Sakarya'da Turizm

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Sakarya'da Turizm
sakaryada turizm sakaryada tarihi mekanlar sakaryadaki tarihi mekanlar sakaryanın mekanları sakaryanın yerleri
Tabii güzelliği, kumsalları, plajları ve turistik tesisleriyle görülmeye değer bir yer olan ilimiz, yörenin günübirlik deniz ihtiyacını karşıladığından ve özellikle İstanbul ve Ankara gibi yakın yörelerde yaşayıp hafta sonunda sakin bir tatil için denizden yararlanmayı düşünenlere bu imkanı tanıdığından ikinci konut yeri seçimi yönünden tercih edilen iller arasındadır.

Sapanca Gölü, Büyük Akgöl, Küçük Akgöl ve Poyrazlar Gölü ilimizin önemli tabii güzellikleri arasındadır.

Karasu ve Kocaali ilçelerimizin kıyı kesimleri yöremizin turizm faaliyetlerine önemli bir katkı ve canlılık sağlamaktadır. İlimiz, deniz, dağ, orman, ve sağlık turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olmakla birlikte bu potansiyelinin tam olarak değerlendirildiği söylenemez.

Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları, ülkemiz çapındaki en önemli merkezlerden biri durumundadır. Ayrıca; Akyazı Çökek Kaplıcası, Geyve Acısu, Geyve Ilıca Köyü İçmesi ile Taraklı kil Hamamı sağlık turizmi açısından değerlendirilebilecek yerlerdendir.

Tarihi eserler olarak Beşköprü (Justinianus Köprüsü), Harmantepe Kalesi, Adliye Kalesi, Orhan Camii, Orhan Gazi Camii ve Atatürk Evi en önemli tarihi eserler arasında sayılabilir.

Tarihimizde önemli bir yeri olan Sakarya Nehri de ilimizi bir baştan bir başa katederek Karadeniz’e dökülmektedir. Geçtiği güzergah boyunca etrafı eşsiz bir tabii güzelliğe sahip olan Sakarya Nehri, 3. derece doğal sit alanı olması dolayısıyla koruma altındadır.

İL MERKEZİNDE GİDİLİP GÖRÜLEBİLECEK YERLER

* Atatürk Evi ve Müzesi ( Sakarya Müzesi)
* Atatütk İl Ormanı
* Sapanca Gölü
* Poyrazlar Gölü ve Mesiresi
* Taşkısığı Gölü ve Çevresi
* Çark Mesiresi
* Maltepe Tesisleri
* Göl Tesisleri
 
Üst