1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Şaşırtmaca yoluyla alerjilere son

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Bağışıklık sisteminin şaşırtılıp eski bir düşmanla karşı karşıyaymış gibi davranması sağlanarak alerjiler bir hamlede yok edilebilir.
  Söz konusu yöntemin temelinde "hijyen hipoaaai"adı verilen, çağdaş yaşamın beraberinde getirdiği temizliğin bağışıklık sisteminin işlevini gereğince yerine getirmesini önlediği ve buna bağlı olarak yeşil polen gibi zararsız unsurlara bile tepki gösterdiği görüşü yatıyor.

  Zürih’teki Cytos Biotechnology şirketi CYT003-QbG10 adı verilen ve bedeni şaşırtarak miyobakterilerin saldırısına uğradığı izlenimini yaratan bir ilaç üretti.

  Bu sınıf kapsamındaki bakterilere günümüzün temizlik koşullarına bağlı olarak çok daha ender rastlanıyor.

  Söz konusu bakterilerin saldırısı bağışıklık sistemini şaşırtarak, zararsız bakterilere verilen tepki yerine, çok daha tehlikeli bir durumla karşı karşıyaymış gibi tepki göstermesine neden oluyor.

  Yüz kat azaldı

  Saman nezlesi olan 10 denek üzerinde yapılan ilk deneyler altı haftalık bir iğne kürünün bu kişilerin yeşil polene karşı duyarlıklarını yüz kat azaltarak hastalık belirtilerini ortadan kaldırdığını gösteriyor. Cytos şirketi uygulamayı izleyen sekiz ay boyunca hastaların saman nezlesi belirtilerinden uzak kaldıklarını öne sürmekle birlikte, bu etkinin sürekli olup olmadığı konusunda henüz kesin bir görüş belirtemiyor.

  Alerji sağaltımında alışılmışın tersine, bu uygulamada hastalara genelde tepki gösterdikleri alerjenin aşısı yapılmıyor. Bu da ilacın alerjilerin kökeninde yatan unsurları yok ettiğini ve buna bağlı olarak da çok geniş kapsamlı alerjen türlerine karşı etkili olabileceğini gösteriyor. Bu konuda daha önce yapılan bir araştırma ilacın evdeki tozlara duyarlı hastalar üzerinde de etkili olduğunu ortaya koymaktaydı.

  Yöntemin özü

  Yöntemin esasını miyobakterilerin genetik malzemesiyle özdeş bir DNA türü olan G10 oluşturuyor. Bu madde yapay bir virüs parçacığı içinde bedene aktarıldıktan sonra bedeni kuşatan organizmaları sindirip işlemden geçiren dendrit hücreleri tarafından emilerek bağışıklık sisteminin saldırıya geçmesine neden oluyor.

  Bedenin miyobakterilerin saldırısına uğradığını sanan dendrit hücreleri bağışıklık sistemini devinime geçirerek T-yardımcı 1 hücrelerin (Th1) egemen olmasını sağlıyor. Th1 hücreleri alerjenlere karşı uygun olmayan tepkiler vermesiyle bilinen Th2 hücrelerini de bastırıyor.

  Cytos şirketi şimdilerde ilacı saman nezlesi, ev tozu alerjisi, ya da atopik dermatit gibi rahatsızlıkları olan yüzü aşkın denek üzerinde deniyor. Elde edilecek sonuçların önümüzdeki yılın ilk yarısında kamuya sunulması bekleniyor


   
Şaşırtmaca yoluyla alerjilere son konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Alerjİ

  Alerjİ

  100gr. ısırgan otu + 100gr. kırkkilit otu karışımını çay gibi demleyip, günde 3 çay bardağı içmek ve bu tedaviye en az 20 gün devam etmek gerekir. Şahtere otu çay gibi demlenip, sabah akşam 1 su bardağı içilebilir. Birer çorba kaşığı Acı yonga ve Ravend çini, demlenip sabah akşam birer bardak içilir. Kaşınan bölgeye Oğulotunu haşlayıp ezerek koyarsanız kaşıntı geçer.
 2. Alerji

  Alerji

  Saman nezlesi, alerjik rinite verilen isimdir. Alerji burun tıkanıklığında olduğu gibi, yabancı bir cisme, polen, ev tozu akarı, hayvan atıkları veya ev tozundaki bazı parçacıklara karşı oluşan aşırı enflamasyon yanıtıdır. Bazen besinler de rol oynamaktadır. Polenler ilkbaharda veya sonbaharda problem oluşturmaktadır. Bunun yanında ev tozu bütün bir yıl boyunca rahatsız edebilir. Bunun...
 3. İşte alerjiden korunmanın 8 yolu

  İşte alerjiden korunmanın 8 yolu

  Bahar aylarının havada uçuşan polenleri allerjik hastalıkları olan kişilerin kabusu oluyor. Peki bahar alerjisinden nasıl korunuruz? Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab, Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan çiçek tozlarının astım, bronşit, alerjik nezle, göz nezlesi, kaşıntı gibi rahatsızlıkların tekrarlamasına ve artmasına sebep olduğunu vurgulayarak...
 4. Baharda Göz Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir?

  Baharda Göz Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir?

  baharlık göz alerjisi, göz alerjisini önlemenin yolları, baharda göz alerjisi nasıl engellenir Sevgili melekler, özellikle bahar aylarında ortaya çıkan göz alerjisi, polen, rutubet, toz parçacıkları ve hayvan tüyü gibi iç ve dış mekan alerjenlerine karşı gelişen bir reaksiyondur. Bu alerjenler göze girer ve göz kapağının içine yerleşerek gözün nemli kalmasını sağlayan hat şeklindeki dokunun...
 5. Bahar alerjisinden korunmanın yolları

  Bahar alerjisinden korunmanın yolları

  Kış mevsiminin ardından baharın gelmesiyle birlikte hava ısınmaya, doğa canlanmaya başlıyor. Ağaçlar çiçekleniyor, çimenler yemyeşil oluyor, çiçekler açıyor, kuşlar ötüyor özellikle de çocuklar için dışarıda bulunmak içerde bulunmaktan çok daha eğlenceli oluyor. Bazı insanlar mevsim değişikliğinin farkına varmazken, bazılarında baharla birlikte hapşırık, burun – göz akıntıları v.s. yani bahar...

Sayfayı Paylaş