Samsun gelenek ve görenekleri nelerdir yazar mısınız?

T

Tuana41*

Forum Okuru
Samsun gelenek ve görenekleri nelerdir yazar mısınız?

Samsun'un gelenekleri nelerdir melek kadınlar kulübü samsun gelenek ve görenekleri forum'da.​

Kızlar 3 aydır birlikteliğim var. Erkek arkadaşım samsunlu ben Kocaeli. Samsunu çok merak ediyorum ileride evleneceğim insanı düşünüyorum ve Samsun'un gelenek ve göreneklerini merak ediyorum. İleride belki bir samsun gelini olacagim. Evleneceğim insanın memleketini bilmem önemli aslında. Samsun'un gelenekleri nelerdir samsunlu olan ablalarimdan rica ediyorum.

Merhabalar
Şimdiden umarım hayırlı olur dilediğin insanı sana oyacak olan insanı bulmuşsundur umarım. Samsun gibi her yörenin her ilin hatta kendine göre gelenek ve görenekleri vardır. Samsun çok güzel bir şehir aslında Samsun'un gelenek ve görenekleri nelerdir hep birlikte bakalım. Samsun şehrinin özellikle el dokumaları orada yaşayan insanların kıyafet tarzı belki şu an o kıyafetler giyilmesi de eskiden herkesin giydiği benzer kıyafetler halk oyunları farklı yemek kültürü özellikle söylenen maniler in çeşitliliği düğünleri tarihi mekanları gibi daha bunun gibi fazlaca gelenek ve görenekleri bulunmaktadır. Samsun'un özellikle doğum geleneği çok meşhurdur bebek doğduğunda yakınlar akrabalar hem parasal hem yeni kıyafetleri getirerek bunu kutlarlar bu görenegin amacı bebek büyüyene kadar bebeğin biz yanındayız demektir. Özellikle Samsun'a gelin olacaksanız yöresel yemeklerini bilmelisiniz diye düşünüyorum özellikle Samsun'un en meşhur yemeği. Bafra pidesi özellikle ülke çapında da meşhur olmuştur Samsun adına mutlaka bunu öğrenmeniz gerekir diye düşünüyorum Samsun'un en meşhur tatlısı ise kıvratma, nokul, kocakarı gerdanı tatlısı, palüze ve fırında kabak tatlısı. Samsun'un diğer gelenek ve göreneklerini incelemek için aşağıdaki linki de inceleyebilirsiniz. "Samsun gelenek ve görenekleri"

Geri