1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Samsun Atatürk Anıtını Kim Yaptı

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Samsun Atatürk Anıtını Kim Yaptı Samsun Atatürk Anıtı Ne Zaman Yapılmıştır


  Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda misafirimizin sorusu üzerine Samsın Atatürk Anıtı hakkında merak edilen tüm bilgileri sizlerle paylaşıyor ve gerekli tüm konuları aktarıyoruz arkadaşlarım.


  < Konu Resmi..>  Samsun il merkezinde, Hükümet Konağı yanındaki şehir parkı içerisindeki Atatürk Anıtı, Atatürk’ün en gösterişli anıtlarının başında gelmektedir.

  Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 gününü simgeleyen anıt, Samsun Belediyesi tarafından 1931 yılında Avusturyalı Heykeltıraş H.Krippel’e yaptırılmış ve 19 Ocak 1932’de törenle açılmıştır.

  Oldukça yüksek dikdörtgen beyaz mermer bir kaide üzerinde Atatürk, şaha kalkmış bir at üzerinde, resmi üniforması ile tasvir edilmiştir. Anıtın kaidesi üzerindeki bronz levhalarda ise Kurtuluş Savaşı tasvir edilmiştir. Ayrıca kaidenin ön yüzünde Atatürk’ün Samsun’a çıkışının öyküsü kısaca yazılmıştır. Heykel kaide üzerine atın arka ayakları ve kuyruğu ile oturtulmuştur.


   
Samsun Atatürk Anıtını Kim Yaptı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. M.Kemal ATATÜRK 'ün Samsuna ulaştığında İstanbul'a yazdığı mektup

  M.Kemal ATATÜRK 'ün Samsuna ulaştığında İstanbul'a yazdığı mektup

  M.Kemal ATATÜRK 'ün Samsuna ulaştığında İstanbul'a yazdığı mektup Devlet-i Osmaniye Telgraf ve Posta ve Telefon Nezâreti Mahreci: Samsun Numara: 1029 Târîh: 20/5/[13]35 Numara: 2 Beyoğlu Mutasarrıflık Dâiresi karşısında Sempatyan Apartmanı'nda Dâhiliye Nâzırı Ali Kemal Bey'[e] Dâhiliye Nezâreti 'ne Bugün öğleden evvel saat sekizde Samsun'a muvâsalat ve vazîfe-i...
 2. Samsun Atatürk Anıtı Ne Zaman Yapıldı

  Samsun Atatürk Anıtı Ne Zaman Yapıldı

  Samsun Atatürk Anıtı Ne Zaman Yapıldı - Samsun Atatürk Anıtı hakkında bilgi... Merhaba arkadaşlar Samsun Atatürk Anıtı Ne Zaman Yapıldı bilen var mı acaba?
 3. atatürk ilk savaşı nerede yaptı

  atatürk ilk savaşı nerede yaptı

  atatürk ilk savaşı nerede yaptı arkadaşlar sorumun cevabını verirseniz çok iyi olur.
 4. Atatürkün Avrupaya Gönderdiği Sanatçılar kimlerdir

  Atatürkün Avrupaya Gönderdiği Sanatçılar kimlerdir

  Hepinize keyif dolu bir pazar günü diliyor ve aranızda Atatürkün Avrupaya Gönderdiği Sanatçılar kimlerdir diye bilgisi olan varsa Atatürkün Avrupaya Gönderdiği Sanatçılar hakkında bilgi rica ediyorum.

Sayfayı Paylaş