Seda Yavuz Röportajı

kaprisli

Yeni Üye
Üye
Seda Yavuz Röportajı
ceyhan çandır

"Bi'şeyler Yap" isimli ilk albümünü Ossi Müzik etiketiyle, geçtiğimiz günlerde müzik marketlere sunan ve " -no name- diye tabir edilen, ilk defa albüm yapmış ve kendine yer edinmeye çalışan bizlere, biraz daha fazla yer ayrılırsa, albümlerimizi, bizi sevebilecek ve destekleyebilecek kişilere daha rahat ulaştırabiliriz diye düşünüyorum.." diyen Seda Yavuz, Ahmet Erten'in konuğu oldu...

seda-yavuz-8037.jpg

İlk albümünüz,"Bi'şeyler Yap" ile geçtiğimiz günlerde dinleyici ile buluştunuz.. Bu bir tanışma albümü olsa da sizi bir süre önce müzik marketlerde yerini alan "Uzay Heparı-Sonsuza" da dinlemiştik.. Albümle ilgili konuşmadan önce söz konusu prodüksiyona nasıl dahil olduğunuzu öğrenmek istiyorum?
Prodüktörlerim ve Levent Gündüz, "Adem Olan Anlar" şarkısı için sesimin çok uygun olduğunu düşünmüşler ve bu projede yer almamı istediler. Bende seve seve kabul ettim.. Ve böyle büyük bir projede, üst düzey sanatçılarla birlikte, rahmetli Uzay Heparı anısına yapılmış bu projede bulunmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyorum..
Hakan Eren'in yapımcılığında, Ceyhan Çandır ve Mehmet Andiçen prodüktörlüğünde hazırlanan "Bi şeyler Yap" 2009 baharını karşılayan albümünüz.. Albüm hikayesini ve detaylarını sizden öğrenelim?
Ceyhan Çandır çok iyi bir prodüktördür uzun zamandır tanışıyoruz ve bu albüm için doğru zamanı bekliyorduk Mehmet Andiçenle daha sonradan tanıştık ve neler yapabileceğimizi konuştuk 7 aylık bir çalışma süremiz oldu şarkılar seçildi, bazen seçilen şarkılar repertuardan çıkartılıp yerine yenileri koyuldu. Şarkıları bir elbise gibi bana uygun bir şekilde diktik biçtik ve dinleyicelirin beğenisine sunmak için bu son haline getirdik.
Albümde size ait 3 şarkı var.. İlerleyen projelerinizde söz yazarı ve besteci kimliğinizi daha çok vurgulamayı planlıyor musunuz?
Bunu çok istiyorum. İkinci albümde daha fazla şarkıma yer vereceğim,şarkılarımı uzun zamandır biriktiriyorum. Üretken tarafımı korumaya çalışıyorum. Şarkılarımın başkaları tarafından da yorumlanmasını istiyorum.Önümüzdeki günlerde bununla ilgili değişik projeler olabilir.
Kendinizi "hem okullu, hem alaylı" olarak nitelendirmişsiniz.. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nden mezun olmuşsunuz. Söz konusu eğitimin size kattıklarından ve müzikal duruşunuzu nasıl etkilediğinden bahseder misiniz?
4 yıllık bir eğitim aldım, gitar çalmayı orada öğrendim kendimi tanımamda ve geliştirmemde katkısı çoktur. Müziğe farklı bakmayı, notaların ve vokalin gücünü, orada öğrendim. Edindiğim bilgileri de şimdi kendi müziğime aktarıyorum...
Aldığınız bu eğitim yanında Koray Candemir'in vokalistliğini de yapmışsınız.. Sahne anlamında sizin için güzel bir deneyim olmuştur sanıyorum?
Benim için çok özeldi. Rock müziğine karşı ayrı bir ilgim var benim. Koray Candemir'le sahne almak ve ondan kazandığım tecrübe bana çok şey katmıştır.
Genelde vokalistler albüm yaptığında, birlikte çalıştıkları sanatçılar albümlerinde vokal-beste ya da prodüksiyonla ilgili faklı alanlarda destek olurlar. "Bi Şeyler Yap" albümünde Koray Candemir ismine rastlayamadık. Bunun özel bir nedeni var mı ?
Hayır yok bu albümde sadace kendim olmak istedim. Ama ilerleyen zamanlarda sürpriz bi'şeyler yapabiliriz...
"Bi Şeyler Yap" ile ilgili ilk etapta dinleyicilerden gelen tepkiler ne yönde? Hangi şarkılar ön plana çıkıyor?
Gelen tepkilerde "Botlar", "Vagon", "Yalan Olduk" şarkıları daha öne çıktı gibi.. 13 şarkı bulunuyor albümde ama herkesin beğenisi başka.. Tabii kimileri de "Aşk Burda Oturmuyor","Unutulur mu", "Bir Hayatı" destekliyor..
Hayatı Müzik olan biri olarak sahne Seda Yavuz için ne ifade ediyor? Mikrofon,sahnenin büyüsü..?
Şarkı söylemeyi çok seviyorum, başkalarının şarkısını yeniden yorumlamayı da. -Sahnenin büyüsü - dediğiniz şey çok doğru bir kere içine girdiniz mi ordan vazgeçemiyorsunuz. Gücüm yettiğince şarkı söylemeye ve yazıp, bestelemeye devam edeceğim..
Sahne demişken şu anda belirlenmiş bir konser ya da sahne programınız var mı?
Albüm daha çok yeni şu anda promosyon dönemindeyiz ama önümüzdeki aylarda konser çalışmalarımız olacaktır.
Son yıllarda birçok sanatçı, kendisini ifade edebilecek televizyon programlarının olmadığından yakınıyor.. Ve yazılı ve görsel medyada hak gereken ilgiyi görmediklerini ifade ediyorlar.. İlk albümünü dinleyici ile buluşturmuş bir solist olarak bu konuya siz nasıl bakıyorsunuz?
En zor şey insanın kendini ifade edebilmesi yada bunun için gerekli ortamı yaratabilmesidir.. Ses sanatçılarının halkla buluşacağı yerler öncelikle radyolar, tv ve yazılı basındır. Eğer bu yerlerde size fırsatlar tanınmazsa tabiri caizse kendin çal kendin oyna durumuna gelebiliyor yaptıklarınız. Bu sebeple özellikle, "no name" diye tabir edilen, ilk defa albüm yapmış ve kendine yer edinmeye çalışan bizlere, biraz daha fazla yer ayrılırsa, yaptığımız ve hemde çok emek ve zaman harcayarak gerçekleştirdiğimiz albümlerimizi, bizi sevebilecek ve destekleyebilecek kişilere daha rahat ulaştırabiliriz diye düşünüyorum..
2009 yaz ayları için planlarınızı öğrenebilir miyiz? Albümün promosyon çalışmaları dahilinde neler bekliyor dinleyicilerinizi?
Bu ayın sonuna doğru ilk klibi çekeceğiz ve izleycilerle buluşacağız.. daha sonrada extra ve konser trafiği başlayacak.
Müzik severlerle internet ortamında buluştuğunuz,sizinle fikir ve önerilerini paylaşabildikleri bir adres var mıdır? İletmiş olalım buradan..
Tabiki -www.sedayavuz.net -ten bana ulaşabilirler.

Geri