Sandıkta ki Dantelleri Temizlerken..

T

TİTAN

Forum Okuru
Sandıkta ki Dantelleri Temizlerken..
sandık lekesi nasıl çıkar dantel lekesi nasıl çıkar
sandıkta ki danteller, nasıl temizlenir, neler yapmalı, lekeler nasıl çıkar, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

dantel-235.jpg

Sevgili melekler,
Tül, gipür evde küvet içinde, ılık suda, sabun tozu ile fazla hırpalamadan elle yıkanmalı ve hafif nemli asılmalıdır.
Dantel ise, içine sabunlu su doldurulan bir kavanoza doldurularak, kavanoz iyice çalkalanmalıdır. Böylece danteller yırtılmadan ve bozulmadan temizlenmiş olacaktır.

Tül, gipür, dantel çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır.
Satın alınan tül, gipür, dantel ürünlerinde bir sorunla karşılaşıldığı zaman hemen satıcı kuruluşa başvurulmalıdır.
Danteller, tül, gipür üzerine bir ütü bezi örtülerek sıcak ütüyle ütülenmelidir.
Dantelleri, tül-gipürleri temizlemek için piyasada satılan temizlik ürünleri de tercih edilebilir.

Dantelleri yıkamak için bunları bir şişenin etrafına sardıktan sonra sabunlu ve tuzlu ılık suya olduğu gibi batırmak, sonra da soğuk su ile çalkalamak lazımdır.

Ayrıca,iki litre suya çok az çivit damlatıp,bir çorba kaşığı limon suyu eklenir.Bu suyla danteller yıkanıp,bol suyla durulanır.Bir havlu üzerine sererek kurutulur.
Sandıkta uzun süre beklemekten sararan danteller bol tuzlu suda 3-4 saat bekletildikten sonra kaynamış 1 lt sütü ılıklaştırıp içine 2 küp kesme şeker atılıp,eritilir.danteller bu sütün içinde hafifçe ovulur.Güneşli bir yerde nemlenmeye bırakılır.Nemliyken kızgın ütüyle ütülenir..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şekerli süt karışımını ben de annemden öğrenmiştim Titan..:tik:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eskiden danteller evet elde yıkanırdı yıpranmaması için fakat günümüzde çamaşır makinasın da düşük hassas devir de yıkanabiliyor. Ayrıca dantel ve küpürlerin şekerli sütle limonla kalıplaşmasını sağlamak çok tuhaf yapış yapış olur ya. Varsın kalıp gibi durmasın . Ben takıntılıyım asla böyle bir yöntemi uygulamam. ( Zaten dantelin modası da geçti kullanmıyorum.)

Geri