Şapka yine baş tacı

fırtına

Yeni Üye
Üye
Şapka yine baş tacı
Geçmişten günümüze taşınan en modern aksesuvar olan şapka, bu kış tasarımcıların en favori aksesuvarlarından biri olarak farklı şekillerde yorumlanıyor.

Moda bu yıl en favori aksesuvarlarını belirledi. Küçük el çantaları, ince kemerler, fiyonklu her şey, dantelli çoraplar, şapkalar, bereler bu yıl farklı doku ve renklerde hayatımızın bir parçası olmaya hazır.

19’uncu yüzyılın romantizminin ve görkeminin simgesi şapka, 1950’li yıllarda modada altın çağını yaşadı. O dönemde, fazla büyük olmayan, tüller ve çiçeklerle süslenen modeller, ipek türban tarzında modern şapkalar, erkeklerde ise fötr ve melon şapkalar göze çarpıyordu.

Moda, bu soylu aksesuvarı her zaman baş tacı etti. Bugün ise her tarza uyum sağlayacak kadar değişik tasarımlarla koleksiyonları süslüyor. Trendlere uyum sağlayan tüm modeller zaten bu sadakatin altını çiziyor.

İşte bir örnek: Geçtiğimiz sezon gardıroplarımıza giren bereler, kış podyumlarında da özellikle ekoseli modelleriyle yine ön planda. Uzun yıllardır, bu konuda modaya öncülük eden Madonna, sıra dışı tavırlarını giyim tarzına da taşıyor ve kullandığı aksesuvarlarla dikkat çekiyor. Klip çekimlerinde ve konserlerinde değişik şapka ve berelerle görebileceğiniz ünlü yıldızın bu kış tutkusu ise ekoseli kasketler.

Trendler arasında kendine sağlam bir yer edinen maskülen tarzın bir parçası olan bu kasketlerin ekoseliler dışında renkli kaşmir modelleri, ceket-pantolon takımlarla, jean’lerle tamamlanan kısa ceketlerle sezonun en şık kombinasyonlarını tamamlıyor.

Podyumlarda hemen hemen tüm koleksiyonlarda kullanılan şapka, bere ve kasketler, özellikle renkleriyle ön planda. Sezonun trendlerinden esinlenerek hazırlanan modeller arasında, ekoseli ve kareli kepler, kürklü kalpaklar, western tarzı modeller, klasik fötrler dikkatimizi çekiyor. Kimi koleksiyonlarda ise şapka sıra dışı duruşuyla sadece görsel şovu desteklemek için modaya alet ediliyor. Ve kesinlikle amaca ulaşılıyor!

Türban dünya podyumlarında

Tüvitler, kareli ve yünlü kumaşlar ile son derece modern bir koleksiyon oluşturan Chanel, danteller, metal kolye ve kemerlerle tamamladığı giysilerini aynı kumaştan bere ve şapkalarla zirveye taşıyor.

Uzun hırkaları ve kısa ceketleri tamamlayan bereler dışında, abiye olarak 50’lerin duygusunu taşıyan keplerini uzun tüylerle süslüyor. Ayrılmaz ikili, siyah ve beyaz Chanel’in favori renkleri. Etro ve Spotmax renkli yün bereleri, Gaultier, geniş kenarlı kovboy modelleri, Prada ve Missoni ise kürklü kalpakları ile dikkat çekiyor.

Feminenliği bu kış maskülen detaylarla ortaya koyan Pucci, şık fötr modelleriyle attığı sert adımları destekliyor. Hermes’in kış koleksiyonunda ise farklı zevkleri bir arada görmek mümkün.

Türkiye’de ise her markada şapka ve bere modellerine rastlamak mümkün. Her tarzda şapka bulabileceğiniz Şenocak ve Beyoğlu’nda kişiye özel ‘soylu’ modellere imza atan Katia, aksesuvar tutkunlarının ilk adresleri. Katia: 0212 249 46 05, Şenocak: 0216 368 51 68.

Her karesinde soyluluk var

Ekoseli ve kareli kumaşlar sadece kıyafetlerde değil, aksesuvarlarda da farklı şekillerde kullanılmış. Bu yıl, ekoseli çantalar, bereler ve ayakkabılar çok moda.

Bu kış modada İngiliz rüzgarları esiyor. Trençkotlar, tüvit ve bol ekose ile renklenen vitrinlerde sadece kıyafetlerin değil, aksesuvarların da kareli ve ekose kumaşlarla tarzımızı renklendirdiğini görüyoruz.

Kombinasyonlarda geçmişin izleri, kendini yine belli ederken canlı renklerle flört eden kareli ve ekoseli kumaşlar, en çok uzun mantolar, 60’ların tarzında paltolar, tayyörlerde bu etki daha çok hissediliyor.

Versace ve Chanel, kış koleksiyonlarında ekose ve kareyi baş tacı eden markalardan. Versace, favori renklerini sarı ve mavi olarak belirlerken, Chanel daha çok kırmızı, siyah ve beyazı kullanıyor. Park Bravo’nun genç koleksiyonu Afrodit, Vakkorama, Fizz ve Fabrika Altınyıldız da, ekoseyi en çok kullanan markalardan. Modanın ve trendlerin öncüsü bu markaların koleksiyonlarında ekose olarak, etekler, nostaljik kesimli paltolar, dar kesimli pantolonlar, bereler, çantalar, atkılar bulabilirsiniz.

kaynak:devtürkler
 
Geri
Üst