1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Semen analizi ve erkek ksıırlığı

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kısırlık nedeniyle başvuran çiftlerin ilk değerlendirmesinde mevcut erkek nedenli problemin tesbit edilmesi için 3-5 günlük cinsel perhiz sonrası standart semen analizi yapılması şarttır. Standart semen analizinin normal değerleri:
  Volum — 1.5 mL
  Sperm konsantrasyonu — 15 milyon/mL
  Total sperm sayısı— 39 milyon
  Morfoloji — %4 normal form
  İleri hareketlilik — %32
  Total hareketlilik— %40


  Erkek kısırlığında semen analizinde karşılaşılan durumlar:  < Konu Resmi..>  Azospermi: Semende sperm hücresinin görülmemesi
  Oligospermi: Semende sperm sayısında azlık
  Astenozospermi: Sperm hareketliliğinde yavaşlık
  Teratozospermi: Spermlerde şekil bozukluğu
  Erkek kısırlığının nedenleri 4 ana başlık altında açıklanabilir:
  Hipotalamus-hipofiz hastalıkları (sekonder hipogonadizm): Bu durumlarda spermlerin oluşması ve gelişiminde rol oynayan beyinden salgılanan hormonlarla ilgili problem söz konusudur. Özel hormon tedavisi gerektiren bu durumların tesbit edilmesi kısırlık tedavisinde önemlidir. Erkeklerde kısırlık nedenlerinin %1-2’ sinden sorumludur. Bu durumlar genetik bozukluklardan kaynaklanıp kalıtsal olabileceği gibi, ilaçlar, damarsal bozukluklar, tümörler ve bazı diğer sistemik hastalıklar sonucu sonradan da gelişebilir.
  Testisle ilgili problemler: Erkek kısırlık nedenlerinin %30-40’ ından sorumludur.
  Klinefelter’ s sendromu: En sık görülen kalıtsal neden Klinefelter’ s sendromudur. Bu sendrom 500-700’ de bir görülür ve en sık azospermi (menide sperm yokluğu) şeklinde ortaya çıkar.
  Y kromozomu mikrodelezyonu: Azospermi (menide sperm yokluğu) ve ciddi oligosperminin (menide sperm azlığı) genetik nedenlerindendir. Kısır erkeklerin yaklaşık %20’ inde bulunur.
  Kriptorşidizm (inmemiş testis): Anne karnındaki dönemde testislerin skrotuma inmemesi durumudur. Tek taraflı yada iki taraflı olabilir. İnmemiş testisler karında veya kasık bölgesinde olur. Bu testislerde sperm yapımı bozulduğu gibi tümör gelişme riskide bulunmaktadır.
  testis kanseriTestis kanseri: Kısırlık tesbit edilen erkeklerde testis kanseri insidansı artış gösterir.
  Varikosel: Skrotumdaki damar ağının genişlemesidir. Solda sağa göre daha fazla görülür. Tek başına infertilite (kısırlık)nedeni olup olmadığı ve varikosel cerrahisinin kısırlık tedavisine katkısı tartışmalıdır.
  Enfeksiyon, ilaçlar, radyasyon, travma, bazı toksinler, sigara, spermlere karşı antikorlar, ısı maruziyeti, siroz gibi bazı sistemik hastalıklar testislere zarar vererek kısırlığa neden olabilirler.
  Sperm transport problemleri (Post-testiküler problemler): Erkeklerde kısırlık nedenlerinin %10-20’ inden sorumludur. Sperm taşıyan kanalların kistik fibrozis gibi hastalıklarla birlikte doğuştan yokluğu olabileceği gibi,.
  Tıkanıklığa bağlı azospermi: Hormon değerleri ve testis hacmi normal olan azospermik hastalardır. Kanalların bağlanması veya geçirilen enfeksiyonlara bağlı tıkanması sonucu sonradan da oluşur. Bu hastaların hemen hemen hepsinde cerrahi ile sperm bulunur.
  Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi: bu hastalardaki problem testislerde sperm yokluğudur. Bu hastalarda cerrahi ile sperm bulma olasılığı tıkanıklığa bağlı olanlara nazaran daha düşüktür. Ayrıca bu hastalarda genetik bozukluğa rastlama olasılığı yüksek olduğu için genetik inceleme yapılması uygun olacaktır.
  Azospermik hastalarda sperm elde etme yöntemleri:
  PESA: İğne ile epididimise girerek sperm elde etme
  MESA: Mikrocerrahi ile epididimisten sperm elde edilmesi
  TESA: İğne ile testise girerek sperm elde edilmesi
  TESE: Testisten doku örnekleri alınarak sperm elde edilmesi
  Mikro TESE: Mikroskop altında testisten alınan biyopsi ile sperm elde edilmesi
  Idiyopatik: Herhangi bir neden olmadan sperm anormalliğinin olmasıdır. Erkek kısırlık nedenlerinin %40-50’ sinden sorumludur.
   
Semen analizi ve erkek ksıırlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadinlar Ve Kİmyasal Analİzİ

  Kadinlar Ve Kİmyasal Analİzİ

  KADINLARIN KIMYASAL ANALIZI > > HAMMADDE GÜVENLIK BILGI FORMU > > Element : Kadın > Sembolü : WO > Atom ağırlığı : 53,6 kg olarak kabul edilmiştir ancak 40 kg'dan >200kg 'a kadar değişik çeşitleri bulunmaktadır. > Bulunduğu yerler : Gezegendeki tüm kırsal ve kentsel alanlar > > Fiziksel özellikleri > 1- Yüzeyi renkli film tabakasıyla kaplıdır. > 2- Değişik...
 2. Hİpnoz Ve RÜya Analİzlerİ

  Hİpnoz Ve RÜya Analİzlerİ

  )ÖRNEK: 25 yaşında bir bayan. Rüyasında, evindeki dev bir yılanın ona doğru geldiğini onun da yılanın kafasına kitapla vurduğunu ,anlattı. Yılan dev bir yılan ,yani boğan ve yutan .Kitapsa bilgi ve entellektüel bilginin sembolü. Ancak ben yinede bu rüyanın analizini yaparken, bayanla birlikte onun öznel yaşantısı ve duygularıyla bu analizi yaptım . Bakın sonuçta ne çıktı. Boğan ,sıkan ve yutan...
 3. Sperm analizi ve bazı terimleri

  Sperm analizi ve bazı terimleri

  astenospermi tedavisi astenospermi nedir sperm odası aglütinasyon sperm Sperm analizinin önemi ve bazı terimler Sperm analizi, tedavinin planlanmasında çok önemli değere sahiptir. Bu nedenle, iyi bir merkezde, bu işten anlayanlar tarafından yapılması gerekir. Eksik, yetersiz veya yanlış yapılan bir tahlil, yanlış tedavi planlanmasına, zaman kaybına ve tekrar tahlil istenmesi nedeniyle mali...
 4. Teknik Analiz ve Temel Analiz

  Teknik Analiz ve Temel Analiz

  temel analiz programı temel analiz teknik ve teknik ve Günümüzde finansal piyasa yatırımcılarının alım kararlarını etkileyen başlıca iki analiz yöntemi görülmektedir. Bunlar "Teknik Analiz" ve "Temel Analiz" diye adlandırılan analiz yöntemleridir. Bazı yatırım profesyonelleri sadece bir yönteme inanarak yalnız bu yöntemi kullanırken (hatta daha da ileri gidip diğer...
 5. Sitogenetik ve FISH Analizleri

  Sitogenetik ve FISH Analizleri

  sitogenetik analiz nedir egfr nedir Günümüzde, lösemi hastalarında kanser tipinin belirlenmesi, klinik seyrin önceden tahmin edilebilmesi, tedavisi şeklinin belirlenmesi ve erken aşamadamoleküler sitogenetik (FISH) testler istenmektedir. Bu testler ile hastalardaki translokasyon, inversiyon, delesyon vb. genetik deðiþiklikler saptanabilmektedir. Aşağıda; bu hastalarda uygulanan...

Sayfayı Paylaş