1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Salonda yetiştirebileceğiniz bitkiler

  Konu, 'Tatlı Evim' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  evde yetişebilen bitkiler,salonda hangi bitkiler kullanılır,salonumuza hangi bitkileri koymalıyız,evde yetişebilen bitki isimleri
  Eğer evinizde bir türlü istediğiniz sıcaklığı yakalayamadıysanız ve salona canlılık katamamaktan şikayet ediyorsanız, salon bitkileri size bu konuda yardımcı olabilir. Hiç şüphesiz salon bitkileri eve ruh katan, yaşanmışlık hissini en etkili biçimde veren ‘aksesuarlardır’. Ancak unutmayın ki bu aksesuarlar ilgi ister. Bakımı kolay salon bitkileri olsa bile, bitkinin yerini sevmesi önemlidir.
  Afrika Menekşesi

  Pek çok farklı türü olan menekşeler, cam kenarında yetiştirebileceğiniz, bakımı zahmet istemeyen ve bir o kadar da güzel görünümlü bitkilerdir. Yazın yapraklarını yakacak kadar direkt güneşte kalmamaları şartıyla, ışık seven ve bütün yıl çiçek açan bitkilerdir. Toprağı kurudukça sulamanız yeterlidir. Sularken yapraklarına su gelmemelidir, dipten sulamak gerekir.
  Yerini sevdiği takdirde menekşe hızla ve bol bol yaprak vermeye başlar. Arada zayıfladığını, sarardığını gördüğünüz yaprakları veya kuruyan çiçeklerini elinizle kopararak temizleyebilirsiniz. Zaten bu zarar gören yapraklar kolayca elinize gelir.
  Paşa Kılıcı


  Paşa kalıcı bakımı kolay salon bitkilerindendir çünkü zor koşullara dayanıklı, çöl grubu bitkilerindendir. Pencere önünden ziyade salonun aydınlık bir köşesinde olması daha iyidir. Işığı sever ama direkt güneş ışığı almaması daha iyidir. Toprağı kurudukça sulanır. Uygun koşullarda boyu 1 metreyi geçebilen bu bitki evlerde genellikle 50 cm’e kadar uzayabilir. Dua Çiçeği (Calathea)

  Tropikal bölgelerin egzotik görüntüsünü eve taşımak için en uygun bitkilerden biridir. Yaprakların altı bordoya yakın bir renktedir ve üstü ise alacalı, çok hoş bir görünüm sunar. Geceleri biraz kapanan bitki, gündüzleri yayılarak hoş bir görünüme bürünür. Dua çiçeğinin yerini sevmesi çok önemlidir. Salonun yarı gölge bir köşesinde, direkt güneş ışığından uzak olmalıdır. Nem sevdiği için bol bol sulanabilir. Kışın sulamada aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir.
  Zambia Bitkisi

  Bakımı son derece kolay salon bitkilerinden biri de zambia bitkisidir. Birkaç santim boyunda eve gelen bitkinin birkaç hafta içerisinde ne kadar büyüdüğünü görünce çok şaşırabilirsiniz. toprağı kurudukça sulayabilirsiniz ve salonun ışık alan bir köşesinde olması da yeterlidir. İlk gördüğünüzde kısa haline aldanmayın ve uzayıp farklı bir bitki olacağını bilin.
  Şeflera

  Kısa saksı çiçeklerinden ziyade şöyle uzun bir bitki istiyorsanız şeflera, aradığınız bitki olabilir. Işığı seven, yapraklarına da su püskürterek (kışın daha az) bolca sulayabileceğiniz bir bitkidir. Bitkinin büyüyen ucunu koparmak gerekir ki gürleşsin, aksi takdirde tavana kadar uzayan, az yapraklı bir bitkiye dönüşür.
  Benjamin Bitkisi

  Salonda ihtişamıyla göz dolduracak bol yapraklı bir bitki yetiştirmek istiyorsanız benjamin bitkisi bunun için en isabetli seçimlerden biridir. Oldukça popüler salon bitkilerinden biri olan benjamin düzenli olarak sulayıp rahatça ışık alacağı bir yere yerleştirdiğinizde oldukça sağlam ve sık yapraklı bir bitki olarak göze çarpar. Sulama yaparken yapraklarına da su püskürtmeniz tavsiye edilir.
  Yuka

  Yerini sevdiğinde son derece zahmetsiz büyüyen ve zorluk çıkarmayan bitkilerden biridir. Elbette çoğu bitki gibi o da biraz ışık görmek ve düzenli sulama ister. Suyu seven bu bitkinin dik yaprakları ona zinde bir görünüm verir ve bu enerji salona da yansır.
  Salon Çamı (Arokarya)

  Doğaya çıktığınızda kocaman ağaçlar olarak karşınıza çıkan bu bitkinin saksı versiyonu da evde 1 metreyi geçecek kadar uzayabilir. Enine doğru uzayan dalların eşit bir şekilde gelişmesi için bitkinin etrafının açık olması gerekir. Nem ve su seven bir bitkidir ve ışık gören bir köşede, arada yapraklarına da su püskürterek bakabilirsiniz. Kışın salon çok ısınıyorsa bu bitkiye pek iyi gelmez, yerinin değişmesi gerekebilir.

  Salon Bitkileri Bakımı

  Bitkilerinizi özellikle yazın doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan koruyun. Bitkileri pencereden biraz uzaklaştırabilir ya da tülü çekerek koruma sağlayabilirsiniz.
  Bitkileri çok sulamaktan kaçının. Topraklarının biraz kurumasını bekleyin. Yoksa bitkiler çürür.
  Salonu ara ara mutlaka havalandırın. Bazı bitkiler nem sevebilir ama yine de arada bir onlar da nefes almak isterler.
  Su ve nem seven bitkilerin arada yapraklarına su püskürtün, yapraklarının tozunu alın.
  Çok dikkatli olmanıza rağmen bitkiniz kendini salmışsa, yerini sevmemiş olabilir. Işığı daha farklı alan bir köşeye taşıyıp deneme yapabilirsiniz.
  Eğer bir aracınız yoksa ve çiçekleri eve nasıl taşıyacağınız sorun oluyorsa, internetten bitki, toprak, saksı siparişi verebilirsiniz. Saksı altlığı almayı unutmayın.
  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>   
Salonda yetiştirebileceğiniz bitkiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çiçekli salon bitkilerinin bakımı...

  Çiçekli salon bitkilerinin bakımı...

  Saksı çiçeklerinizi öncelikle, ortamın ısı, ışık ve nem durumuna göre seçmeniz ve yerleştirmeniz gerekmektedir. Çiçeğinizi satın alırken lütfen çiçekçinize danışarak, bitkinin gereksinim duyduğu koşulları öğreniniz. Ayrıca aynı tür bitkileri bir arada tutmanız bitkilerin kendi floral ortamlarını yaratmaları açısından faydalı olacaktır. Sulama için öncelikle toprağın nemini...
 2. salon bitkilerinde kış bakımı

  salon bitkilerinde kış bakımı

  kalanşo bakımı kalanşo çiçeği bakımı çiçeği Tabiatta neredeyse bütün bitkilerin bir dinlenme mevsimine ihtiyacı vardır. Genellikle bu dönem kış mevsimine denk gelir. Bitkilerin bir kısmı bunu net bir şekilde belli eder. Mesela soğanlı ve rizomlu bitkiler toprak üstü kısımlarını kurutur. Perenyal dediğimiz kalıcı otsu bitkilerde aynı şekilde davranır. Bir bölümü de yapraklarını kaybederek...
 3. yapraklı salon bitkileri bakımı hakkında

  yapraklı salon bitkileri bakımı hakkında

  yapraklı salon bitkileri salon ciçekleri bakımı bitkileri bakımı çiçekleri ççiek yetiştirmeyi çiçeklerle uğraşmayı seviyorsanız ki çiçekler evimizin dekoruna bir çok şıklık katar :):) işte size ev çiçekleri hakkında bilgiler YAPRAKLI SALON BİTKİLERİ Fazla ışık ve özel ısı ihtiyaçları olan çiçekli ev bitkilerinin aksine, yaprakları için yetiştirdiğimiz bitkilerin bakımı daha kolay...
 4. salon bitkilerinin bakımı

  salon bitkilerinin bakımı

  SALON BİTKİLERİNİN BAKIMI Yeni Salon Bitkinizin Yeri Tüm bitkilerin sevdiği ve sevmediği ortamlar vardır. Bitkinin etiketindeki açıklamaları dikkatle okuyun. Salon bitkilerinin Yerleştirirken Dikkate Alınması Gereken Üç Nokta 1. Işık Birçok bitki güneş ışığına doğrudan maruz kalmak istemez. Yaz aylarında kuzeye bakan cam önü uygun bir yerdir. 2. Isı Büyüme dönemlerinde bitkinin sabit bir...
 5. Salon bitkileri ve bakımı

  Salon bitkileri ve bakımı

  salon çiçekleri isimleri yapraklı salon bitkileri çiçekleri bitkileri çeşitleri Evimize ve özelliklede salonlarımıza, hiç bir ev aksesuarının katamadığı şıklığı ve eşsiz güzelliği katan salon bitkilerimizin, uzun ömürlü ve sağlıklı olması için, ne gibi bakımlar uygulamalıyız? Sevgili Melek'ler ve sitemizi ziyaret eden çiçek sever misafirlerimiz; salon bitkileri için öncelikle bir takım...

Sayfayı Paylaş