1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Sebzelerin dondurulma çizelgesi

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  SEBZELERİN DONDURULMA ÇİZELGESİ Sebzelerin dondurularak saklanmasından iyi sonuç alınabilmesi için bunların taze ve kaliteli olması şarttır. Her sebzeyi en bol olduğu mevsimde almak lazımdır.
  Sebzelerin dondurulmaya hazırlanmasında temizleme, haşlama, soğutma ve paketleme evrelerinin çok iyi yapılması şarttır. Şimdi bunları gözden geçirelim.
  A- Temizleme: Sebzeler bildiğimiz gibi toprakta yetiştirildiklerinden her zaman kirlidirler, hele son zamanlarda ilaçlandırıldıktan sonra bunların yıkanmadan kesilip işleme tâbi tutulması ilaç zerreciklerinin içlerine nüfus etmesine sebep olur. Sebzelerin bol suda birkaç defa yıkanması kaçınılmaz şartlardandır.
  B- Yıkanan sebzeler usulüne uygun bir şekilde ayıklandıktan sonra bir kevgir*de süzülmeye bırakılır Ayıklanmış olan sebzelerin dokularını yumuşatmak ( selülozik maddelerin yumuşatılması ), renklerinin, vitaminlerinin korunması ve sebzelerde bulunan enzimlerin yok edilmesini sağlamak için haşlama işlemi yapılır. Büyük bir tencerenin içine aşağı yukarı 10 litre su konur ve iyice kaynatılır, her seferinde 500 g miktarında sebze tel sepet ya da tülbent içinde 1-5 dakika arasında ( haşlama müddeti her sebze için ayrıdır. Bu çizelgede gösterilmiştir ) haşlanır. Haşlanma müddeti kaynayan suyun içine sebzeler daldırıldıktan sonra tekrar suyun fokurdamaya başlamasından sonra hesaplanır.
  D- Soğutma:Haşlanan sebzelerin pişme durumuna gelmemesi için hemen buzlu suya daldırılarak soğutulması şarttır. Sebzelerin özelliklerini kaybetmemesi için bu işlem muhakkak uygulanmalıdır.
  E- Paketleme:Buzlu suda soğutulan sebzeler bir kevgirde iyice süzüldükten sonra kurutulup naylon torbalara içlerinde bir miktar hava bırakılarak doldurulup ağızları sıkıca kapatıldıktan sonra -18 derecede derin dondurucuya istif edilerek saklanır.


   
Sebzelerin dondurulma çizelgesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Normal ve ideal kilo çizelgesi

  Normal ve ideal kilo çizelgesi

  yaşa göre boy ve kilo cetveli yaşa göre ideal boy ve kilo ideal çizelgesi 165 Erkeklerin Boylarına ve Yaşlarına Göre Normal ve îdeal Kilo Çizelgesi Kadınların Boylarına ve Yaşlarına Göre Normal ve ideal Kilo Çizelgesi Not : Çizelgelerde kilo sayıları terlik ve gecelik giysile*ri iledir. Çıplak tartı karşılaştırması için bu sayı*lardan iki kilo çıkarılması gerekir. ERKEKLER İÇÎN ÇİZELGE Yaş Yaş...
 2. Kilo çizelgesi nasıl yapılır?

  Kilo çizelgesi nasıl yapılır?

  diyet çizelgesi sibel can makyajı nasıl yapılır İmza bölümünüze ekleyebileceğiniz bir çizelge bu. Siz zayıfladıkça giriş yapacaksınız, hedef kilonuza ne kadar kalmış her gün göreceksiniz. Öncelikle http://www.tickerfactory.com/ezticker/ticker_designer.php?type=3 adresine gidin. 1- Buradan imzanızda bulunmasını istediğiniz cetvel seçenekleri var. Birini seçiniz. Next 'e basınız.. İlk...
 3. Evlilik çizelgesi nasıl yapılır?

  Evlilik çizelgesi nasıl yapılır?

  evlilik çizelgesi evlilik ticker nasıl yapılır resimli anlatım ile ilgili bilgiler burada melekler. Sevgili melekler, isteğiniz üzerine evlilik çizelgesi nasıl yapılır resimli anlatımla izah etmeye çalışacağım sizlere :D
 4. Kilo çizelgesi nasıl yapılır. Buyrun.

  Kilo çizelgesi nasıl yapılır. Buyrun.

  Resimlerdeki adımları takip ederek kilo çizelgesini hazırlayabilirsiniz arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş