Sarıkamış Kar Bozgunu

fırtına

fırtına

Yeni Üye
Üye
Sarıkamış Kar Bozgunu
Sarıkamış Kar Bozgunu

11 Ocak 2009 19:34
90.000 türk askerinin, vatan uğruna mantık sınırları dışında katlandığı hazin yolculukHatalar, bir zincir gibi peş peşe gelir. Bu zincir, kapatır yolları; bu zincir, ayaklara pranga olur; Allahuekber'e bağlar on binlerce canı. Şehitler, bu zincirin birer halkasıdır, uzanırlar kilometreler boyunca... Şehitler, bu toprakların asıl sahibi olduklarını haykırırcasına vurulur mühür gibi dağlara.
Ölümüne itaatin resmi çizilir Köprüköy’e, Bardız’a, Allahuekber’e, Sarıkamış’a...

Allahuekber Dağları’na düşen kar kelebeklerinin, soğuktan yanan yüreklerin, aziz şehitlerin hikâyesidir. Allahuekber Dağları’nı inleten şehit çığlıklarının sıladaki yankısıdır. Merminin, soğuğun, hastalığın, acının, yardan düşenlerin yâr gönlünde açan yarasıdır."

Geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan "Sarıkamış Kar Bozgunu" isimli romanın arka kapağında geçen bu satırlar senelerce vefasızlığımızdan fazlasıyla nasibini alan Sarıkamış Şehitleri'nin yaşadıklarının birkaç paragrafla da olsa özetliyor.

Sarıkamış Harekatı denilince yıllar yılı soğuktan donan askerlerden başka bir şey bilmedik. Son yıllarda yapılan araştırma ve yayınlarla Sarıkamış’ın üzerindeki kar ve buz kalkmaya ve bir bozgun içinde yaşanan kahramanlıklar, destancı direnişler gün yüzüne çıkmaya başladı.

“Sarıkamış Kar Bozgunu” romanının yazarı Halide Alptekin “Bu roman bir avuç buğdayla yalınayak Allahuekber Dağlarına tırmananların hatırası için yazıldı. -38 derecede her türlü imkansızlığa rağmen itaatlerinden hiçbir şey kaybetmeyen inanç abidesi şehitlerimize bir vefa borcu olarak kaleme alındı diyor.

Sarıkamış’ın Halide Alptekin için apayrı bir yeri daha var. O da eğitme adanan bir meslek hayatının ilk adımlarını Sarıkamış’ta atmış olması. Öğretmen olarak ilk görev yeri olan Sarıkamış’a giden Halide Alptekin, “Bu romanla 38 sene sonra Sarıkamış’a bir romanla da olsa döndüğüm için mutluyum diyor.”

Daha önce de satış rekorları kıran ve Çanakkale Savaşları’ndaki liseli talebelerin efsanevi yiğitliklerini anlattığı Şehadetname romanının sahibi olan Alptekin, “Kar Bozgunu bir manada Şehadetname’nin önsözüdür. Çünkü Sarıkamış’ta bu dram yaşanmasaydı Çanakkale olmayabilirdi. Şehadetname yazıldığı için Kar Bozgunu’nu yazmaya kendimi mecbur hissettim.” diyor.

Sarıkamış Harekatı’nın başlangıcından itibaren gelişen hadiseleri romanında işleyen Alptekin, ilk öğretmenlik yıllarında Sarıkamışlı ihtiyarlardan dinlediği hadiselere de romanında yer vermiş.Romanda soğuğun en tahammül edilmez anlara ulaştığı, imkansızlığın had safhaya çıktığı anlarda dahi Türk askerinin gözünü kırpmadan, yılmadan usanmadan ölümüne bir itaat ile Rus’un üzerine yürümesi anlatılıyor.

Romanın sayfalarında gah Köprüköy'de Ruslarla savaşıyorsunuz, gah Azap'ta düşman kovalıyorsunuz gah Allahuekber Dağlarında soğuğun gök ekini biçer gibi biçtiği şehitlerimizin yanı başında kendinizi buluyorsunuz.
 

Benzer İçerikler

PeLiNiM
Cevaplar
0
Görüntüleme
589
PeLiNiM
PeLiNiM
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
*MeleK*
*MeleK*
SadmiN
Cevaplar
1
Görüntüleme
18K
sakamte
S
Üst