1. ersan

  ersan Forum Okuru

  sellamın aleyküm

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında ersan tarafından paylaşıldı.

  saygı deger buyuklerim öncelikle şimdiden ilgi ve alakalarınızdan dolayı allah razı olsun benim havvas ilmi ile ilgili gerçekten allah rızsı ıçın yardımda bulunan ve dogru yolu gösteren degerli bir hoca ile mutlaka görüşmem gerekli ne olur bu yazımı okuyupta bana gerçek ten yardımcı olabıleceginizi düşünen degerli hocalarım lütfen allah rızası için yalvarırım bir yol gösterin bana ismim ersan allahın selameti ve bereketi üzerinizde olsun inşallah
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Ocak 2016
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.267
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113
  Havas, sözlükte "bir nesneyi diğerlerinden farklı ve üstün kılan nitelik" anlamına gelen hâssa kelimesinin çoğulu olup, genellikle avam karşıtı olarak "seçkin kişiler" mânasında kullanılır.
  Tasavvufta, herkeste bulunmayan birtakım bilgilere ve hallere, yetenek ve ruh temizliğine sahip velîlere havas veya ehl-i husus, bunların en üstün olanlarına hâssü'l-havâs veya hâssatü'l-hâssa adı verilir; böylece tasavvufi anlayışta Müslümanlar avam ve havas şeklinde iki kategoriye ayrılır. Havas ve hâssü'l-havâs, şer'î yükümlülükler konusunda avamla aynı hükümlere tâbi olup avama uygulanan hükümler onlara da uygulanır. Ancak havas nafile ibadetlere büyük önem vermesi, haram ve mekruh olan şeylerden titizlikle kaçınması, dinî hayatı en mükemmel şekliyle yaşamaya çalışması sonucunda birtakım özel bilgilere ve hallere sahip olarak avamdan ayrılır.

  Mutasavvıflara göre Hz. Peygamber (asv)'in vahiy alma, mi'raca çıkma ve mucize gösterme gibi sadece kendine has bazı halleri (hasâisü'n-nebî) vardır. Aynı şekilde Resûl-i Ekrem (asv) sırdaşı olan Huzeyfe b. Yemân'a başkalarının bilmediği bazı şeyleri haber verdiği gibi Ali'ye de başkalarının bilmediği yetmiş kadar ilim dalını öğretmiş, ancak Hz. Ali (ra), avamın kendisini yalancılıkla suçlamasından çekindiği için bunları açıklamamıştı. Hz. Ebû Bekir (ra) fırâsete ve ilhama mazhar olmuş, Hz. Ömer (ra) hak ile bâtılı birbirinden ayırma yeteneğine sahip olduğu için kendisine "Fârûk" denilmiştir. (Serrâc, el-Luma', Kahire, 1960, s. 38, 168-182)

  Hadis âlimleri hadis alanında, fıkıh âlimleri hukuk alanında uzman oldukları gibi, sûfiler de ruh ve gönül halleri hususunda uzmandır. Bu konudaki bilgilerin ve hallerin bir bölümü Hz. Peygamber (asv) ve sahabeden kendilerine intikal etmiş, bir kısmına ise ibadet, ahlâk, edep konularında hassasiyet göstermek, ruh ve kalp hallerini kontrol altında tutmak, nefsi günah kirinden arındırmak, İlâhî hakikati ve sırrı kavramaya çalışmak suretiyle kendileri ulaşmıştır. Büyük bir ruhî çaba ve manevî tecrübe ile kazanılan bu bilgilere "İlm-i husus" adı verilir. "Ledün ilmi" veya "bâtın ilmi" de denilir. Havas ve hâssatü'l-havâs, bu ilim sayesinde Kur'an ve hadisten herkesin farkına varamadığı mânaları bulur ve ortaya çıkarır. Meselâ Hz. İbrahim (as)'in gördüğü yıldız his, ay akıl, güneş Hak nuru şeklinde yorumlanmış; bundan da avamın his, havassın akıl, hâssatü'l-havâssın Hak nuru ile irşad edildiği sonucuna varılmıştır. (Haydar el-Âmülî, Camiu'l-esrar, Tahran, 1378, s. 359).

  Havastan olan bir kişinin kalbi uyanık, ahlâkı güzeldir. Hayır yapar, başkalarını buna davet eder. İyiliği emredip kötülükten menetme sorumluluğu çerçevesinde hükümdarlarla barış içinde bulunur. (Sülemî, s. 226) Mutasavvıflar edep, ahlâk, hal, ilim ve marifet gibi meziyetler bakımından halktan ileride olan havassın aynı zamanda mütevazi, sabırlı ve hayır sever olmaları gerektiğini söylerler.

  Tasavvufta genellikle ibadet, hal, ahlâk, edep, ilim ve irfan üçlü bir sınıflandırmaya tâbi tutulur. Buna göre meselâ bir ahlâk kuralı alelade, iyi veya en iyi şekilde uygulanabilir. Avam bu kuralları alelade, havas iyi, hâssü'l-havâs ise en iyi şekilde yerine getirir. Kur'an'da, "Allah'a koşunuz" (Zâriyât, 51/50) buyurulmuştur. (Diyanet İslam Ansiklopedisi, Havas Md.)
   
sellamın aleyküm konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. selamın aleyküm=)

  selamın aleyküm=)

  merhabalar hepinizeee ben büşraa 18 yaşındayım ÖSSye hazırlanıyorum site çok hoşuma gittii dewamini dilerimmmmmmm
 2. Selamun aleyküm :):):)

  Selamun aleyküm :):):)

  Ben bugün üye oldum.. Adım Sude 19 yaşındayım:D öğrenciyim YGS sınavına hazırlanıyorum.. chat boxta bazı güzellerle tanıştım gibi sanki:D:D neyse fazla uzatmıyım:D:D uzun lafın kısası Selamun aleyküm arkadaşlar bn geldim:raila:
 3. ESELAMUN ALEYKUM

  ESELAMUN ALEYKUM

  canlar çok agır olan bi hasta için tahmıdiye okuyoruz kadır gecesıne kadar 500 tane olacak sizlerde 1er tanede olsa okursanız çok iyi olur kımlerin duasının kabul olacagını Rabbim bilir ne kadar çok o kadar iyi Rabbim cümlemızın hastalarına hayırlı açıl şifalar nasip etsin inşaALLAH...
 4. Selamun aleykum

  Selamun aleykum

  Aranıza yeni katıldım ,İstanbul'da yaşıyorum iki dünyalar tatlısı kızım var.
 5. Selamun Aleyküm

  Selamun Aleyküm

  Merhabalar, birkaç gün önce siteyi görmüştüm. Tesadüf eseri e-mail adresime baktım onaylanmış. Burcu ben.

Sayfayı Paylaş