Sarı Prenses Balığı Bakımı Hakkında Bilgiler

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Sarı Prenses Balığı Bakımı Hakkında Bilgiler
bu konu sarı prenses balığı bakımı hakkında genel bilgilere yer vermektedir.

Akvaryum da bir sarı prenses balığı beslemeye karar verdiyseniz sizlere sarı prenses balığı bakımı hakkın da genel bilgilere yer veriyoruz.

balik-31f.jpg


Akvaryumlarda sıkça beslenen balık türlerinden olan sarı prensesler parlak sarı renkleri ile akvaryuma renk katan balıklardan bir tanesidir.

Sarı Prensesler Malawi Gölü’nün bol kayalıklı kıyı kesimlerinde yaşamaktadır. Bu yüzden akvaryumumuzun içini bol kayalarla saklanabilecekleri yerler hazırlamamız sarı prenseslerin daha rahat etmesini sağlayacaktır. Erkek sarı prensesler dişilere oranla biraz daha büyük olurlar. Erkekler genelde 12-14cm ye ulaşırken dişiler 10-12 cm arasındadır.Bu boylar beslenmeye bağlı olarak artabilir yada azalabilir. Eğer dişi sarı prenses 5-6cm boyunda iken ağzına erken yavru alırsa gelişimini iyi tamamlayamayacağından boyu kısa kalabilir.

Doğal ortamlarında kayanın üstündeki yosunlarla ve bazı böceklerle beslenmektedirler. Bu yüzden sarı prensesleri sadece protein ağırlıklı yemlerle değil otçul besinlerle de beslememiz gerekmektedir. Haşlanmış havuç ve ıspanak verirseniz renklerinin daha güzel ve canlı olduğunu görebilirsiniz.

Sarı prenseslerde cinsiyet ayrımı oldukça zordur. Dış görünüşüne bakarak anlamaya çalışmak aldatıcı olabilmektedir. Bazı belirleyiciler olsa bile kesin bu dişidir yada erkektir diyemeyiz. Kesin cinsiyet ayrımını vent açıklığı sayesinde öğrenebiliriz. Bu vent açıklığı, dişilerde anüs açıklığından daha büyüktür.Erkeklerde ki vent açıklığı ise hemen hemen anüs açıklığı kadardır.

Sarı prensesler ortalama 8 aydan sonra ergin hale gelirler ve yavru vermeye başlarlar. Bazı nedenlerden dolayı; iyi beslenememe,ortam şartları, stres vs gibi nedenlerden dolayı bu zaman değişebilmektedir. Erişkin hale gelmiş bir sarı prensesin boyu ister 5cm isterse de 10 cm olsun yavru verebilmektedir. Dişi sarı prensesler yumurtlama öncesi karnı şişer ve yumurtlamaya hazır olduğunda tüpçük çıkartır. Bu zamandan sonra da görev erkek sarı prensese düşmektedir. Erkek sarı prenses daha önceden hazırlamış olduğu yuvaya dişiyi çekmeye çalışır.Bunun için dişiyi sürekli rahatsız ederek titremeler yaparak dişiyi yuvaya çeker. Dairesel hareketler ile dişi yumurtalarını bırakıp ağzına aldıktan sonra yumurtalar erkek tarafından dişi sarı prensesin ağzında döllenir. Çiftleşme süresi akvaryum şarlarına ve dişideki yumurta sayısına göre değişim gösterir.

Dişi sarı prenses yavrularını ortalama 20-25 gün sonra ağzından bırakacaktır. Serbest yüzer şekilde annenin ağzından çıkan sarı prenseslerin sarı renkleri ilk dünyaya geldiğinde de hakimdir. İlk başlarda anne gözetiminde olan yavrular belli bir zamandan sonra artık kendi başlarının çaresine bakmak zorundadırlar.

İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlarıma ilk önereceğim Malawi türüdür. Hem bakımı hemde üremesi diğer türlere göre daha kolaydır.Eğer dişi – erkek oranını (1e/3d,5d) şeklinde ayarlayabilirseniz yavru almanız çok daha kolay olacaktır. Bu sayede yavru büyütmenin zevkini de tatmış olursunuz.Eğer erkek sayınız akvaryumda fazla olursa erkekler arasında kavgalar yaşanabilir ve güçsüz olan erkek zarar görebilir.Erkek sayısının fazla olması dişileri de olumsuz yönde etkileyecektir. Çünkü sürekli erkekler tarafından rahatsız edilecektir ve bu yüzden yavru alımı da zorlaşacaktır. Mümkün olduğunca akvaryumunuzda erkek sayısını az tutmaya çalışınız.
 
Melis ank

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Benimde sarı prenses balığım vardı. Akvaryumumu çeşitli kayalarla dekore etmiştim . Bu balık türü kayaların ardına gizlenmeyi çok seviyor. Bu balığın ilginç tarafı döllenme ağzının içinde gerçekleşiyor. Bakımı kolay olan prenses balığını herkes besleyebilir.Bu günlerde yine akvaryum almayı düşünüyorum hem dekoratif şıklık için hemde stresimi azaltmak için.
 

Benzer İçerikler

..αѕi_мєℓєk..
Cevaplar
4
Görüntüleme
7K
gonca 16
gonca 16
E
Cevaplar
1
Görüntüleme
4K
fuhrer_albay
F
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
M
Cevaplar
3
Görüntüleme
18K
*MeleK*
*MeleK*
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
Misafir
M
Üst