Sararan çamaşır nasıl beyazlatılır

  • Konbuyu başlatan Ayşegül AYRANCI
  • Başlangıç tarihi
Ayşegül AYRANCI

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Sararan çamaşır nasıl beyazlatılır
Beyaz çamaşırlar beyaz göründükçe güzeldir. Bu güzellikten ödün vermemek için beyaz çamaşırları yıkma prensiplerini doğru bir şekilde tamamlamaya özen göstermeliyiz. Sararma durumunun önüne geçmede en önemli dikkat edilmesi gereken husus renklilerle karıştırmadan yıkamaktır. Aksi halde sararmayla başlayan bir döngüye dahil etmiş olursunuz beyazlarınızı. Sararmış çamaşırların zamanla kötü görünüm kazanması mümkündür. Konu beyaz çamaşırlar olunca sararmış görünüm kazanmaları sonucu onları kullanmak istemememiz çok doğaldır. Yanlış yıkama sonucu olarak gri renkte karşınıza çıkan beyazları artık eski rengine döndürme zamanınız geldi. Beyaz çamaşırlarınızdaki sarı renkten nasıl kurtulabileceğinizi öğrenmek için benim size vereceğim tavsiyelere kulak vermeyi ihmal etmemelisiniz.
saarmışlar-.jpg

Son zamanlarda pek çok marka beyazlatıcı ürün ortaya çıkmıştır. Birbiriyle yarışan çamaşır suları, temizleyici sıvılar ya da temizleme suları seçimlerinizle çamaşırlarınızı beyazlatabilirsiniz. Her ürünü kullanma talimatı doğrultusunda kullanmanız durumunda çamaşırlarınızı beyazlatmanız kaçınılmaz olabilecektir. Ama kimyasal ürün kullanımı tercihim değildir diyorsanız doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Bazı markalar doğal içerikleri ile kimyasaldan arınmış formları ile son zamanlarda daha tercih edilebilir hale gelmiştir (Ersağ gibi).
sararan-tisortler-nasil-beyazlatilir_9632162-20_1280x720.jpg

Sirkenin beyazlatıcı formülünden faydalanmak istemez misiniz? Su ver sirke karışımıyla hazırlayacağınız karışımda 1 gece bekleteceğiniz çamaşırlarınızı ertesi gün normal programda yıkayabilirsiniz. Karbonatı çamaşırları yıkarken sürekli kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Beyaz görünümden ödün vermek istemiyorsanız beyazlarınızı yıkarken deterjan gözüne ekleyeceğiniz yarım ölçek karbonat sayesinde beyazlarınızda renk değişiminin önüne geçmeniz mümkün olabilmektedir. Sirkeli suda bekletme haricinde saf sirke eklemesini deterjan bölümüne yaparak da beyazlatıcı etkiyi direk olarak elde edebilirsiniz.
laundry-lifehacks-680594.jpg

Limon suyu ya da oksijenli su da çamaşır yıkarken deterjan bölümüne ekleyebileceğimiz içerikler arasındadır. Çamaşır deterjan bölümüne eklenecek yarım bardak oksijenli su ya da çamaşır miktarıyla orantılı ekleyeceğiniz limon suyu sayesinde de beyazlarınız etkili bir şekilde eski rengine dönmeye başlayacaktır.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Piyasada çok fazla çamaşır beyazlatma ürünü var ama kesinlikle onlara para vermiyorum. Çamaşırlarımı önce deterjansız 15 dk yıkıyorum kısa programla. Sonra sıvı çamaşır deterjanını ve çamaşır sodasını çekmeceye koyuyor 1 saatlik yıkama programına ayarlıyorum.Çamaşırlarım bembeyaz çıkıyor.Çamaşır sodasının fiyatı hem çok uygun hemde beyazları kar gibi yapıyor.
 
Üst