sanat eseri lambalar

MEÇHUL

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
sanat eseri lambalar
02B5E0334B007D44B2B9C5F1r.jpg


Sanat eserlerini andıran lambalar aydınlık verecekHayattakı hemen her şeyde olduğu gibi evlerin aydınlatmasında da trendler hızla değişiyor. Önümüzdeki yılın aydınlatma trendlerinde ise minimalist avizeler ve sanat eserlerini andıran lambalar ön plana çıkıyor..

Geçtiğimiz hafta düzenlenen 6. Interlight İstanbul 2008 Fuarı, aydınlatmada yeni trendleri gözler önüne serdi... LED teknolojisinin giderek daha çok hayatımıza girdiğini gözler önüne seren fuarı düzenleyen NTSR Fuarcılık'ın genel müdürü Serkan Tığlıoğlu, aydınlatmadaki son trendleri anlattı.

* Aydınlatma sektöründe ev dekorasyonuna yansıyan yenilikler neler?
Işık kaynakları ve buna bağlı olarak aydınlatma cihazları büyük bir hızla değişiyor. Artık çevreyi kirleten malzemelerden uzaklaşılıyor. LED'ler, kompakt veya yeni jenerasyon floresanlar, geliştirilmiş metal halde ampuller gibi daha fazla ışık üreten kaynaklara ulaşma hedefi var. Avizelerde minimalist yaklaşımlar, aşırı frapanlığın önüne geçmeye başladı. Lambalarda sanat eserini andıran inanılmaz şık tasarımlar mevcut. Yani ev dekorasyonuna yansıyan aydınlatma teknolojisi kadar, sanat eseri görünümünde yaratıcılık da önümüzdeki yılların hedefi olacak.

* Peki aydınlatmada 2009 trendleri neler olacak?
Türkiye'de, hâlâ avize kullanımı çok yaygın ama 2009'da avizeler daha minimalist tasarımlarla karşımıza çıkacak. Geometrik şekiller ve figürlü lambalar oldukça moda olacak. Ayaklı lambaların tasarımlarında da heykel ve resim sanatının yansımalarını göreceksiniz. Spotlarda ve gömme ışıklarda da trendlere uygun renklendirme ve daha modern tasarımlar yapılıyor.

SPOT VURGULAR
* Evlerde aydınlatmaya ilgili ne gibi hatalar yapılıyor?
Kötü aydınlatma bir yapıyı olduğundan loş, izbe ve çirkin yapabilir. Kusurlarını açığa çıkarır ve kötü bir sonuçla karşılaşılır. Bunun yanında fazla masrafa da yol açar. İyi aydınlatma ise hiç beklenmeyecek efektler yaratarak, keyifli ve kullanım amacına uygun ortamlar yaratır. İyi aydınlatma; doğru ve hesaplanmış aygıt kullanımıdır. Her aydınlatma aygıtının doğru işlev için ve doğru aydınlık seviyesinde kullanılmasıdır. Mesela özellikle bir ürün vurgulanmak istendiğinde spot, genel aydınlatma istendiğinde ankastre tercih etmek gibi doğru sonuçlar veren çözümler kullanılmalıdır.


86F8094AD9829349BBDBC382r.jpg
72519C8B24C9CE409E44E63Br.jpg
CFB43123E425494DB30CF7EEr.jpg
A1B1DFE42563044699F7BAC6r.jpg
 

Benzer İçerikler

Üst