gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sakız kim tarafından bulundu

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Sakız kim tarafından bulundu Sakızı kim bulmuştur


  Kimimiz gece gündüz çiğner sakızsız yapamayız, kimimiz ağız kuruluğunu alsın diye ya da koku gidersin diye, kimimiz ise stres atmak için çiğneriz. Evet biz kadınlar sakız çiğnemeyi genelde severiz. Peki hiç düşündük mü sakızı kim buldu diye; buyrun Melek'ler öğrenelim :)

  [​IMG]


  1848 yılında John Curtis evindeki sobanın üzerinde üretilen sakız ilk ticari sakızdır. John Curtis bunu “State of Maine Pure Spruce Gum” adı altında pazarladı. 1850 yılında Portland’a taşındı ve “Şekerli Kaymak”, “Beyaz Dağ”, “Dördü Birden”, “En Büyük ve En Güzel” gibi adlarla parafin çikletler üreterek sattı. Bu arada, sattığı sakızların içine bazı armağanlar koymayı da unutmadı. Sakızla birlikte verdiği ilk armağan, Amerikan bayrağıydı. Otomatik aygıtlarla ilk çiklet satışına ise 1888 yılında başlandı. “Tutti-Frutti” marka çikletleri satan otomatik makineler, New York’un çeşitli yörelerindeki istasyonlara Adams Gum Co. adlı şirketten Thomas Adam tarafından yerleştirildi.

   
Sakız kim tarafından bulundu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anneler günü kim tarafından çıkarıldı

  Anneler günü kim tarafından çıkarıldı

  Sevgili melişler Anneler gününün nereden kaynaklandığını anlatanlar günün yaratıcısı olarak hep annesini kaybetmiş olan küçük bir kızdan bahsederler.... Gerçekte ise bu fikri hayata geçiren Anna Jarvis annesini 1905 yılında kaybettiğinde 41 yaşındaydı. Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD'de, Philadelphia'da yaşamaya ve...
 2. millet vekilleri kim tarafından seçilir

  millet vekilleri kim tarafından seçilir

  milletvekilleri kim tarafından seçilir milletvekilleri kimler tarafından seçilir milletvekili kimler kaç yıl için vekillerimiz seçiliyor Merhabalar, Millet vekillerinin kimin tarafından seçildiği ile alakalı yardımcı olur musunuz lütfen ? Teşekkür ediyorum. Sağolun şimdiden.
 3. mıknatısı kim buldu nasıl buldu?

  mıknatısı kim buldu nasıl buldu?

  selam arkadaşalr mıknatısı kim buldu nasıl buldu? bu konuda bilgi istiyorum
 4. kızılay ne zaman? nerde ? ve kim tarafından bulundu?

  kızılay ne zaman? nerde ? ve kim tarafından bulundu?

  kızılay ne zaman? nerde ? ve kim tarafından bulundu? sorumun cevabını verecek olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
 5. Yılbaşını Kim Buldu

  Yılbaşını Kim Buldu

  Yılbaşını Kim Buldu kızlar merak ettim kim buldu da tüm dünyaya yayıldı bu yılbaşı kutlamaları :)

Sayfayı Paylaş