1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Sarılık Belirtileri Nelerdir ?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; yeni doğan bebeklerde sarılık belirtileri hakkında bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, yeni doğan bebeklerin pek çoğunun karşılaştığı bir sağlık sorunu olan sarılık , bu sayfamızın konusu. Genelde göz içlerinde ve tende ki solgun renkle gözle görülebilen sarılık, yeni doğan bebeklerde gözle görümleyebilir. Bu gibi durumlarda belirtiler daha değişiktir. Biz de bu sayfamızda, yeni doğan bebek sarılığı belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır, makalemizde bilgi vermek istiyoruz sizlere..  < Konu Resmi..>  Sarılık; cilde sarı rengi veren maddenin, kandaki seviyesinin yükselmesi sonucu deride birikmesi olayıdır. Bu maddeye bilirubin adı verilir.

  Yeni doğan bebeklerde en sık rastlanan bir olaydır ve bebeklerin çoğunda bu olay görülür. Ancak bazen sarılık gözle görülemeyebilir. Gözle görülmesi için bilirubinin belli bir seviyenin üstüne çıkması gerekir. Bazı bebeklerde bu seviye yukarı çıkmadığı için sarılık fark edilmez. Bebek için ilk 28 gün çok önemlidir ve bu evreye yeni doğan adı verilir. Doğumdan sonraki günlerde oluşan sarılık geçicidir ve fizyolojik sarılık adı verilir. Bu tehlikesizdir ve iki üç haftada kendiliğinden geçer.

  Sarılık bebeklerde ilk 5–6 gün içinde başlar ve 11–12 hafta içinde son bulur. Bazı anneler bebeğe zararı olacağını düşünüp, anne sütünü kesiyor. Ancak bu yanlıştır ve sarılık bebek için zararlı değildir. Bu yüzden bebek aldığı sürece anne sütüne devam edilmelidir. Sarılık bebeklerde kendiliğinden geçen bir olaydır ama eğer bebekte bir sağlık sorunu varsa geçmeyebilir. O zaman bir doktora gidilmelidir. Mama ile beslenen bebeklerde sarılık görülme oranı daha yüksektir. Yeni doğan bebekte sarılık 2 haftadan uzun sürerse bu olaya uzamış sarılık denir. Hastaneye gidilip bu durumun nedeni araştırılmalıdır. Tedavisi gecikirse bebeklerde zihinsel gelişim geriliğine yol açabilir.

  Yeni doğan bebeklerde sarılık neden olur? Yeni Doğan Sarılığının Sebepleri

  Genellikle doğumdan sonra oluşan sarılıklar fizyolojik sarılıktır ve iki hafta içinde kendiliğinden geçer. Diğer bir sarılık nedeni ise kan uyuşmazlığıdır. Anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı varsa bu bebekte sarılığa neden olur. Kan uyuşmazlığı olduğunda annede bebeğin kan grubuna karşı antikorlar oluşur ve bu antikorlar bebeğe plasenta yoluyla geçer. Bu olay bebeğin alyuvar hücrelerinin parçalanmasına yol açar. Bunun sonunda da fazlaca açığa çıkan bilirubin bekte sarılığa neden olur.

  Kan uyuşmazlığı dışında bebekte sarılığa neden olan sebepler;

  Doğuştan gelen enzim hastalıkları,

  Anne sütü sarılığı,

  İdrar yolu enfeksiyonları,alperen-3

  Annede diyabet olması,

  Bebeğin ilk günlerde yeterince anne sütü alamaması,

  Biberonla beslenen bebeklerin de yeterince mama alamaması sonucu sarılık oluşur.

  Bebeğin sarılık olduğunu nasıl anlarsınız?

  Kanda ki bilirubin seviyesi arttığında ilk olarak sarılık bebeğin yüzünde başlar ve sırayla kol ve bacaklara, göğse ve karna ilerler. Ayrıca göz akları da sarı renkte olur. Gün ışığında bebekte ki sarılık daha belirgin ortaya çıkar. Aynı zamanda parmağınızı bebeğin vücuduna hafifçe bastırıp çektiğinizde sarı renk kendini daha çok belli eder. Sarılığın belirtisi zaman geçtikçe daha da belirginleşir. İlk olarak ciltteki sarılık giderek koyulaşır. Bu yüzden bebek daha çok uyku uyuma isteği duyar. Emme isteğinde de düşüş gözlenir. Yeterince beslenemeyen bebekte sarılık iyice artar. Uzayan sarılıklar eğer beyni etkilemiş ise bebek başını geriye atarak ince bir sesle ağlamaya başlar. Bu durum havaleye kadar gidebilir. Bunun sonucunda bebekte zekâ geriliği, işitme ya da görme sorunları olabilir. Bu kötü sonuçların doğmaması için bebek sarılık olsun ya da olmasın bir sağlık kuruluşuna gidip, bilirubin seviyesi testi yaptırmalısınız. Bu sayede aksi bir durumda tedaviye başlanabilir.

  Bazı bebekler sarılıktan dolayı daha dikkatli şekilde takip edilmelidir. Bunlar, erken doğan bebekler, sarılığı iki haftadan uzun süren uzayan sarılıklarda, emme sorun olan ve iyi beslenemeyen bebeklerde, doğumdan sonraki ilk günde sarılığı tespit edilen bebekler dikkatli takip edilmelidir.

  Sarılık geçici bir durumdur ve zararsızdır. Ancak bazı olağan dışı durumlarda hemen doktora gidilmelidir. Bunlar, bebek günde 4 kere dışkı yapıyorsa, ilk haftada 2 kere dışkı yapıyorsa, ilk ayını doldurmasına rağmen rengi hala sarı ise, bebeğin cildi koyu sarı renkte ise, bebek emmek islemiyor ve yeteri kadar beslenemiyorsa hemen doktora başvurulmalıdır.


   
Sarılık Belirtileri Nelerdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sarılık

  sarılık

  ayakta sarılık Hazırlayan: Yrd. Doç. Dr. Münevver Türkmen Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sarılık nedir ? Sarılık yenidoğan bebeğin cildinin ve göz aklarının sarıya boyanmasıdır. Eritrosit dediğimiz kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sonucu ortaya çıkan, bilirubin denen sarı renkli bir madde kanda aşırı...
 2. Basurun belirtileri nelerdir?

  Basurun belirtileri nelerdir?

  Basurun belirtileri nelerdir? Ya bıktım bu basurdan ne olur bana basur belirtilerini ve tedavisini yazın.
 3. Sarılık neden olur ?Tedavisi ve Belirtileri

  Sarılık neden olur ?Tedavisi ve Belirtileri

  sarılık nedir,sarılık neden olur ve tedavisi,sarılık belirtileri,sarılık kimlerde görülür,sarılık neden yükselir,sarılık nasıl tedavi edilir,sarılık nasıl geçer, Sarılık cildin, mukozanın (iç organlarımızın içini örten zar) veya gözlerin sarı renk almasıdır. Bu sarı pigment, kırmızı kan hücrelerinin bir yan ürünü olan bilirubin maddesinden kaynaklanır. Bilirubin, vücudun eski kırmızı kan...
 4. Sarılık neden olur?

  Sarılık neden olur?

  Sarılık cildin, mukozanın (iç organlarımızın içini örten zar) veya gözlerin sarı renk almasıdır. Bu sarı pigment, kırmızı kan hücrelerinin bir yan ürünü olan bilirubin maddesinden kaynaklanır. Bilirubin, vücudun eski kırmızı kan hücrelerini yenilerken oluşturduğu, sarı bir maddedir. Diyelim vücudunuza bir darbe aldınız ve bir çürük oluştu. İyileşme sürecinde bu çürüğün farklı renkler aldığını...
 5. Yenidoğan Sarılığı Nedir? Kaç Günde Geçer?

  Yenidoğan Sarılığı Nedir? Kaç Günde Geçer?

  Yenidoğan Sarılığı- Doğumdan itibaren ilk 28 gün yenidoğan dönemi olarak geçer. Genelde sezaryen doğum sonrası bebeklerde sarılık görülse de bazı durumlarda normal doğumla zamanında doğan bebeklerde de yenidoğan sarılığı görülmektedir. Yenidoğan bebeklerde görülen sarılık genellikle zararsız olup kendiliğinden geçmektedir ama yine de kendiliğinden geçer diye umursamazlık da yapmamak gerekir....

Sayfayı Paylaş