1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  sakın bebeğinizle kanepede uyumayın!

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Doktorlardan, bebekleriyle kanepede uyuma alışkanlığı olan anne ve babalara, bu uygulamadan vazgeçmeleri uyarısı geldi.
  İngiltere’de ani bebek ölümü sendromu vakaları konusunda yapılan bir araştırmada, son yıllarda, ailelerin bebekleriyle kanepede uyumalarıyla meydana gelen bebek ölümlerinde dört kat artış tespit edildi.
  İngiliz tıp dergisi The Lancet’te de yayımlanan makalede, doktorlar, ailelerden bu uygulamadan vazgeçmeleri çağrısında bulundular.
  Ani bebek ölümü sendromu vakalarında, erkek, prematüre, düşük kiloyla doğan ve yan veya yüzükoyun uyuyan bebekler için riskin daha yüksek olduğu belirtildi.
  İngiltere’nin Avon bölgesinde 1984 ile 2003 yılları arasındaki verileri inceleyen araştırmacılar, ana baba yatağında uyuyan bebeklerin ölümlerindeki düşüşe karşın, kanepede ana babalarıyla uyurken meydana gelen bebek ölümü vakalarında önemli artış olduğunu tespit ettiler.
  Dergideki makalede, ayrıca gebelik döneminde sigara içmek veya doğumdan sonra duman altında kalmanın da ani bebek ölümü sendromu vakalarını artırdığı kaydedildi.
  İngiltere’de 1991′de “Sırtüstü Uyku” kampanyası sırasında aileler bebeklerini sırtüstü uyutmaya çağrılmış, kampanya sonrasında ani bebek ölümü sendromu vakalarında düşüş görülmüştü.
  Doktorlar araştırmalarında, ayrıca ani bebek ölümü vakaları oranının, yoksul ailelerde yüzde 47′den yüzde 74′e ve evlerde gebelik sırasında sigara içilmesinden kaynaklanan ölümlerin yüzde 57′den yüzde 86′ya yükseldiğini belirlediler.

  Ayrıca, prematüre bebeklerin ölüm oranının da yüzde 12′den yüzde 34′e yükseldiği ve anne sütüyle beslenen bebeklerin ölüm oranı da yüzde 50′den yüzde 26′ya düştüğü belirtildi.

   
sakın bebeğinizle kanepede uyumayın! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinizle kanapede uyumayın!!!!

  bebeğinizle kanapede uyumayın!!!!

  ingiltere’de ani bebek ölümü sendromu vakaları konusunda yapılan bir araştırmada, son yıllarda, ailelerin bebekleriyle kanepede uyumalarıyla meydana gelen bebek ölümlerinde dört kat artış tespit edildi. İngiliz tıp dergisi The Lancet’te de yayımlanan makalede, doktorlar, ailelerden bu uygulamadan vazgeçmeleri çağrısında bulundular. Ani bebek ölümü sendromu vakalarında, erkek,...
 2. bebeğinizin uçağa binmesinde sakınca varmı?

  bebeğinizin uçağa binmesinde sakınca varmı?

  bebeklerin uçağa binmesi 2 aylık bebek uçağa binebilir mi yeni doğan bebek binebilir mi bebekler ne zaman bebekler ne zaman Önümüzdeki aylarda yazın gelmesi ve resmi bayramlar nedeniyle pek çok aile yolculuk yapacak. Eğer bebeğiniz çok ufaksa acaba uçması güvenli mi? Arada medyada çıkan haberlerle gündeme gelen bu konu hakkında bilimsel bir açıklama yapıldı. Bu ay, Çocuk ve Yenidoğan...
 3. Kalbi sağda doğan bebek öldü

  Kalbi sağda doğan bebek öldü

  Kalbi sağda doğan bebek öldü Yaklaşık bir hafta önce kalbi sağda doğan erkek bebek, hayatını kaybetti. Mersin'in Tarsus ilçesinde yaklaşık bir hafta önce kalbi sağda doğan erkek bebek, hayatını kaybetti. 70. Yıl Devlet Hastanesinde, Süleyman (35) ve Feyza Eser (26) çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen ve ''Recep'' adı verilen bebek, yaşamını yitirdi. Sağda olan kalbinde birden...
 4. sakız

  sakız

  Çiğnemekten zevk aldığımız sakızın aslında sağlığımıza da faydalı olduğunu biliyor muydunuz? “Sakız çiğnemek faydalı mı yoksa zararlı mı?” diye daha önce düşünmemiş olabilirsiniz. Hatta erkek çocuklarını “sakız çiğneme bıyıkların eğri çıkar” diye korkuturlardı eskiden. Oysa sakız endüstrisi o kadar gelişti ki marketlerde sakız reyonu gittikçe büyüyor. Artık çeşit çeşit sakız var. Aynı kahve...
 5. Sakın bebeğinizi öfke ile sarsmayın!

  Sakın bebeğinizi öfke ile sarsmayın!

  Anneler bunları bebeklerinize yapmayınız lütfen.Dikkatle okuyun zararlarını görün. Sakın bebeğinizi öfke ile sarsmayın! Bebeğin bakımını üstlenene bireylerin öfkelendikleri zaman çocuğu serce sallaması hayati tehlikelere yol açabilir. Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Yağmur, “Sarsılmış bebek sendromu” konusunda Türkiye’de yeterli çalışma olmadığını, bu sebeple...

Sayfayı Paylaş