Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Sandalyede Namaz Kılmanın Hükmü

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  sandalyede namaz kılınırmı sandalyede oturarak naz kılmak
  sandalye üzerinde namaz kılmanın hükmü


  Son zamanlar da tartışılan konulardan biri olan sandalye de oturarak namaz kılınırmı sorusuna yanıt olarak diyanet işleri başkanlığının yapmış olduğu açıklamaları sizler için paylaşıyoruz.

  Sandalye de namaz kılmanın hükmü ve caiz olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için detaylı bilgiler sizlerle birlikte ...  Son zamanlarda camilerde hasta ve güçsüz kişilerin cemaat arasına sandalye koyup namaz kılmalarının vatandaşlarca sıkça sorulması üzerine Diyanet İşleri Din Yüksek Kurulu şu açıklamayı yaptı:
  "Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan, namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar.

  Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.) nasıl namaz kılacağını soran hasta bir sahabeye 'Namazını ayakta kıl. Eğer gücün yetmezse oturarak, buna da gücün yetmezse yan üzere kıl' (Buhari, Taksiru'As-Salat, 19) buyurmuştur. Ayakta durabilen ve yere oturabildiği halde secde edemeyen kimse namaza ayakta başlar, rükudan sonra yere oturarak secdeleri ima ile yapar.

  < Konu Resmi..>


  Ayakta durabildiği halde oturduktan sonra ayağa kalkamayan kişi namaza ayakta başlar, secdeden sonra namazını oturarak tamamlar. Ayakta durmaya ve rüku yapmaya gücü yettiği halde yere oturamayan kimse namaza ayakta başlar rükudan sonra secdeyi tabure ve benzeri bir şey üzerine oturarak ima ile eda eder.

  Ayakta durmaya gücü yetmeyen, yere de oturamayan kimse namazı tabure, sandalye ve benzeri bir şey üzerine oturarak rüku ve secdeleri ima ile yerine getirir. Namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedeni rahatsızlıklar, bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir.

  Dini açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur."


   
Sandalyede Namaz Kılmanın Hükmü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sandalyede namaz kılınır mı

  sandalyede namaz kılınır mı

  sandalyede namaz kılmak sandalyede namaz nasıl kılınır Dizlerinden ya da her hangi bir hastalığından ötürü, namazını sandalyede kılanları yakından ilgilendirecek bir konuya değiniyor ve "sandalyede namaz kılınır mı?" diye soran misafirimizinde sorusunu yanıtlıyoruz bu sayfamızda Melek'ler! Ayakta duramayan hasta oturarak kılar. Oturamayan da yatarak ima ile kılar. Hadis-i...
 2. Namaz kılmama

  Namaz kılmama

  «— Kıyamet Günü, adamın bîri getirilerek Allah (C.C)'in huzuruna dikilir ve Allah (C.C) onun cehenneme götürülmesini emreder. Adam: «Ya Rabb'i, beni ne yüzden cehenneme yolluyorsun» deyince Ulu Allah (C.C) ona: «Namazı vaktinde kılmadığın ve adıma yalan yere yemin ettigin için» diye buyurur.» Bazıları der ki Peygamber'imiz (S.A.S.) bir gün sahabîlerine: «Allah'ım, aramızdan hic kimseyi...
 3. kaza namazlarını nasıl kılmam gerekiyor ?

  kaza namazlarını nasıl kılmam gerekiyor ?

  Namaza başlayalı az bir zaman oldu ve buluğ çağından beri kılamadığım namazalarımı nasıl kılmama gerekiyor ? Yardım edermiisniz ?
 4. Tesbih Namazını Cemaatle Kılmanın Hükmü Nedir?

  Tesbih Namazını Cemaatle Kılmanın Hükmü Nedir?

  tesbih namazı tesbih namazı kılmanın hükmü tesbih namazını cemaatle kılmak Tesbih namazı sevabı çok büyük olan ve tesbihle kılınan bir namazdır. Tesbih namazının kılınması sünnettir ve faziletleri çok büyüktür. Tesbih namazı ile ilgili hadisler ise şöyledir; Tesbih namazının kılınması sünnettir. Tesbih namazı hakkında Kur'ân'da geçen herhangi bir ayet yoktur. Ancak bu namaz hakkında...
 5. Namazı kılmayı terketmenin hükmü nedir?

  Namazı kılmayı terketmenin hükmü nedir?

  Namaz islamın 5 şartından biridir.İbadetlerin en üstünüdür.Günün belli vakitlerin de abdest alınarak yerine getirilen ibadettir.Namaz vakitleri ezanla bildirilir.Namaz Allah' anarak teslimiyetini yaratıcıya gösterme biçimdir.Dinimizde ilk emredilen farz namazdır.Peygamberimiz s.a.v Başsız insan olmadığı gibi, namazsız da din olmaz diye buyurmuştur.Kıyamete kadar kabirde can yoldaşıdır namaz...

Sayfayı Paylaş