1. gurbet kuşu

  gurbet kuşu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  936
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Salonunuzda Akdeniz rüzgarı...

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında gurbet kuşu tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Bitkilere, ağaçlara, çiçeğe meraklı olup da evinde birkaç saksı ile yetinmeyi başaranlar için değil bu yazı. Önce birkaç sardunya saksısıyla başlayıp, sonra kaktüs ve sukkulentlere merak sarıp, ardından "Niçin salonumda Akdeniz rüzgarı esmesin" diye delilik noktasına yaklaşanlara. Annelerimizin, anneannelerimizin evlerinden hatırladıklarımız artık "Kaybolmaya yüz tutmuş çiçekler" başlığı altında anılıyor.
  Şimdi her yer, ithal çiçekler, bonzailer, orkidelerle dolu. Son moda da bodur portakal, mandalina, zeytin ağaçları. Doğada gördüğünüz portakal ya da zeytin ağacını 50 ölçek küçültün, şık bir saksıya koyun, sonra da salonunuzda yer açmaya bakın. Gerçekten çok sevimli görünüyor, eğer Egeli ya da Akdenizliyseniz, memleket özlemini gideriyor. Fiyatları 150 YTL'ye kadar çıkıyor (zaten 100'ün altına da pek inmiyor) ama çiçeklere biraz gönlünüz kaymışsa, bağlanmamak mümkün değil.

  Fiyatı 120-150 YTL arasında değişiyor
  İdeal olanı, kış bahçeleri ya da geniş balkonlarda yetiştirmek tabii. Ama yoksa eve de kolaylıkla sığıyor. Hiçbir esprisi olmayan kocaman yapraklar için açtığınız yerin yarısı kadar bir alana hem portakalı, hem zeytini sığdırabilirsiniz. 60 cm boyundaki ithal kumkuat (mandalina ağacı), çiçekçilerde 120-150 YTL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

  < Konu Resmi..>
  Turunçgillerden olan bitki ülkemizde yeni yeni tanınmaya başladı. Limon şeklinde, portakal renginde küçük meyvelerin kabuğu, 2-3 cm kalınlığında. İçi bir bütün halinde soyulmadan yeniyor.


  İngiltere'de lüks marketlerde marmelatları satılan kumkuat, meyve salatası, kek, pasta yapımında da kullanılabiliyor. Aynı mandalina gibi kokulu, daimi yeşil yaprakları var. Bitki en fazla 4 metre uzayabiliyor. Tüm Akdeniz ikliminde ve kısa süreli kar yağan bölgelerde rahatlıkla yetişebiliyor.
  Bitkiler Adana'dan
  Laboratuvar ortamında five aşı gözü yetiştiren Çukurova Üniversitesi Subtropik Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi, yaklaşık 10 yıldır bölgede üreticilere yönelik hizmet veriyor. Merkezde ayrıca turunçgil gibi süs bitkileri de yetiştiriliyor ve Türkiye'nin çeşitli illerine gönderiliyor.

  Bahçesini ya da evinin içini narenciye ağaçıyla süslemek isteyenlere de süs bitkisi üreten merkezde süs bitkisi türleri, kumkuat, kalamondin, Çin turuncu, Florida ve alacalı pembe limon bulunuyor. Bu bitkilerden özellikle kamkat, Çin turuncu iç mekan içinde uygun olması nedeniyle turunçgilden hoşlanan ancak, bahçesi bulunmayan kişilerin ilgisini çekiyor.

  Merkez yetkililerinin verdiği bilgiye göre Türkiye'nin bütün bölgelerinde herkes, kendi evinde turunçgil yetiştirebilir. Normalde diğer turunçgiller gibi aynı periyotta meyve veren bu bitkilerden, yaz aylarında bile ürün almak mümkün oluyor. Üstelik, meyveleri bir yıl boyunca bozulmadan dalında kalıyor. Gelecek yıl ise yeni meyveler alınabiliyor.

  Hediyelerde yeni adres turunçgil
  Fransa, İtalya ve Yunanis'da turunçgil süs bitkilerinin hediye olarak verilmesi de çok yaygınlaşmış. Türkiye'deki kutlamalarda küçük ağaççıklar verilmesi henüz pek sık karşılaşılan bir durum değil. Ama bir hafta sonra çöpe gidecek kesme çiçeklerle yapılmış bir aranjmana 150 YTL vermek yerine, üzerinde turuncu meyveleri olan küçük bir turunçgili kutlama için bir dosta göndermek, yenilikçi fikirlerin bundan sonra aklına gelir umarız.


   
Salonunuzda Akdeniz rüzgarı... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. akdeniz fokları

  akdeniz fokları

  Akdeniz'in en önemli kültür mirası nedir diye sorsalar, aklınıza "Akdeniz foku demek" gelir mi? Oysa foklar Akdeniz besin ağının en tepesinde olmaları nedeniyle sağlıklı bir Akdeniz ekosisteminin simgeleri durumundalar. Bu nedenle onların korunması gerçekten çok önemli. Foklar son 100 yıla kadar İtalya'dan Cezayir'e tüm Akdeniz kıyılarında yaşarken günümüzde yalnızca ülkemiz,...
 2. Rüzgar

  Rüzgar

  Devlet başkanına, onun ülkesine, ordunun kurmay heyetine ve diğer birimlerine, bakanlara ve diğer devlet memurlarına; Batıdan esen rüzgar afet ve belalara, fırtına musibete, Güneydoğudan esen saba rüzgarı zafer ve müjdeye, rahmete, bolluk ve berekete, Muutedil olarak esen rüzgar hayır ve berekete, yerden toz ve tohrak kaldıran rüzgar savaşa, Yel ve hafif rüzgar nezle ve baş ağrısı gibi yaygın...
 3. Zülfü Livaneli - Akdeniz Akdeniz

  Zülfü Livaneli - Akdeniz Akdeniz

  Akdeniz Akdeniz, senden aslımız Masmavi bir aydınlıktan gelir neslimiz Hasretin içimde derin bir sızı Yelinden tuzundan ayırma bizi Ömrümün sevinci hüznü sendedir Alnımın yazısı mavi derinliktedir Hasretin içimde derin bir sızı Yelinden tuzundan ayırma bizi
 4. bembeyaz salonlar

  bembeyaz salonlar

  bembeyaz salonlar bembeyaz salon This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 700x686. This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 700x686.
 5. Rüzgar Erkoçlar Spor Salonundan Çıkarken Böyle Görüntülendi!

  Rüzgar Erkoçlar Spor Salonundan Çıkarken Böyle Görüntülendi!

  rüzgar erkoçların en son hali rüzgar erkoçların yeni hali rüzgar erkoçların yeni imajı Geçtiğimiz aylarda şahsi bir karar vererek cinsiyet değiştiren ve gayet hoş, güzel bir bayan olduğu halde erkek olmayı tercih eden Nil Erkoçlar, cinsiyet sonrası aldığı isimle Rüzgar Erkoçlar, spor salonundan çıkışta objektiflere yakalandı. Magazincileri görünce yine sinirden gerilen Rüzgar...

Sayfayı Paylaş