1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sakız kim tarafından bulundu

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Sakız kim tarafından bulundu Sakızı kim bulmuştur


  Kimimiz gece gündüz çiğner sakızsız yapamayız, kimimiz ağız kuruluğunu alsın diye ya da koku gidersin diye, kimimiz ise stres atmak için çiğneriz. Evet biz kadınlar sakız çiğnemeyi genelde severiz. Peki hiç düşündük mü sakızı kim buldu diye; buyrun Melek'ler öğrenelim :)

  [​IMG]


  1848 yılında John Curtis evindeki sobanın üzerinde üretilen sakız ilk ticari sakızdır. John Curtis bunu “State of Maine Pure Spruce Gum” adı altında pazarladı. 1850 yılında Portland’a taşındı ve “Şekerli Kaymak”, “Beyaz Dağ”, “Dördü Birden”, “En Büyük ve En Güzel” gibi adlarla parafin çikletler üreterek sattı. Bu arada, sattığı sakızların içine bazı armağanlar koymayı da unutmadı. Sakızla birlikte verdiği ilk armağan, Amerikan bayrağıydı. Otomatik aygıtlarla ilk çiklet satışına ise 1888 yılında başlandı. “Tutti-Frutti” marka çikletleri satan otomatik makineler, New York’un çeşitli yörelerindeki istasyonlara Adams Gum Co. adlı şirketten Thomas Adam tarafından yerleştirildi.
   
Sakız kim tarafından bulundu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. millet vekilleri kim tarafından seçilir

  millet vekilleri kim tarafından seçilir

  milletvekilleri kim tarafından seçilir milletvekilleri kimler tarafından seçilir milletvekili kimler kaç yıl için vekillerimiz seçiliyor Merhabalar, Millet vekillerinin kimin tarafından seçildiği ile alakalı yardımcı olur musunuz lütfen ? Teşekkür ediyorum. Sağolun şimdiden.
 2. mıknatısı kim buldu nasıl buldu?

  mıknatısı kim buldu nasıl buldu?

  selam arkadaşalr mıknatısı kim buldu nasıl buldu? bu konuda bilgi istiyorum
 3. kızılay ne zaman? nerde ? ve kim tarafından bulundu?

  kızılay ne zaman? nerde ? ve kim tarafından bulundu?

  kızılay ne zaman? nerde ? ve kim tarafından bulundu? sorumun cevabını verecek olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
 4. Tavlayı Kim Buldu

  Tavlayı Kim Buldu

  Tavlayı Kim Buldu arkadaşlar tavlanın icadını yazar mısınız bana merak ettimde
 5. Saati Kim Nasıl Bulmuş

  Saati Kim Nasıl Bulmuş

  saati kim icat etti saati kim bulmuş saati kim nasıl bulmuş Saati kim nasil bulmus bakalim ögrenelim meli$ler :) Ilk insanlarin günes saatinden yaralandigini biliyoruz. Ama geceleri ve bulutlu havalarda günes saati bir ise yaramiyordu. Sonra su saatleri bulundu. Bir günde yani 24 saatte yavas yavas bosalan bir su kovanindan ibaretti (4500 - 5000 yil önce Cin ,Misir ve Mezopotamya da...

Sayfayı Paylaş