1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Sararan Klozet Nasıl Temizlenir?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Çünkü klozetler gün içerisinde çok sık kullanıldığı için hijyeni çok çabuk bir şekilde kaybetmektedir. Özellikle birkaç kişinin paylaştığı ve kullandığı klozetler, sağlık açısından son derece riskli faktörler doğuruyor.Klozet temizliği ailenizi mikroplardan korumanız için ilk şarttır. Kullanım şekli ve sayısı itibariyle mikrop kapmamak adına bu konuda hassas olmanızı öneriyoruz.  Kolzetler girintili çıkıntılı olduklarından kolay bir şekilde temizlenemezler. Üst kısmı tmeiz gibi görünse de girintili çıkıntılı kısımları mikrop barındırıyor olabilir. Bu sebeple gerçekten hijyen sağlayabilmek için klozet temizliğine dikkat etmek gerekir.

  < Konu Resmi..>  Temizliğe başlamadan önce kendi sağlığınızı göz önünde bulundurarak eldiven ve maske takmalısınız. Bunların ardından temizliğe başlayabilirsiniz.


  Kıvrımlı yüzeyleri temizlerken spreyli yüzey temizleyiciler kullanabilirsiniz. Spreyli uç, yapısı itibariyle zorlu bölgelere ulaşımı kolaylaştırır.


  Klozetin sarılığını gidermek için amonyaklı cif kullanabilirsiniz. Amonyaklı cifi klozetin üzerine dökün. Ardından üzerine de bir miktar çamaşır suyu ilave edin. Bu şekilde 10 dakika bekleyin. Ardından klozeti bol sıcak suyla ovarak yıkayın. Ardından klozeti soğuk suyla bir kez daha durulayın.


  Bu işlemden sonra klozetin bir süre kullanılmaması ve banyonun havalandırılması gerekir. Kapı ve pencereleri açarak banyoyu çamaşır kokusu tamamen yok olana kadar havalandırın.


  İlk temizlikte klozetin etrafında kireç tabakası olabilir. Klozete kireç sökücü deterjan dökün ve lekeleri fırçalayın. Ardından sifonu çekin, lekeler gidecektir. Kireçler için tuz ruhu da kullanabilirsiniz.Fakat tuz ruhunu solumamaya dikkat edin.


  Kimyasal malzemeler kullanmak istemiyorsanız temizlikte doğal ürünler de kullanabilirsiniz. Sprey şişesine sirke, karbonat ve su koyup klozeti bu karışımla da temizleyebilirsiniz. Sirke lekelerin giderilmesinde ve bakterilerin yok edilmesinde etkili bir üründür.
  Temizliğin yanı sıra hoş koku sağlamak için tuvalet kokuları da kullanabilirsiniz. Klozet yüzeyine yapıştırılan, sifon içine atılan veya klozete asılan çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz.
  Genellikle evlerde bayanlar tarafından gerçekleştirilen bu temizlik, klozetlerde oluşan sararma gibi sorunların önlenmesi adına oldukça önemlidir. Mikrop yuvası olarak adlandırılan ve hastalık etmenlerini kapmaya son derece müsait olan bu alanlar, sararma vb sorunlar nedeniyle aynı zamanda estetik açıdan da son derece rahatsız edici bir görünüm yaratmaktadır.  Klozet temizliğinde dikkat edilmesi gereken ilk husus, kullanacağınız çamaşır suyu ya da benzeri öğelerin doğrudan kabından dökme şeklinde kullanılmaması gerektiğidir. Çok fazla girintili alana sahip olan klozetlerde bu şekilde kullanımda bulunmak, tüm alanların temizlenmesini sağlamayacağı için yeterli olmayacaktır. Çamaşır suyu gibi temizlik ürünlerini, bir sprey kutusu içerisine koymak ve nokta, nokta sıkarak ilerlemek temizliğin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.  Yine suyu klozete sıktıktan sonra hemen temizliğe başlamak ya da doğrudan yıkamak sağlıklı olmayacaktır. Bu bakımdan temizlik sırasında çamaşır suyunu yüzeye sıktıktan sonra beş dakika beklemeniz ve sonrasında ovmaya başlamanız gerekir. Oturma kısmında ise deterjan sürmeniz durumunda kesinlikle birkaç kez yıkamakta ve temizlemekte fayda var.
  Deterjan kullanımı her ne kadar garantili ve etkili bir temizlik yöntemi olsa da iyi ve sağlıklı bir şekilde temizlenmemesi durumunda cildin zarar görmesine neden olacaktır. Bu bakımdan bir şişe içerisine su ve karbonat koyduktan sonra bu karışıma bir miktar sirke ekleyerek lekelerin daha kolay arınmasını sağlayabilirsiniz.
   
Sararan Klozet Nasıl Temizlenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Karides Nasıl Temizlenir?

  Karides Nasıl Temizlenir?

  karides nasıl ayıklanır, karides temizliği nasıl yapılır Deniz mahsullerinden biri olan karides birçok kişinin sofrasından eksik etmediği ve severek yediği bir üründür. Karides temizliği hakkın da sizlere işinize yarayacak bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. Aşağıda ki adımlarla karides temizliğini pratik bir şekil de gerçekleştirebilirsiniz. Karides, deniz mahsulü tüketmeyi...
 2. Ayna nasıl temizlenir ?

  Ayna nasıl temizlenir ?

  ayna temizliği nasıl yapılır,lekeli aynalar nasıl temizlenir,pratik ayna parlatma yöntemleri, Evimizde dekorasyon amaçlı kullandığımız ya da banyomuzda yer alan aynaların kirli ve lekeli olması hem işlevini kaybettirir hem de kötü bir görüntü oluşturur. Aynalar çok sık temizlenmedikleri için zaman zaman ayna temizliği püf noktalarını unutmak gayet mümkündür ve işte biz de bu nedenle ayna...
 3. Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Taze Kan Nasıl Temizlenir?

  Giysinize, halıya ya da döşemelere sıçramış kan lekesinden kurtulmak oldukça zor olmakla birlikte bir takım yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Ancak, eğer yanlış bir yol izlerseniz kan lekesi iyice içine işleyecek ve çıkarma zorluğu iki kat artacaktır. Ayrıca uygun yüzey tipine göre uygun temizliği uygulamanız da oldukça önemlidir. Eğer kan lekesi henüz yeni oluştuysa temizlemek daha kolay...
 4. Sararan Klozetler İçin Temizlik Önerileri

  Sararan Klozetler İçin Temizlik Önerileri

  Hemen hemen birçok evin banyosun da bulunan klozetler aslın da kullanımı rahat olmasına karşın temizliği de bir o kadar zor ve uğraştırıcıdır. Zamanla klozetler de sararmalar meydana gelir ve bu durum tüm bayanların canını sıkmaktadır. Yüzeysel olarak klozetinizi temizlediğinizi düşünseniz de iç kısımlar da biriken kirler çıkmak da zorluk yaşatır. Sizler için bu yazım da sararan klozetleri...
 5. Sararan çamaşır nasıl beyazlatılır

  Sararan çamaşır nasıl beyazlatılır

  Beyaz çamaşırlar beyaz göründükçe güzeldir. Bu güzellikten ödün vermemek için beyaz çamaşırları yıkma prensiplerini doğru bir şekilde tamamlamaya özen göstermeliyiz. Sararma durumunun önüne geçmede en önemli dikkat edilmesi gereken husus renklilerle karıştırmadan yıkamaktır. Aksi halde sararmayla başlayan bir döngüye dahil etmiş olursunuz beyazlarınızı. Sararmış çamaşırların zamanla kötü...

Sayfayı Paylaş