gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.203
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  Şampuanların içinde neler bulunur?

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Bütün şampuanlar % 80-90 oranında su ile, %2-8 oranında deterjan, köpürtücü ajanlar ve % 1 oranında koku ve koruyucu içerirler. Şampuanlar sıklıkla antistatik ve deterjan etkisi olan ajanlar içerirler. Yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar, yağı arıtmak için ağır surfaktanlar içerirler. Surfaktanlar yağı ve sudaki kiri uzaklaştırırlar.


  Genelde modern şampuanların temizleme gücü oldukça kuvvetlidir. Ne yazık ki, insanlar şampuanların etkinliğini köpürme oranları ile değerlendirmektedirler. Bununla beraber köpürme oranı arttıkça, şampuanların saça ve deriye zarar verme oranları artmaktadır. Son zamanlarda iyi köpüren ve saçlara zarar vermeyen anionik ve ionik ethoxylate ve amphoterikler içeren şampuanlar geliştirilmiştir.
  < Konu Resmi..>

  Hacim oluşturan şampuanlar, saça bağlanıp hacmi arttıran proteinler içerirler. Nemlendiricili şampuanlar kuru, uçuşan saçlar için çok uygundur. Statik etkiyi ortadan kaldırır ve ayrışmış saç uçlarını proteinlerle yapıştırıcı etki göstererek birleştirirler; saçtaki suyu tutarak nemlendirirler.  Canlandırıcı veya onarıcı şampuanlar; boyalı, permalı ve hasar görmüş saçlar için faydalıdır ve hafif surfaktanlar içerir. Ayrıca içlerinde saçın boyasını, permasını koruyan maddeler ve saç kırıklarını onaran maddeler içerebilirler, fakat bu maddelerin etkili olduklarına dair çok az delil vardır. İkisi bir arada şampuanlar; nemlendirici içerirler; zamandan tasarruf sağlamalarına rağmen, saçı daha kuru ve yapışkan yapabilirler.
  Bebe şampuanları daha az deterjan içerirler ve erişkin saçları ( özellikle çok fazla şekillendirici ajan kullanıldığında ) temizlemek için üretilmemişlerdir. Ama bazen hassas, egzemalı ve allerjik saç derisi olan erişkinlerin bu tip şampuanları kullanmaları gerekebilir.  Size en uygun ve saçlarınıza zarar vermeyen şampuan için öncelikle saç tipinizin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yağlı, kuru, yıpranmış saçlar için üretilen şampuanlar farklı. Ayrıca boya işleminden sonra saçlarınızın gördüğü hasarı en aza indirmek için kullanabileceğiniz özel şampuanlar bulabilirsiniz. Sık şampuan kullanımı saçları kurutur ve uçlarının kırılma oranını arttırır. Bu nedenle haftada 3-4 kereden fazla şampuan kullanmayın. Saça zarar vermeyen şampuan seçiminde organik olanları tercih edebilirsiniz.


  Marketlerde şampuan bölümündeki yüzlerce ürün hangi şampuanı seçmeniz konusunda karar vermenizi zorlaştırıyor. Ancak saçlarınızın nasıl bir şampuana ihtiyaç duyduğunu bilirseniz alternatifleri azaltmanız mümkün. Raflarda bulabileceğiniz ana şampuan kategorileri yağlı veya kuru saçlar ile kıvırcık saçlar için özel üretilen ürünlerdir. Ayrıca kepek sorunu, kuru saç derisi ve boyalı saçlar içinde özel şampuanlar bulabilirsiniz.
  Boyalı saç için satılan şampuanlar boya uygulamaları arasında saçların bakımının yapılmasına ve içinde bulunan boya ile rengin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Ancak her renk boya için aynı etkiyi göstermezler.  Sizin için en uygun şampuan için saçlarınızı kestirirken kuaförünüze danışabilirsiniz. Bazı kuaförler piyasada bulamayacağınız ürünlerin satışını yaptığı için daha farklı seçenekler sunabilir.  İçeriğinde uzun dönem kullanımda saçlara zarar veren kimyasalların bulunmadığı organik şampuanları tercih edebilirsiniz. Saçlarınızın daha sağlıklı olması ve saç köklerinin güçlenmesi için düzenli olarak doğal bakım maskesi uygulamak faydalı olacaktır.

   
Şampuanların içinde neler bulunur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yağlı Saçlar için Özel şampuan!

  Yağlı Saçlar için Özel şampuan!

  yağlı saçlara özel şampuan Yağlı saçlar için internetten sipariş verebilirsiniz 15 tl fiyatı Şampuan - Yağlı Saçlar Yağlı saçlar için geliştirilmiş Suna Dumankaya Şampuan, saçınızı yumuşak bir şekilde temizler, saç derisini doğal dengesine kavuşturur. Saçınız dolgunluk ve canlılık kazanır. İçinde doğal özel bileşim içeren Suna Dumankaya Şampuan, saçın iç kısımlarına kadar etki eder ve saçı...
 2. Muhabbet kuşu için ne tür oyuncaklar bulunur?

  Muhabbet kuşu için ne tür oyuncaklar bulunur?

  Arkadaşlar selam Muhabbet kuşu için ne tür oyuncaklar bulunur ne almak lazım
 3. Mineral Nelerde Bulunur

  Mineral Nelerde Bulunur

  Mineral Nelerde Bulunur kızlar lütfen bu konuda da bilgi verin bize
 4. Melekler Çantanızda Neler Bulunur?

  Melekler Çantanızda Neler Bulunur?

  çantanızda neler var çantanızda bulunan şeyler Sevgili melekler, kadınların büyük bir kısmı çanta hastasıdır ve aldıkları çantaları da ne hikmetse tıka basa doldurur. Bu çantalarda neler olmazki? Günlük ihtiyaç bulunan şeyler dışında en alakasız şeyler bile bazen el çantamızdaki yerini alır. Gelelim Meleklermekanı üyelerine.. Siz çantanıza neler koyarsınız? Aklınıza geleni, aman belki...
 5. En iyi kepek şampuanı hangisi?

  En iyi kepek şampuanı hangisi?

  Saç dökülmesinden sonra en önemli saç sorunlarından biri olan kepek ve aşırı kepek insanı bezdiren noktaya getirebilmektedir. En önemli sorunu mantar (Malessazia Furfur) olan bu sorunun çözümü için şampuan markası değil içindeki bilimsel maddelere bakılmalıdır. Kepek ve aşırı kepek için geliştirilmiş bilimsel maddeler bulunmaktadır. En iyi kepek şampuanı nasıl olmalıdır? Aşırı kepek...

Sayfayı Paylaş