Sara nedir?

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Sara nedir?
sara nedir
Sara, beyinde anormal elektrik akımlarının oluşmasıyla gelişen ve havale nöbetleri ile seyreden bir hastalıktır. Tedavi edildiğinde, çoğunlukla ergenlik çağına gelinceye kadar kaybolur. Saranın bir çok türü vardır. Çocuklarda en sık görülen türleri absans nöbetleri ve büyük sara nöbetleridir.

Belirtiler:

Absans nöbetleri
- Ani hareket kaybı
- Konuşma bozukluğu
- Birkaç saniye içinde bütünüyle düzelme

Büyük sara nöbetleri
- Ani bilinç kaybı ve buna bağlı olarak düşme
- Bacakların ve kolların katılaşması
- Titreme ve çekilme biçiminde hareketler
- İdrar kaçırma
- Uyuma ya da kasılmalardan sonra bilincin yavaş yavaş yerine gelmesi

Ne yapmalı?

- Nöbet geçiren çocuğu yan olarak yere yatırın. Kendisini yaralamasını önleyebilmek için yanında bulunun, ancak onu tutmaya çalışmayın.
- Büyük sara nöbetinin ardından çocuğunuzu yüz üstü kafa sağda sağ ayak karna çekilmiş konumda yatırın. Uykuya dalarsa uyandırmayın, ama düzenli soluk alıp almadığını denetleyin.
- Havale gelirse tehlike yaratacak durumları baştan önlemeye çalışın; sözgelimi, merdivenlerin başına geçici bir alçak kapı yaptırın, çocuğu banyoda yalnız bırakmayın.Ancak bu önlemlerde aşırıya kaçarak çocuğun kendisini anormal görmesine yol açmamalısınız.

Doktoru ne zaman aramalıyım?

- Çocuğunuz ilk kez büyük sara nöbeti geçiriyorsa,
- Nöbet üç dakikadan uzun sürerse,
- Birbirini izleyen nöbetler üst üste gelirse,
HEMEN DOKTORUNUZU ARAYIN.

Çocuğunuzun absans nöbetleri geçirdiğini düşünüyosanız doktorunuza danışın.

Doktor ne yapar?

Doktor, bazı tahliller için çocuğun hastaneye yatmasını isteyebilir. Ayrıca, kasılma nöbetlerini önlemek için ilaç yazar. Bu ilacı kullanırken çocuğun davranışlarında bir değişiklik saptarsanız doktorunuza bildirin, ama ilacı kesmeyin.
 
Üst