Şehit Yurdu; Çanakkale!

*GüMüŞ*

Yeni Üye
Üye
Şehit Yurdu; Çanakkale!
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Yıl 1915, Yer Çanakkale-Kocadere Bayırı[/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]O zamandan bu zamana hangi ozelliklerini kaybetti ve ısrarla[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]kaybettirilmeye devam ediyor da nasıl bu hale geldi bu millet düşünmek gerek...[/FONT]

[SIZE=+0][FONT=arial, helvetica, sans-serif]Kocadere köyünde büyük bi sargı yeri kuruluyor.[/FONT][/SIZE]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Kimi Urfalı ,[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]kimi Bosnalı ,[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Kimi Adıyamanlı ,[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Kimi Gürünlü,[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Kimi Halepli[/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]çok sayıda yaralı getiriliyor...[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Bunlardan biri Lapsekinin Beybaş Köyündendir ve yarası oldukça ağırdır.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Zor nefes alıp vermektedir.[/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Alçalıp yükselen göğsünü biraz daha tutabilmek için komutanının [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]elbisesine yapışır.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Nefes alıp vermesi oldukça zorlaşır ama tane tane kelimeler dökülür [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]dudaklarından.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]"Ölme ihtimalim çok fazla... Ben bir pusula yazdım... Arkadaşıma [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]ulaştırın..."[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Tekrar derin nefes alıp, defalarca yutkunur:[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]"Ben...Ben köylüm Lapseki'li İbrahim Onbaşından 1 Mecit borç aldıydım...[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Kendisini göremedim.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Belki ölürüm.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Ölürsem söyleyin hakkını helal etsin"[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]"Sen merak etme evladım" der Komutanı,kanıyla kırmızıya boyanmış alnını [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]eliyle okşar.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Ve az sonra komutanının kollarında şehit olur ve son sözüde[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]"söyleyin hakkını helal etsin" olur...[/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Aradan fazla zaman geçmez. Oraya[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]sürekli yaralılar getiriliyor.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Bunlardan çoğu daha sargı yerine ulaştırılmadan şehit düşüyor.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Şehitlerin üzerinden çıkan eşyalar,[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]künyeler komutana ulaştırılıyor.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]İşte yine bir künye ve yine bir pusula.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Komutan göz yaşlarını silmeye daha fırsat bulamamıştır.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Pusulayı açar, hıçkırarak okur ve olduğu yere yığılır kalır.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Ellerini yüzüne kapatır, ne titremesine nede göz yaşlarına engel [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]olamaz...[/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]PUSULADAKİ NOT:[/FONT]

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Ben Beybaş Köyünden arkadaşım Halil'e 1 mecit borç verdiydim. Kendisi [/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]beni göremedi.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Biraz sonra taarruza kalkacağız.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Belki ben dönemem.[/FONT]
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Arkadaşıma söyleyin ben hakkımı helal ettim."[/FONT]

Geri