1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Şehzade Mustafa Nasıl İdam Edildi?

  Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Şehzade Mustafanın boğulması Şehzade Mustafanın ölümü  Özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra daha çok merak edilen saray hayatında, dizide gelişen olaylara paralel olarak Şehzade Mustafa ilgi çekiyor melekler :) Vahim ölümü sebebiyle ilgi çeken Şehzade Mustafa'nın idamı ile ilgili biz de sizleri bilgilendirelim istedik..


  < Konu Resmi..>


  Ağustos 1553'te İran seferine çıkan Kanuni'nin ordusuna kendi ordularıyla Beyazid ve Selim de katılır. Mustafa'da Amasya'dan kendi askerleriyle yola çıkar ve hiç bir şeyden habersiz Konya yakınlarında Ereğli/Aktepe'de babasının ordusuna katılır. El öpmek için babasının otağına girdiğinde nöbetçiler silahlarını dışardabırakmasını ister(o dönemde bir tek şehzadeler padişah çadırına silahlarıyla girebilmektedir). O yüzden Mustafa bu isteğe bir anlam veremez, biraz kızar, kırılır ama silahlarını bırakır. Kendisini koruyan 3-4 adamına dışarda beklemelerini söyler. İçeri girdiğinde ise babasını göremez, endişesi artmıştır. Tam o sırada 7 dilsiz cellat üstüne atılır ve yağlı ibrişim kemendini boynuna takmaya çalışır. Çok güçlü olan Mustafa'yı bir türlü yere düşüremez dilsizler. Güçlü yumruklarıyla dilsizleri kendinden uzakta tutmakta olan Mustafa eski arkadaşı Zal Mahmut Ağa'nın geldiğini görür. Zal Mahmut Ağa elinde baltayla gelmektedir. O kadar sene şehzadeden iyilik görmüş, ona yoldaşlık yapmış bu kişi baltayla Mustafa'nın sırtına vurur. Yere düşen Mustafa'nın boynuna kement atılır. Ve oracıkta daha 38 yaşında, Osmanlı tarihinin en parlak padişahlarından biri olabilecek kapasiteye sahip bu insanın düşüşü belki de Osmanlı'nın düşüşünün bir provasıydı.


   
  ASİMELEK bunu beğendi.
 2. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği
  amaaa neden öldürülüyo ki sebeb neymiş :S birde o sırada sultan sülüman nerdeymiş :S tarihi muhteşem yüzyıl sayesinde sevdim hahaha
   
 3. Yusuf Demir

  Yusuf Demir Forum Okuru

  Şehzade Mustafa'nın idam ediliş nedenini, ben, şöyle düşünüyorum; Kanuni Sultan Süleyman'ın kardeşi yoktur. Bu nedenle, tahta çıktığında, kardeş kanı dökmemiştir ama babasından gördüklerinin etkisi vardır üzerinde.

  Kanuni'nin babası Yavuz Sultan Selim'dir ve Yavuz, babası II.Bayezid'i devirerek tahta çıkmıştır. Yavuz'un, Ahmet ve Korkud adlarında iki kardeşi ve ayrıca, daha önce ölmüş kardeşlerinden 6 tanede erkek yeğeni vardır. Yeniçeri'lerin desteği ile, tahtı babasından zorla alırken, kardeşlerini öldürmeyeceğine dair, babasına söz vermiştir.Selim padişah olunca, Ahmet Amasya'ya, Korkut Manisa'ya vali olur. Ancak, taht mücadeleleri devam eder. Bütün bunlar, Kanuni'nin şehzadeliği döneminde olur ve Selim, orduları ile Şehzede Ahmet'in üzerine giderken, oğlu Süleyman'ı İstanbul'da bırakarak gider. Bu olayların ardından Yavuz Sultan Selim, oğlu Süleyman'ın dışında, birtek şehzadeyi bile sağ bırakmaz.

  Konuyu daha fazla dağıtmayayım. Kısacası; Kanuni Sultan Süleyman, taht için, evlatlarında, kardeşlerinde, yeğenlerinde, tehlikeli olduğunu çok iyi bilen birisidir. Şehzade Mustafa'da ona keza.. 37 yaşındadır ve hala şehzadedir. OLaki bir gün, diğer kardeşlerinden birisi padişah olursa, padişah olamayan diğer kardeşleri ile birlikte boğdurulacağını çok iyi bilmektedir. Atalarında süregelen kural budur. Şehzade Mustafa, babasının tahtına göz dikmiş olabilir, ki büyük ihtimalle öyledir. Eğer böyle birşeye muvaffak olsa, padişahlığını ve hayatını garantiye almak için, derhal kardeşlerinide boğduracaktır.

  Şehzede Mustafa'nın, babasının tahtına göz dikmiş olması ve babasınında bunu istihbar etmiş olması, en kuvvetli ihtimaldir. Bir şehzadenin padişah olduğunda, diğer şehzadelerin ve erkek evlatlarının öldürüldüğü gerçeğine bakınca, şehzade Mustafa'nın, babasının tahtına göz dikmesinin değil, dikmemesinin ihtimal dışı olduğunu anlarız.

  Hasbelkader tarih okumuş biri olarak, olayı bu şekilde düşünüyorum. Farklı düşüncelerede saygı duyarım.
   
Şehzade Mustafa Nasıl İdam Edildi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şehzade Mustafa Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

  Şehzade Mustafa Ne Zaman ve Nasıl Öldü?

  şehzade mehmet nasıl öldü şehzade mehmet neden öldü mustafa kaç yaşında kaç yaşında mustafa nasıl Kanuni Sultan Sülayman ve Mahidevran dan olma şehzade Mustafa'nın ölüm nedeni ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Osmanlı İmparatorluğu en güçlü dönemini Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşamıştır Edebiyatta Baki, mimaride Sinan, ilimde Ebussuud, denizcilikte Barbaros bu...
 2. Şehzade Mustafa Nasıl Öldü

  Şehzade Mustafa Nasıl Öldü

  Şehzade Mustafa Nasıl Öldü ? Arkadaşlar selam Şehzade Mustafa Nasıl Öldü ölümü hakkında bilgi veriniz lütfen.
 3. Şehzade Mustafa İdamı

  Şehzade Mustafa İdamı

  Şehzade Mustafa İdamı hakkında bilgi yazarmısınız hürrem mi idam ettiriyor mustafayı?
 4. Şehzade Mustafa Neden ve Nasıl Öldürüldü İşte Bilgiler

  Şehzade Mustafa Neden ve Nasıl Öldürüldü İşte Bilgiler

  Şehzade Mustafa Neden Öldürülmüştür Şehzade Mustafa Neden Öldü Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyıl dizisi ile Osmanlı tarihine artan ilgimiz özellikle Şehzade Mustafa neden öldü sorusuyla tavan yaptı melekler. :) Şehzade Mustafa Neden Öldürülmüştür işte cevabı... Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa'nın planları sonucu, Kanuni Sultan Süleymanın büyük oğlu Şehzade Mustafa babası tarafından...
 5. şehzade mustafa ölünce kanuni nasıl davrandı

  şehzade mustafa ölünce kanuni nasıl davrandı

  Merhaba Melekler, şehzade mustafa ölünce Kanuni nasıl davrandı?Sonuçta kendi oğlunu boğdurtmuş yani :/

Sayfayı Paylaş