Şeker otu nasıl yetiştirilir?

Uzman SühaN

Administrator
Şeker otu nasıl yetiştirilir?
şeker otu nedir,şeker otunun faydaları,şeker otunun yararları,şeker otu nelere iyi gelir,şeker otu nasıl yetiştirilir,şeker otu hakkında bilgiler


ş.jpg
Stevia Bitkisi Güney Amerika’da yetişen yerli kabilelerinin kullandığı çalıya benzeyen bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Paraguay ve Brezilya’da yetişen Chrysanthemum familyasından küçük vahşi bir çalı türü.

Paraguay Brezilya Kolombiya Meksika Peru’nun yanı sıra Japonya ve Güney Kore’de de yetiştiriliyor. Paraguay ve Brezilyada 40 yıldan bu yana şeker hastalarına verilen stevia (şeker bitkisi) kristalize edilmiş şeker ve suni tatlandırıcıların aksine hazmedildiği esnada insülin salgılanmasına gerek duymuyor. Bu bitkiden elde edilen sıvı haldeki öz su kan şekerini düzenleyici olarak kabul ediliyor.

Stevia bitkisinin ihtiva ettiği steviosid maddesi vücudumuzdaki tat duyuları tarafından normal şekerin 200-300 katı daha şekerli olarak algılanıyor. Bir tutam şeker bitkisi tozubir litre çay kahve veya diğer içecekleri tatlandırmaya yetiyor.


Stevia Faydaları:

  • Stevia bitkisini tüm içeceklerinizde çay kahve gibi tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.
  • Şeker otundan tüm pasta kek ve tatlıları tatlandırmada faydalanabilirsiniz.
  • Stevya bitkisinde hiç kalori olmadığından zayıflamaya yardımcı olur.
  • Beyaz şekerin sağlığımıza verdiği zararları yaşamadan yiyeceklerini tatlandırabilirsiniz.
  • Şeker otu kan şekerini arttırmamaktadır.
  • Şeker hastaları tarafından uzman doktor gözetiminde kullanılabilir.
  • Diş üzerinde plak oluşumunu yavaşlattığı ve çürük önleyici özelliği olduğu ise hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle tespit edilmiş.
  • Doktor Ender Saraç TNT ekranlarında yayınlanan bir programda Stevia bitkisinin faydalarını şu şekilde açıklıyor: Stevya Şeker içerir fakat diyabet ve kan şekeri düzenlemede idealdir. Kan şekeri seviyesini düzenler. Dişler üzerinde plak gelişimini durdurur ve önler. Vitamin ve mineral almayı sağlar. Vücudun daha fazla kalsiyum emmesini sağlar. Hipertansiyonu önler.

Stevya Bitkisinin Zararları:

Stevya bitkisi doğal bir tatlandırıcıdır. Yapılan araştırmalar hiçbir zararı ve yan etkisi olmadığını göstermiştir. Piyasada satılan sakarin tipi tatalandırıcılar gibi zararlı değildir.

Stevia Bitkisi Nasıl Kullanılır:

Stevia bitkisinin kullanım alanları oldukça zengindir. Stevia diyette şeker hastalığında yüksek tansiyon problemlerinde kullanılabiliyor. Ağızda acı bir tat da bırakmıyor. Ayrıca ısıdan etkilenmiyor olması da büyük bir avantaj. Çünkü tüm içecekler kompostolar reçeller ve muhallebiler pastalar kekler ve kurabiyelerde bile şeker yerine kullanılabiliyor. Şeker otu stevya yapay tatlandırıcıların kullanıldığı diyetlerde yapay tatlandırıcıların yerine kullanılabilmektedir


Şeker otu bitkisi tohumu iki şekilde temin edilebilir Bunlar;

1) Bahçe ve tarlada yetiştirilen şeker otu bitkisinden tohum elde edilmesi yoluyla.
Haziran sonu - temmuz ayı başları genellikle bitkinin hasat edilme zamanlarıdır. Şeker otu özü amaçlı hasat sonrasında bitki çiçeklenme ve tohum devresine girer. Çiçeklenme ve tohum devresinde bitkinin üzerinde beyaz renkli çiçekler oluşmaya başlar. Bu çiçeklerin orta kısımlarındaki tohumlar itina ile bir pakete toplanarak daha sonra fide üretimi için kullanılabilir.

2) Güvenilir bir tohumculuk firmasından şeker otu tohumu satın alınması yoluyla.
Şeker otu tohumları genellikle çok küçük olduğundan örneğin 1 gram’lık tohum paketleri içerisinde genel olarak 1000 adet şeker otu tohumu (tohumcuğu) bulunur. Bu bitkiyi amatör olarak yetiştirmek isteyenler içintohumcularda küçük paketler halinde de satılmaktadır. Bu küçük paketlerde 75-100 adet şeker otu tohumu bulunur ve 8-10 Tl ‘den temin edilebilir. Bunun için ya bir tohumcuya uğramanız veya özellikle internet ortamında tohum satan yerli-yabancı tohum firmalarını ziyaret etmeniz gerekir
 
Geri
Üst