyken zayıflamak için sizlere bu yazımızda sahurda beslenme önerileri sunuyor ve son günlerin merak sorusu olan sahurda ne yemeli konusuna bu yazımızda bir açıklık getiriyor ve sizlere sahur sofraları hakkında bilmeniz gereken bilgileri aktarıyoruz Melek'ler. Sahurda Tok Tutan...
 4. Tokluk İçin Sahurda Ne Yemeli bir öneriniz var mı?

  Tokluk İçin Sahurda Ne Yemeli bir öneriniz var mı?

  Selam arkadaşlar acaba gün boyu tok kalmamız için ve oruç tutarken zorlanmamız için Tokluk İçin Sahurda Ne Yemeli bu konuda bir öneriniz ya da bilginiz varsa paylaşın lütfen!
 5. İftarda Ve Sahurda Ne Yemeliyiz Haydi Gelin Bilgi Edinelim

  İftarda Ve Sahurda Ne Yemeliyiz Haydi Gelin Bilgi Edinelim

  Ramazanda Ne Yemeli Sahurda ve İftarda Yiyeceğimiz Besinler Daha önce sizlere Oruç Tutmanın kolaylıkları hakkında bilgiler sunmuş ve oruçluyken susamamak için, ayrıca oruçluyken acıkmamak için de bir çok öneride bulunmuştuk. Peki sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek için, iftarda ve sahurda neler yenir biliyor muyuz? O halde buyrun Melek'ler; Ramazanda beslenme, sahur ve iftarda sıvı...

Sayfayı Paylaş