1. Julieт

  Julieт Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2009
  Mesajlar:
  561
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Cehennemin dibi

  Şarbon hastalığı nedir???

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında Julieт tarafından paylaşıldı.

  Şarbon, Anthracis basili tarafindan yol açilan Şarbon bakteriyel (zoonotic) bir hastaliktir. Şarbon, keçi, koyun, sığır, at ve geyik de dahil olmak üzere evcil ve vahsi hayvanlarda görülür.
  Hastaligin deri üstünde görülen sekli hastalikli hayvanlarin tüy, yün, deri, et, kan veya diski ile temas kurulmasiyla veya kemik gübresi veya yemi gibi islenmis ürünlerden bulasabilir. Enfeksiyon, derideki siyrik ve çiziklerden, yaralardan, sporlarin solunmasiyla, yetersiz pisirilmis hastalikli et veya yemekle veya sineklerden bulasir. Sporlar çok dayaniklidir ve yillarca toprakta ve suda canli kalabilirler. Degisken dönemlerde günes isigina dirençlidirler.

  Şarbonun Belirtileri ve Etkileri Nedir?
  1-7 günlük bir kuluçka döneminden sonra, sarbonun göstergeleri derece derecedir.
  Olasi belirtiler söyledir;Ates, keyifsizlik, halsizlik, öksürük veya siddetli, soluk alma rahatsizligi ile takip edilen hafif gögüs rahatsizligi. Bu hafif belirtiler çok çabukça solunum rahatsizligina ve 2-4 gün içinde nefes alma zorlugu ve bitkinlik de dahil olmak üzere bir dizi daha siddetli belirtilerle takip edilen travmaya dönüsebilir. Ölüm genellikle solunum güçlügünün baslamasindan sonra 24 saat içinde gerçeklesir.
  Şarbonun Klinik bulgulari nelerdir?

  Şarbon deri cigerler ve sindirim sisteminin akut bakteriyel bir enfeksiyonudur. Enfeksiyon, en çok deri araciligi ile bulasir. Hastaligin deri veya ciltte görülen sekli, en çok enfeksiyonlu canli hayvanlarla veya hastalikli hayvansal ürünlerle çalisan insanlarin ellerinde veya kollarinin ön taraflarinda görülür ve bu durum insanlarda görülen sarbon vakalarinin %95'ini olusturur. Öncelikle derinin kabarmasi ile belirir ve daha sonra enfeksiyonun oldugu yerler sivi dolu kabarciklara dönüsür. Dokunun üzerinde olusan yara kabugu kömür kadar siyah olabilir, bu yüzden hastaliga kömürün Yunancasi olan Anthrax denmektedir. Tedavi ile hastaligin deride görülen sekline yakalanan insanlar arasinda ölüm vakalarinin orani %1'in altina düsmektedir. Tedavi edilmemis solunum yolu ile bulasan veya bagirsaklarda görülen sarbonda ölüm orani %90'in üzerindedir. Şarbonun solunum yoluyla bulasmis sekli sporlarin (üreme organlari) solunmasi ile bulasir ve daha çok hastalikli hayvan derisi, yünü ve kürkünün islenmesi ile ugrasan isçilerde görülür. Dogal sartlar altinda, sarbonun solunum yoluyla bulasan sekline son derece nadiren rastlanir ve ABD'de 20. yüzyilda sadece 18 vaka rapor edilmistir.

  Şarbon Hastalığının Tedavisi nasildir ?
  Maymunlarla yapilan testler, virüse maruz kalindiktan bir gün sonra baslayan antibiyotik tedavisinin, özellikle aktif asilama ile birlestiginde ölüme karsi belirgin bir koruma sagladigini gösterdi. Penisilin, doxycycline ve ciproflaxin hastaligin çogu zararlarina karsi etkilidir. Penisilin dogal olarak ortaya çikan sarbon için en iyi ilaçtir. Eger tedavi edilmezse, solunum yoluyla alinan sarbon öldürücüdür.

  Yillik takviyelerle 18 ayi askin bir süre etkili olan 6 doz serisinden olusan bir asi bulunmaktadir. Bu asi deri yoluyla bulasan sarbondan koruma amaçli olarak bilinmesinin yani sira solunum yoluyla alinan sporlara karsi da etkili olduguna inanilmaktadir.

  Etkili bir arindirma için kirlenmis nesneler 30 dakika veya daha fazla süreyle suda kaynatilabilir ve bilinen antiseptikler kullanilabilir. Klor, sporlari (üreme organlari) ve bitkisel hücreleri yok etmede etkilidir. Unutmayiniz ki, sarbon sporlari (üreme organlari) dayaniklidir. Saatlerce günes isigina dayanabilir ve yillarca toprak ve suda hayatta kalabilir.


   
Şarbon hastalığı nedir??? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ŞARBON : nedir nasıl bulaşır tedavisi

  ŞARBON : nedir nasıl bulaşır tedavisi

  şarbon nedir et yiyen bakteri nedir sarbon porfiria hastalığı nasıl bulaşır nefesin görünür hale gelmesinin sebebi ŞARBON HASTALIĞI Genelde ot yiyen hayvanlarda görülen, bu hayvanlarla temas ya da bunları besin olarak tüketmekle insana bulaşan, bakterilerin yol açtığı bir hastalıktır. Etkeni, şarbon basilidir. Basil, bir tür bakteridir. İnsandan insana bulaşması söz konusu değildir. Hastalık,...
 2. Narkolepsi Hastalığı Nedir?

  Narkolepsi Hastalığı Nedir?

  Narkolepsi, nedir, tedavisi, kimlerde görülür, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. Uyku haliniz içtiğiniz fincanlarca kahveye rağmen geçmiyorsa, belki de artık bir uzmana görünmenizin zamanı gelmiş demektir. Gece yeterince uyunmasına rağmen gündüz aniden gelen dayanılmaz uyku isteği Narkolepsi hastalığının en önemli belirtisi… Halk arasında çok fazla bilinmediği için...
 3. Beşinci Hastalık Nedir?

  Beşinci Hastalık Nedir?

  beşinci hastalık, nedir, belirtileri, tedavisi, tehlikeli midir, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Şimdi size adını çok fazla duymadığımız bbir hastalıktan bahsetmek istiyorum:Beşinci hastalık..Bu hastalıkla ilgili bilgi almak üzere Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilüfer Toprakçı'nın makalesine bir göz atalım.. Beşinci hastalık, parvovirüs B19...
 4. Bakteri Hastalıkları Nelerdir?

  Bakteri Hastalıkları Nelerdir?

  bakteri bakteri hastalıkları, nedir, nelerdir, belirileri, sonuçları, tedavisi, ile ilgili bilgiler burada melekler Bakterilerin bazıları zararsız, bazıları faydalı olabildiği gibi bazıları ise hastalık yapıcı olabilir melekler.. Aşağıdaki yazıda hastalık yapan bakterilerin sebep olduğu başlıca hastalıklardan bahsedeceğiz sizlere... Menenjit Menenjit beyni saran zarların...
 5. Tolga Sayışman'ın hastalığı nedir

  Tolga Sayışman'ın hastalığı nedir

  Kızlar ünlü oyuncunun bir sorunu varmış daha doğrusu bir hastalığı. Tam olarak bu rahatsızlığı nedir bilen var mı yada bir haber ?

Sayfayı Paylaş