1. narçiçeğimm

  narçiçeğimm Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2010
  Mesajlar:
  673
  Beğenilen Mesajlar:
  283
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Yüreğinin çarptığı yerdeyim

  Selam Vermenin Önemi

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında narçiçeğimm tarafından paylaşıldı.

  Bu konu;selam vermenin önemi hakkında bilgi vermektedir.  Melekler bildiğimiz gibi Müslümanın müslümana duasıdır selam.Bir topluma girince veya iki kişi karşılaşınca hep selam veririz.Bir topluma girdiğimizde oturmak icap ediyorsa oturunca ve kalkıp giderken yine selam veririz.Bu konumuzda da meleklerimize tüm islami bilgiler bölümüzde selam vermenin önemi ile ilgili bilgi vermeye çalıştım.


  [​IMG]


  "Bir selam ile selamlandığınız zaman siz de ondan daha güzeli ile selamlayın; yahut aynı ile karşılık verin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını arayandır." [Nisa suresi: 86.ayet]


  Selam; karşıdaki insanın Allah’ın rahmetinden feyizlenmesi için bir mü’minin, diğer mü’min kardeşine yapmış olduğu bir duadır. Bu sebeple dinimizde selam vermek çok büyük sünnetlerdendir. Kur’an-ı Kerim’de de bu konuyla alakalı birçok ayet vardır. Mü’minler cennete girerken onların selamlarla karşılacakları belirtilmiş, Allah’ın Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e birçok yerde selam verdiği anlaşılmıştır.


  "Ayetlerimize inananlar sana geldiğinde onlara deki: Size selam olsun" (El-En'am, 6/54.)


  "Elçilerimiz (melekler) İbrahim'e müjde getirdiler ve "sana selam olsun" dediler." (Hûd, 11/69)


  Ahiret hayatında da selamlaşmanın aynı kelimelerle yapılacağı belirtilir. "Melekler: "Sabrettiğinize karşılık size selam olsun..." derler." "İman edip de iyi işler yapanlar, Rablerinin izni ile içinde sonsuza kadar kalacakları altından ırmaklar akan cennetlere sokulacaklardır. Orada birbirleriyle karşılaştıkça söyledikleri söz "selam"dır. (İbrahim, 14/23; bk. Yunus, 10/10)


  "Onlar meleklerin "size selam olsun. Yapmış olduğunuz iyi işlere karşılık cennete girin" diyerek, tertemiz bir şekilde canlarını aldıkları kimselerdir." (en-Nahl, 16/32)


  "…evlere girdiğiniz zaman, Allah tarafından mübarek ve pek güzel bir yaşama dileği olarak kendinize (birbirinize) selam verin. İşte Allah, düşünüp anlayasınız diye size ayetleri böyle açıklar." (Nur suresi: 61)


  Ey inananlar! Evlerinizden başka evlere izin almadan, selam vermeden girmeyiniz. Eğer düşünürseniz bu, sizin için daha iyidir. (Nur suresi: 27)


  Selamın İslam toplumunda yaygınlaştırılmasını emreden Allah elçisi, bir hadisinde bunun toplumsal sonucunu şöyle açıklamıştır:


  "Ruhumu kudret elinde tutan Allah';a yemin olsun ki, siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir ameli size haber vereyim mi? Aranızda selamı yayınız."


  hadis-i şerifine binaen selam verme dinimizde büyük bir önem arzetmiştir.


  Dinimize göre selam vermek “Selamün Aleyküm” veya “Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü” demektir. Hanefi mezhebine göre selam vermek büyük bir sünnet olup, selam almak vaciptir. Bir kişi bir zümreye selam vermişse; o zümreden bir kişi selama icabet ederse herkesin üzerinden vacip hükmü kalkmış olur. Ama kimse selamı almaz ise herkes yükümlü olmuş olur.


  Günümüzde kullanılan "hayırlı sabahlar", "hayırlı akşamlar", "iyi günler", "iyi akşamlar", "günaydın" veya "tünaydın" gibi deyimler, selam verilenler üzerinde huzur, güven ve esenlik meydana getirebilirse de "İslam'a ait selam"ın yerini tutmadığında açıklık vardır. Belki bu deyimler asıl selamlaşmadan sonra dua ve temenni niteliğinde söylenebilir.


  Selamlaşma dil ile olmalıdır. Bu konuda Tirmizi'nin bir rivayetinde Hadis-i Şerifte:


  Yahudi ve Hristiyanlara benzemeyin, çünkü Yahudilerin selamı parmaklarla işarettir, Hristiyanların selamı da avuçlarla işarettir.
  [​IMG]

  Selam vermek toplumuzda olduğu gibi sadece bir yere girerken değil, aynı zamanda bir yerden çıkarken de yapılması gereken bir harekettir. Bir yere girerken verilen selamla çıkarken verilen selam arasındaki fark bir Hadis-i Şerif’te bakın nasıl belirtilmiş:


  Biriniz bir meclise gelince selam versin. Kalkmak isteyince de selam versin. Birinci selam ikinciden evla değildir. (ikisi de aynı derecede ehemmiyetlidir.) (Tirmizi)


  Boş bir yere, eve veya camiye girdiğimizde bile selam vermek sünnettir. Umulur ki; orada bulunan melekler veya mü’min cinler bulunur da; selama cevap verirler.Selam bir duadır; böylece hiç bilmediğimiz ve görmediğimiz ama varlıklarına inandığımız meleklerin ve cinlerin dualarını üzerimize almış oluruz.


  Selamların en güzeli Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (sallalahü alehi ve sellem)’in üzerine olsun.


  Allah; birbirimize verdiğimiz selamları kendi katında makbul olan dualardan eylesin.


  Amin.
   
Selam Vermenin Önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. selam

  selam

  merhaba herkeze adım baran baktım sıtede erkek yok ben kayıt olayım dedım ızın olursa kalırım olmazsa ceker gıderım sımdı kalayımmı gıdeyımmı ne dersınız kardeslerım ablalarım :D
 2. selam..

  selam..

  merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katılanlardanım siteyi cok begeniyorum emegi gecen tüm arkadaşlara teşekkürler..Umarım birlikte iyi vakit geciririz.23 yaşındayım ist.da yaşıyorum.
 3. Selam..

  Selam..

  Selam ben Elif samsunluyum umarim benide araniza kabul edersiniz..
 4. Kan Vermenin Sağlık Açısından Önemi

  Kan Vermenin Sağlık Açısından Önemi

  kan vermek, sağlık açısından önemi, nedir, faydaları, ilginç bilgiler, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Kan vermek ,bir insanın hayatını kurtarmak demektir.Duyulacak manevi huzurun yanısıra kendi sağlığımız açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Kan Bağışının Faydaları, - Hayat kurtarmış olursunuz, manevi huzuru ölçülemez - Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip,...
 5. selam

  selam

  melekler necesiz

Sayfayı Paylaş