Sebzeli Süzme Mercimek Çorbası

esennruzgar

Yeni Üye
Üye
Sebzeli Süzme Mercimek Çorbası
sebzeli mercimek çorbası nasıl yapılır sebzeli mercimek çorbası tarifi melekler hiç kuşkusuz davet menülerinin başında mercimek çorbası gelir.fakat ben mercimek çorbasını sadece kırmızı mercimek ile sevmiyorum.o yüzden içine çeşitli sebzeler koymayı tercih ediyorum.geçen haftalarda yemeğe misafirim vardı bende sebzeli mercimek çorbamı yaptım. misafirlerim çok beğendi onlar içtikçe ben daha da mutlu oldum laf aramızda kendimlede pek gurur duydum :)

1 bardak kırmızı mercimeği ayıklayıp yıkıyoruz ve 5-6 bardak su ekleyip
1 patates 1 soğan ,1 havuç 1 diş sarımsak ve 1 tatlı kaşığı domates salçası koyup
arada karıştırarak ocakta kaynatıyoruz.
kaynadıktan sonra blanderdan geçirip başka bir sos tenceresinde 1 çorba kaşığı biber salçası ve 1 çorba kaşığı domates salçasını ,naneyi yağda yakıp blanderdan geçirdiğimiz karışıma ekliyoruz.karabiber tuz ya da damak zevkinize göre 2 bulyon ekleyip gerekirse su ilave ederek tekrar kaynamaya bırakıyoruz.
5- 10 dk sonra ocağın altını kapatarak yine arzuya göre yarım limon sıkıyoruz.
afiyet olsun....

yemektarifi-28d.jpg

çok severimm sebzelii mercimek çorbasınıı bunda sarımsak varmışş hiç koymadım zaten sevmemde :D:D çok güzel görünüyor canım ellerine sağlık

evet bende cok severim ama bundan bira daha farkli yaparim.. emegine saglik yinede..

teşk.ederim melekler bu şekilde de deneyin
cnm sarımsak öle abartı bir tat vermio
normal mercimek çorbasından daha farklı bir tadı oluo.benim gibi mercimek çorbasını sevmeyenlere başka bir alternatif

sağol canımcım.annem eskiden hiç sebze koymadan yapardı sevmiyorum ben öyle
şimdi ben böle yapıyorum çok lezzetli geliyor üstelik daha da vitaminli olmuş oluyor.

Geri