1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Sarıkamış Kar Bozgunu

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  Sarıkamış Kar Bozgunu
  [​IMG] 11 Ocak 2009 19:34
  90.000 türk askerinin, vatan uğruna mantık sınırları dışında katlandığı hazin yolculuk  Hatalar, bir zincir gibi peş peşe gelir. Bu zincir, kapatır yolları; bu zincir, ayaklara pranga olur; Allahuekber'e bağlar on binlerce canı. Şehitler, bu zincirin birer halkasıdır, uzanırlar kilometreler boyunca... Şehitler, bu toprakların asıl sahibi olduklarını haykırırcasına vurulur mühür gibi dağlara.
  Ölümüne itaatin resmi çizilir Köprüköy’e, Bardız’a, Allahuekber’e, Sarıkamış’a...

  Allahuekber Dağları’na düşen kar kelebeklerinin, soğuktan yanan yüreklerin, aziz şehitlerin hikâyesidir. Allahuekber Dağları’nı inleten şehit çığlıklarının sıladaki yankısıdır. Merminin, soğuğun, hastalığın, acının, yardan düşenlerin yâr gönlünde açan yarasıdır."

  Geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan "Sarıkamış Kar Bozgunu" isimli romanın arka kapağında geçen bu satırlar senelerce vefasızlığımızdan fazlasıyla nasibini alan Sarıkamış Şehitleri'nin yaşadıklarının birkaç paragrafla da olsa özetliyor.

  Sarıkamış Harekatı denilince yıllar yılı soğuktan donan askerlerden başka bir şey bilmedik. Son yıllarda yapılan araştırma ve yayınlarla Sarıkamış’ın üzerindeki kar ve buz kalkmaya ve bir bozgun içinde yaşanan kahramanlıklar, destancı direnişler gün yüzüne çıkmaya başladı.

  “Sarıkamış Kar Bozgunu” romanının yazarı Halide Alptekin “Bu roman bir avuç buğdayla yalınayak Allahuekber Dağlarına tırmananların hatırası için yazıldı. -38 derecede her türlü imkansızlığa rağmen itaatlerinden hiçbir şey kaybetmeyen inanç abidesi şehitlerimize bir vefa borcu olarak kaleme alındı diyor.

  Sarıkamış’ın Halide Alptekin için apayrı bir yeri daha var. O da eğitme adanan bir meslek hayatının ilk adımlarını Sarıkamış’ta atmış olması. Öğretmen olarak ilk görev yeri olan Sarıkamış’a giden Halide Alptekin, “Bu romanla 38 sene sonra Sarıkamış’a bir romanla da olsa döndüğüm için mutluyum diyor.”

  Daha önce de satış rekorları kıran ve Çanakkale Savaşları’ndaki liseli talebelerin efsanevi yiğitliklerini anlattığı Şehadetname romanının sahibi olan Alptekin, “Kar Bozgunu bir manada Şehadetname’nin önsözüdür. Çünkü Sarıkamış’ta bu dram yaşanmasaydı Çanakkale olmayabilirdi. Şehadetname yazıldığı için Kar Bozgunu’nu yazmaya kendimi mecbur hissettim.” diyor.

  Sarıkamış Harekatı’nın başlangıcından itibaren gelişen hadiseleri romanında işleyen Alptekin, ilk öğretmenlik yıllarında Sarıkamışlı ihtiyarlardan dinlediği hadiselere de romanında yer vermiş.Romanda soğuğun en tahammül edilmez anlara ulaştığı, imkansızlığın had safhaya çıktığı anlarda dahi Türk askerinin gözünü kırpmadan, yılmadan usanmadan ölümüne bir itaat ile Rus’un üzerine yürümesi anlatılıyor.

  Romanın sayfalarında gah Köprüköy'de Ruslarla savaşıyorsunuz, gah Azap'ta düşman kovalıyorsunuz gah Allahuekber Dağlarında soğuğun gök ekini biçer gibi biçtiği şehitlerimizin yanı başında kendinizi buluyorsunuz.
   
Sarıkamış Kar Bozgunu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sarıkamış Harekâtı

  Sarıkamış Harekâtı

  Birinci Dünya Savaşında felâketle neticelenen askerî harekât. Osmanlı Devleti harbe; 1878’den beri Rus işgalinde bulunan Kars, Sarıkamış, Ardahan gibi doğu illerimizi geri almak, Doğu Avrupa’da Ruslarla harp hâlinde olan Almanlara yardım etmek, kazanılacak bir zaferle Kafkaslar ve Orta-Asya’daki Türk illerinin kapısını açmak maksatlarıyla, başta Enver Paşa olmak üzere, iktidarda...
 2. Sarıkamış Faciası

  Sarıkamış Faciası

  Tarihimiz ihtisamli zaferler kadar facialarla da dolu. Zaferlerimizle övündügümüz kadar, yasadigimiz hezimetlerden de dersler çikarmak zorundayiz. Bunu yapmadigimiz sürece tarih bizim için ne ölçüde anlamli olabilir? Facialardan söz ederken, Sarikamis’i özellikle dikkate almamiz gerekir. Orada, hiç de uzak olmayan bir zamanda 100.000’e yakin yigidimizi karlara gömdük. Üstelik tek kursun...
 3. Bozguna uğramak

  Bozguna uğramak

  Rüyada Müslüman askerlerin savasta bozulmalari, onlarin savasta sebat ve metanet göstermelerine ve onlann galip ve muzaffer olmalarina isaret eder. Bir kimse rüyada askerin bozulmus oldugu halde bir sehire girdiklerini, itaatkar ve silahli olduklarim görse, o askerin galip ve muzaffer olmasina isaret eder. Bir kimse rüyada korktugunu, bozguna ugradigim, ancak düsmaninin kendisine...
 4. Bozgun

  Bozgun

  Bakınız; Hezimet.
 5. sarıkamış harekatı

  sarıkamış harekatı

  Birinci Dünya Savaşında felâketle neticelenen askerî harekât. Osmanlı Devleti harbe; 1878’den beri Rus işgalinde bulunan Kars, Sarıkamış, Ardahan gibi doğu illerimizi geri almak, Doğu Avrupa’da Ruslarla harp hâlinde olan Almanlara yardım etmek, kazanılacak bir zaferle Kafkaslar ve Orta-Asya’daki Türk illerinin kapısını açmak maksatlarıyla, başta Enver Paşa olmak üzere, iktidarda bulunan...

Sayfayı Paylaş