1. BİTTERİM

  BİTTERİM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.113
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ErZuRuM

  Sahurun Bereketi

  Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında BİTTERİM tarafından paylaşıldı.

  'Sahura kalkamıyorum, sahursuz oruç tutuyorum' diyenler bu yazıyı daha dikkatli okursa 14 asır önceki Ramazan ruhunun ışıltısını yakalayabilir.

  Ramazan denince ilk akla gelenlerden birisi de sahur yemeğidir. Öyle ki Ramazan ayının başlangıcı “bu gece sahura kalkılacak” cümlesiyle müjdelenir.
  Ancak geçmiş ramazanlarda olduğu gibi bu ramazanda da etrafımızdan sıklıkla “Sahura kalkamıyorum, sahura kalkmadan oruç tutuyorum” gibi ifadeler işitiyoruz. Oysaki sahur yemeği Ramazan ibadetinin ayrılmaz bir parçası. Allah Resulü (a.s.m.) bu gerçeği şu ifadelerle dile getiriyor: “Bizim orucumuz ile ehl-i kitabın orucunu birbirinden ayıran şey sahur yemeğidir.”
  Peki, Feyiz ve bereketin nisan yağmurları gibi yağdığı, kalplerin en saf ve berrak bir hâl aldığı, tefekkür, zikir, dua ve huzur için bulunmaz bir zaman dilimi olan Ramazan’ın en bereketli anlarından olan Sahur vaktini uyuyarak geçirdiğimizde neler kaybediyoruz acaba hiç düşündük mü?
  İşte Allah Resulünün (a.s.m.) dilinden sahur vakti:
  “Sahur yemeği yiyin! Sahurda bereket vardır.” buyurmakta ve sahura kalktığımızda bizi bekleyen manevî bereketleri müjdelemektedir.
  “Sahur yapmak berekettir, sakın onu bırakmayın! Bir yudum su ile dahi olsa sahur yapın! Sahur yemeği yiyene Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler.”

  Sahur vakti duaların kabul edildiği özel anlardan birisidir.
  Allah Resûlü (a.s.m.) buyuruyor:
  “Her gün Rabbimiz gecenin üçte birinin son tarafında dünya semasına iner:
  – Dua eden yok mu icabet edeyim. İsteyen yok mu vereyim. Bağışlama dileyen yok mu bağışlayayım, buyurur.”
  Sahura kalkan kişi, bir nevi gaflet olan uykuyu terk ederek günün en özel anını uyanık bir şekilde, tefekkür, zikir, dua ya da ibadetle geçirdiği için büyük sevaplara ulaşarak zamanını bereketlendirir. En önemli ibadetlerden birine uyanık olarak başlamak, ibadeti daha rahat bir şekilde yerine getirebilmek için bir şeyler yemek başka bir bereket sebebidir. Bu hikmete işaret eden Allah Resûlü (a.s.m.):

  “Oruca destek olmak isteyen sahur yapsın, güzel koku sürünsün, iftarını su ile açsın!”
  “Gündüz orucu için sahur yemeğinden, gece namazı için kaylûle uykusundan destek alın! buyurur.”

  “Allahım! Sahura kalkanlara rahmet et!” ve “Allahım! Sahuru ümmetime mübarek kıl!”   
Sahurun Bereketi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bereket

  Bereket

  Rüyada bereket kısmet ve maddi sıkıntıların geçeceğine ilişkin fevkalade iyidir.Rüyanizda tarlanizdan veya bahçeniz ürünlerinden bol bir miktarda ürün aldiginizi görmek, hayirli bir ise gireceginize ve sonunda o isten çok miktarda hayir görüp para kazanacaginiza delalet eder
 2. Sahurun feyiz ve bereketi

  Sahurun feyiz ve bereketi

  Ebu Said el-Hudri Radiyallâhu Anhın rivayetine göre Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur: “Sahur yemeğinde bereket vardır. Bir yudum su bile içecek olsanız sahura kalkmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü sahura kalkana Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler.” (Müsned, 3:44) Sahura kalkmak iki türlü berekete vesiledir. Birisi, sahur yemeğini...
 3. Beste Bereket

  Beste Bereket

  beste bereket kimdir Son zamanların genç, güzel ve yetenekli bir oyuncusu olan Beste Bereket hakkında sizlerle biyografi ve resimlerini paylaşmak istiyorum Beste BereketBeste Bereket Biyografisi - Beste Bereket Kimdir? 1982 İstanbul doğumlu. Sıradan sayılabilecek bir ailenin yetenekli kızı. Babası amatör olarak müzikle ilgileniyormuşBeste Bereket Biyografisi - Beste Bereket Kimdir? hatta...
 4. sahur

  sahur

  bende sahura kalkmadan tutum ama artık kalkmaya başlıcam
 5. Sahura Kalkmanın Bereketi ve Önemi

  Sahura Kalkmanın Bereketi ve Önemi

  sahurun önemi sahurun bereketi sahura kalkmanın önemi Sevgiili melekler, içinde bulundu derecğumuz Ramazan ayında gece kalktığımız sahur son derece önemlidir. Sahura kalkmayı tıka basa yemek yemek olarak algılamamalı, bir lokma ekmek ya da bir bardak için dahi olsa sahura kalkmaya özen göstermeliyiz. Zira sahura kalkmak sünnettir. Gecenin ehemmiyetini¸ o vakit kılınan namazın¸ dünyadan...

Sayfayı Paylaş