Seçim sonucu piyasaları nasıl etkiledi?

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Seçim sonucu piyasaları nasıl etkiledi?
Seçimin etkisi sınırlı oldu. Sabah saatlerinde 1,70'in üzerine çıkan dolar 1,69'a geriledi.
Yerel seçim sonuçlarının piyasalara etkisi sınırlı oldu. Haftanın ilk işlem gününde borsada düşüş, dolarda yükseliş gözlendi. Bankalararası piyasada dolar ilk işlemlerde 1,70 lira seviyesinin üzerinde güne başlarken bankacılar yükselişte yerel seçim sonuçlarının sınırlı etkisi olduğunu belirttiler.

Global piyasalardaki sert düşüşleri ve ABD'li otomotiv firmalarındaki gelişmelere dikkat çeken bankacılar bundan sonra IMF ile ilgili gelişmelerin daha hızlıca gündeme gelebileceğini söylediler.

Bankalararası piyasadan bu ay 1,8250 seviyesine yükselerek tarihi rekorunu kıran ve cuma günü spot kapanışında 1,6680 en iyi dolar alış kotasyonları bugün 1,7090 TL'ye kadar çıktı. Ancak daha sonra kur yeniden 1,70'in altına indi.

İMKB seçim sonrasında haftaya düşüşle başladı. ABD'de otomotiv devlerinin yapılandırma planlarının reddedilmesi borsalarda satışa neden oldu. İMKB Ulusal 100 Endeksi yüzde 2.45 düşüşle 25 bin 67 puandan güne başladı. Endeks ilk seansı 618 puan düşüşle 25 bin 78 puandan tamamladı. Hisse senetlerinin değer kaybı yüzde 2.41 oldu.

Borsa ikinci seansta da satıcılı seyrini sürdürdü ve günü yüzde 2.15 düşüşle tamamladı. Endeks 553 puan kayıpla 25 bin 143 puana indi.

Uzmanlar seçim sonuçlarının borsanın genel trendinde çok etkisi olmayacağını düşünüyor.
 

Benzer İçerikler

Üst