Sayıları ritmik sayalım

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Sayıları ritmik sayalım
Anasınıfı etkinlikleri içindeki hikaye etkinlikleri çok keyif alınarak dinletilen hikaye etkinliklerindendir. Öğrenciler bu etkinliklerde çomak kukla ve öğretmen mimikleriyle anlatılan hikayelere bayılırlar. Öğretmen biraz taklit, biraz doğaçlama yeteneklerini kullanarak harika fikirler ortaya koyabilmektedirler. Hikayelerinin beğenilmesi bir tarafa içinde barındırdıkları eğitici dersler de beğeniyi daha da iyi bir şekilde karşınıza çıkarabilecektir. Öğrencilere eğitimde taklit ederek öğrenmeye teşvik edici bir etkinlik olan bu kuklalarla hikaye anlatma etkinliğinde sizlere sayıları öğrenmeyle alakalı öğretici bir boyuttan bahsetmek istiyorum. Öğrencilerin pek çoğunun bu hikaye ile tekrar yapma becerilerinde bulunduğunu bilebileceğiniz gibi öğrenmede yanlışlarda ne gibi farklı sayı saymalar ortaya çıkabilir kanıtlamış olabileceksiniz.

Ayşe teyze ve palyaço çomak kuklalarını elinize alarak çocukların karşısına geçerek güzel bir hikaye anlatmaya hazır mısınız?

Hikayemizin adı: Aliş sayıları öğreniyor

Masalcı Ayşe teyze: Merhaba çocuklar, nasılsınız? Umarım hepiniz iyisinizdir. Çok güzel bir masalla karşınızdayım. Bugünkü masalımız Aliş ve palyaço arasında geçiyor. Haydi yanlarına giderek eğlenceli masalımızı eğlenerek dinleyelim.

Palyaço: Merhaba Aliş.

Aliş: Hah hah. Merhaba palyaço hah hah hah

Palyaço: Aliş sen neden gülüyorsun?

Aliş: Hah hah hah evet gülüyorum; çünkü hah hah hah

Palyaço: anladım söylemene gerek yok. Beni görünce hemen gülüyorsun değil mi?

Aliş: Hayır seninle hiç ilgisi yok.

Palyaço: Peki, neden bu kadar çok gülüyorsun anlatır mısın?

Aliş: Anlatacağım. Bugün okulda çok komik bir olay oldu.

Palyaço: Yoksa palyaço mu geldi?

Aliş: Hayır, hayır ilgisi bile yok.

Palyaço: Anlat artık Aliş çok merak ettim.

Aliş: Bugün öğretmenimiz benden sayıları saymamı istedi. Hah hah hah

Palyaço: Bunda gülecek ne var Aliş, ben hala anlayamadım.

Aliş: asıl komik olan olayı şimdi anlatıyorum. Ben sayıları saydıkça sınıftaki bütün arkadaşlarım başladılar gülmeye. Hah hah hah

Palyaço: Neden güldüler peki?

Aliş: Ben sayıları saydıkça onlar daha çok güldüler. Hah hah hah. Ben de anlayamamıştım ama öğretmenim anlatınca bren de başladım gülmeye.

Palyaço: Sayıları nasıl saydın ki?

Aliş: İşte böyle 1,6,3,4,8,2,5,7,,10 hah hah hah

Palyaço:Ne…. Hah hah hah

Aliş: Şimdi anladın mı neden güldüğümü?

Palyaço: Peki neden böyle saydın hah hah hah

Aliş: Sayıları saymayı bilmediğim için tabii ki

Palyaço: Peki, şimdi öğrendin mi?

Aliş: Evet öğrendim. Öğretmenim öğretti. Sayayım istersen..

Palyaço: Evet istiyorum

Aliş: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

Palyaço: Evet şimdi doğru saydın tebrik ederim.

Aliş: Evet teşekkür ederim. İstersen birlikte sayalım

Palyaço: Olur sayalım

Aliş- Palyaço: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

Masalcı teyze: çocuklar sizler sayı saymayı biliyorsunuz öyle değil mi? Haydi birlikte sayalım der ve sınıfla birlikte sayılar 1’den 10’a kadar sayılır.

Sayıların tekrarını yapmak amacıyla da bu tekerlemeyi söyletebiliriz. Çocukların eğlenerek öğrendikleri bu hikaye etkinliğini dilerlerse yapmak isteyen olursa Aliş ve palyaço olmak isteyenler arasından öğrenciler seçerek tekrar ettirebilirsiniz. Bence gayet güzel bir hikaye etkinliği oldu. Sizce de öyle değil mi?

degisik-bir-kukla-kalip-kagit-kukla2 (1).png
grandma-grandpa016.jpg

Geri