Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Saralı Kadın ve Doğum

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  saralı kadın, doğumda neler yaşar, ne yapmalı, önlemler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  [​IMG]

  Sevgili saralı melekler,
  Artık endişe etmeye son!..Sara (epilepsi) hastalığının anne olmaya engel olmadığını söyleyen uzmanlar,hamilelik sırasında da sara ilaçlarının kesilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.Çünkü hamilelik sırasında geçirilecek büyük nöbetler, anne karnındaki bebeğe, kullanılan ilaçların yan etkilerinden daha fazla zarar verebilir.

  Gebelik döneminizi rahatça geçiren ,birçok kadın gibi, bebeğinizi normal vajinal doğumla dünya*ya getirebilirsiniz.

  Eğer doğum anında nöbet geçirirseniz, damardan verilecek ilaçla bu önlenebilir ve doğumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yani, en olumsuz durumlara karşı bile alınacak önlemler ve çözümler var, gördüğünüz gibi. Önemli olan, en olumsuz durumları bile soğukkanlılıkla karşılamanız.

  Doğum Sonrası Bakım
  Doğum sonrasında ilaçlarınız tekrar gözden geçirilmeli ve gerekirse yeni bir doz ayarlamasına gidilmeli. Bazı antiepileptikler doğum kontrol ilaçlarının etkisini azaltabilir. Bu durumda, doğum kontrol yönteminizi değiştirmeniz gerekebilir. Hormonal yöntemlerin yerine bazı kadınlar diyafram, sperm öldürücü veya pre*zervatif kullanmayı tercih eder, siz de bu yöntemlerden birini düşünebilirsiniz.

  Doğumdan hemen sonra, potansiyel sorunlarla karşılaşmaması için bebeğe K vi*tamini enjeksiyonla verilecektir. Bunun nedeni, antiepileptik ilaçların, vücutta*ki doğal K vitamini seviyesini düşürüyor olmasıdır. K vitamini, kanın pıhtılaş*masına katkıda bulunan bir vitamindir.

  “Ben epilepsi hastası bir kadın olarak bebeğimi nasıl emzireceğim” diye kaygıla*nabilirsiniz. Hiç kaygılanmayın! Çünkü epilepsisi olan birçok kadın, bebekleri*ni gönül rahatlığıyla emzirebilmektedir. Antiepileptik ilaçlar anne sütüne az bir oranda geçer, ama genelde bu miktar, bebeği olumsuz etkileyecek kadar değil*dir. İçiniz rahat olsun…  Sonuç olarak epilepsisi olan kadınların, hamilelik ve bebeklerini dünyaya getir*me süreçleri sorunsuz bir şekilde yaşanabilir. Burada dikkat etmeniz gereken te*mel şey, hamilelikten önce başlayan bir özenle, hamilelik süresince de kendini*ze dikkat etmeniz. Pozitif bir bakış açısıyla sizin de bebeğinizi sağlıklı bir şekil*de dünyaya getireceğinizden emin olabilirsiniz. Yeter ki inanın ve moralinizi yüksek tutun.

  Ciddi de olsa hafif de olsa, eğer herhangi bir kalp sorununuz varsa ve hamilelik süreci içerisinde iseniz, özen ve özel tedavi gerektiren bir durumunuz var de*mektir. Kalp hastalığı, başlı başına, normal bir hamilelik sürecinde anneye, be*beğe veya her ikisine birden ekstra risk getiren bir durumdur. Hele 30′lu 40′lı yaşlardaki bir anne adayı iseniz, yaşınızın da etkisi ile, var olan kalp hastalığını*zın seyrinde birtakım güçlüklerle karşılaşabilirsiniz.

  Tahmin edersiniz ki, hamile olmak, kalbinizi ve dolaşım sisteminizi doğrudan etkileyen ve stres altına sokan bir durumdur. Hamilelik süresince, kan miktarı*nız bebeğinizin büyümesini desteklemek için yüzde 40 ila 50 oranında artış gös*terir. Kalbinizin dakika başına pompaladığı kan miktarı ise yüzde 30 ila 50 ora*nında artmıştır. Kalp hızınız da aynı şekilde artış gösterir. İşte bu değişikliklerin tümü, kalbinizin çok daha fazla çalışmasına neden olur.

  Doğal olarak doğumun kendisi de kalbin aşırı yüklenmesine neden olur. Doğum sırasında ıkındığınızda ve bebeğinizi tüm gücünüzle dışarı itmeye çalıştığınızda da kan basıncınızda önemli ölçüde değişiklikler olur. Bebeğiniz dünyaya geldi*ği zaman, rahminizdeki kan akımının azalmasıyla birlikte kalbinizin üzerine bi*nen yük ve stres azalır.

   
Saralı Kadın ve Doğum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ankara'da Kadın Doğum Uzmanı ve Hastane

  Ankara'da Kadın Doğum Uzmanı ve Hastane

  ankarada kadın doğum uzmanları ankara daki kadın doğum hastaneleri ankara daki uzmanları hastaneleri ankarada en iyi hastanesi Selam arkadaşlar, Ben geçen hafta hamile olduğumu öğrendim.Bu hafta kontrole gitmem gerekiyor ama hangi doktora gideceğimi hangi hastanede doğum yapmak istediğimi henüz bilmiyorum.Araştırma yapıyorum.Ben Ankara'da yaşıyorum bu arada.Atatürk Eğitim ve Araştırma...
 2. Amasya Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri

  Amasya Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri

  Amasya Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi hastane randevu iptal Amasya Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri Amasya Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi irtibat bilgileri Amasya Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi online randevu almak Amasya Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi randevu alma Amasya Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları...
 3. Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri

  Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri

  Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi randevu iptal Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi iletişim bilgileri Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi irtibat bilgileri Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi online randevu almak Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi randevu alma Ağrı Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi randevu iptal...
 4. DOĞUM İZNİ ve ÇALIŞAN KADIN

  DOĞUM İZNİ ve ÇALIŞAN KADIN

  DOĞUM İZNİ ve ÇALIŞAN KADIN Kadın çalışanların hamilelik dönemi ve doğum sonrası 4857 s. İş Kanunu ile tanınan pek çok yasal hakkı bulunmaktadır. Ancak bu hakların neler olduğu çoğu zaman tam bilinmemekte veya yanlış bilinmektedir. Konuyla ilgili ilk olarak analık hali olarak adlandırılan bu dönemin ne anlama geldiğinin bilinmesi yerinde olacaktır. Kadını çalışanın gebeliğinin başladığı...
 5. Analık (doğum) izni ve kadın memur

  Analık (doğum) izni ve kadın memur

  ANALIK (DOĞUM) İZNİ VE KADIN MEMUR Benzer konudaki (4857 s. İş Kanunu’na tabi çalışan kadınlar ile ilgili) yazımın ardından şimdi de kadın memurların doğum, hamilelik dönemi ve doğum sonrasına ilişkin bir yazıyı kalem almaya karar verdim. Memurların mazeret izni (analık izni) 657 s. Devlet Memurları Kanunu'nda ele alınmıştır. Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz...

Sayfayı Paylaş