1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Şampuanların içinde neler bulunur?

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bütün şampuanlar % 80-90 oranında su ile, %2-8 oranında deterjan, köpürtücü ajanlar ve % 1 oranında koku ve koruyucu içerirler. Şampuanlar sıklıkla antistatik ve deterjan etkisi olan ajanlar içerirler. Yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar, yağı arıtmak için ağır surfaktanlar içerirler. Surfaktanlar yağı ve sudaki kiri uzaklaştırırlar.


  Genelde modern şampuanların temizleme gücü oldukça kuvvetlidir. Ne yazık ki, insanlar şampuanların etkinliğini köpürme oranları ile değerlendirmektedirler. Bununla beraber köpürme oranı arttıkça, şampuanların saça ve deriye zarar verme oranları artmaktadır. Son zamanlarda iyi köpüren ve saçlara zarar vermeyen anionik ve ionik ethoxylate ve amphoterikler içeren şampuanlar geliştirilmiştir.

  < Konu Resmi..>
  Hacim oluşturan şampuanlar, saça bağlanıp hacmi arttıran proteinler içerirler. Nemlendiricili şampuanlar kuru, uçuşan saçlar için çok uygundur. Statik etkiyi ortadan kaldırır ve ayrışmış saç uçlarını proteinlerle yapıştırıcı etki göstererek birleştirirler; saçtaki suyu tutarak nemlendirirler.  Canlandırıcı veya onarıcı şampuanlar; boyalı, permalı ve hasar görmüş saçlar için faydalıdır ve hafif surfaktanlar içerir. Ayrıca içlerinde saçın boyasını, permasını koruyan maddeler ve saç kırıklarını onaran maddeler içerebilirler, fakat bu maddelerin etkili olduklarına dair çok az delil vardır. İkisi bir arada şampuanlar; nemlendirici içerirler; zamandan tasarruf sağlamalarına rağmen, saçı daha kuru ve yapışkan yapabilirler.
  Bebe şampuanları daha az deterjan içerirler ve erişkin saçları ( özellikle çok fazla şekillendirici ajan kullanıldığında ) temizlemek için üretilmemişlerdir. Ama bazen hassas, egzemalı ve allerjik saç derisi olan erişkinlerin bu tip şampuanları kullanmaları gerekebilir.  Size en uygun ve saçlarınıza zarar vermeyen şampuan için öncelikle saç tipinizin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yağlı, kuru, yıpranmış saçlar için üretilen şampuanlar farklı. Ayrıca boya işleminden sonra saçlarınızın gördüğü hasarı en aza indirmek için kullanabileceğiniz özel şampuanlar bulabilirsiniz. Sık şampuan kullanımı saçları kurutur ve uçlarının kırılma oranını arttırır. Bu nedenle haftada 3-4 kereden fazla şampuan kullanmayın. Saça zarar vermeyen şampuan seçiminde organik olanları tercih edebilirsiniz.


  Marketlerde şampuan bölümündeki yüzlerce ürün hangi şampuanı seçmeniz konusunda karar vermenizi zorlaştırıyor. Ancak saçlarınızın nasıl bir şampuana ihtiyaç duyduğunu bilirseniz alternatifleri azaltmanız mümkün. Raflarda bulabileceğiniz ana şampuan kategorileri yağlı veya kuru saçlar ile kıvırcık saçlar için özel üretilen ürünlerdir. Ayrıca kepek sorunu, kuru saç derisi ve boyalı saçlar içinde özel şampuanlar bulabilirsiniz.
  Boyalı saç için satılan şampuanlar boya uygulamaları arasında saçların bakımının yapılmasına ve içinde bulunan boya ile rengin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Ancak her renk boya için aynı etkiyi göstermezler.  Sizin için en uygun şampuan için saçlarınızı kestirirken kuaförünüze danışabilirsiniz. Bazı kuaförler piyasada bulamayacağınız ürünlerin satışını yaptığı için daha farklı seçenekler sunabilir.  İçeriğinde uzun dönem kullanımda saçlara zarar veren kimyasalların bulunmadığı organik şampuanları tercih edebilirsiniz. Saçlarınızın daha sağlıklı olması ve saç köklerinin güçlenmesi için düzenli olarak doğal bakım maskesi uygulamak faydalı olacaktır.


   
Şampuanların içinde neler bulunur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kepekten kurtulmak için şampuana ihtiyacınız yok

  kepekten kurtulmak için şampuana ihtiyacınız yok

  Eğer kepek sorununuza tek çözümün kepek şampuanları olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşte ev yapımı kepek ilaçları…:dil: Reader's Digest dergisinde yer alan haberde, kepekten kurtulmanıza yardımcı olacak ev yapımı ilaçları deneyebilirsiniz: 1. Aspirin: Kepek probleminiz moralinizi mi bozuyor? 2 aspirini toz haline getirin ve saçınızı yıkarken her seferinde kullandığınız...
 2. Muhabbet kuşu için ne tür oyuncaklar bulunur?

  Muhabbet kuşu için ne tür oyuncaklar bulunur?

  Arkadaşlar selam Muhabbet kuşu için ne tür oyuncaklar bulunur ne almak lazım
 3. B3 Vitamini Nelerde Bulunur

  B3 Vitamini Nelerde Bulunur

  B3 Vitamini Nelerde Bulunur ? Arkadaşlar hepinize merhaba ve iyi günler diliyorum. B3 Vitamini Nelerde Bulunur bu konuda da yardımınızı rica ediyorum.
 4. Mineral Nelerde Bulunur

  Mineral Nelerde Bulunur

  Mineral Nelerde Bulunur kızlar lütfen bu konuda da bilgi verin bize
 5. A Vitamini nelerde bulunur?

  A Vitamini nelerde bulunur?

  A Vitamini nelerde bulunur? Bu konudada bilgi paylaşırsanız çok iyi olur kızlar.

Sayfayı Paylaş