Şekerlenen Reçele Ne Yapmak Gerekir?

Şekerlenen Reçele Ne Yapmak Gerekir?
şekerlenen reçel, şekerlenen reçeller için, şekerlenen reçele ne yapılırSevgili melekler, mutfaklarınızda binbir emekle pişirdiğiniz çeşit çeşit reçeller şekerlendiğinde büyük üzüntü duyarsınız. Aslına bakarsanız zaman zaman her kadının başına gelebilen bu durumdan kurtulmanın da çareleri var. Eğer reçeliniz şekerlendiyse dert etmeyin ve aşağıdaki tavsiyelerimizi uygulayın...


reçel-1.jpgReçel yada marmelat az yada çok kaynatmaya bağlı kalmaksızın şekerlenebilir. Bunun sebebi malzemelerin oranından veya kaynatma süresinden kaynaklanır. Özenerek yaptığınız reçeliniz şekerlenmeye başlarsa bunu limon yada limon tuzu ile çözebilirsiniz. Şekerlenmiş reçele bir miktar limon yada limon tuzu (hangisi varsa onun kullanabilirsiniz) ilave edip tekrardan kaynatırsanız şekerlenmeyi çözmüş olursunuz ancak rengi hafiften açılacaktır.

Yine aynı şekilde reçelde veya marmelatta şekerlenme aşırıysa bunu bakır bir tencerenin içine boşaltın. Yaklaşık 1 kilo reçele bir çorba kaşığı alkol ve bir çay bardağı su ilave ederek bir kaç taşım kaynatın. Şekerlenmeyi gidermiş olacaksınız.
 
Üst