Senegal'de Bulunan Pembe Göl Dikkatleri Çekiyor!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Senegal'de Bulunan Pembe Göl Dikkatleri Çekiyor!
bu konu pembe gölün resimlerine ve bilgilerine yer vermektedir.

Avustralya'nın batısın da bulunan ve rengi ile dikkatleri üzerine çeken pembe göle turist akını yağıyor. Dünyada tek pembe göl ünvanına sahip olan bu doğa harikasını sizler için paylaşıyorum. Gördüğünüz de siz de eminim ki benim gibi inanamıyacak ve hayretler için de kalacaksınız:)

Avustralya’nın batısında bulunan ve en büyük ada olma özelliğini taşıyan Middle Island’ın en büyük gölü Lake Hillier’in özelliği pembe olması. Okyanusla bağlantısı olmayan ve pembe göl olarak da bilinen Hillier Gölü özellikle uçakla adanın üzerinden geçen turistlerin dikkatini çekiyor.

pembe gol senegal (1)-94.jpg

Gölün pembe olmasının sebebi halen kesin olarak bilinemese de gölün kenarında ve içerisinde bulunan tuzun içerisindeki bakterilerinin rengini aldığını düşünülüyor. Yani pembe gölün tabanı pembe olduğundan dolayı bu renk görünmüyor. Suyunu bir bardağa aldığınızda da suyun rengi pembe olarak görünüyor.

pembe gol-2cf.jpg

Dip not:Senegal'deki doğa harikası pembe gölün sırrı ortaya çıktı. Senegal'deki Retba gölü, dünya mirasları arasında yer edinmiş durumda. Tuz üretilen gölün renginin pembe olmasının nedeni ise, içinde yaşayan bakterilerin güneş enerjisi kullanarak kırmızı pigment üretmesi. Yılda yaklaşık 24 ton tuzun çıkarılan bu gölde tuz üretimi için sadece insan gücü kullanılıyor. Tuz tepecikleri gölün hemen bitiminden yükseliyor. Pembe göl her gün yüzlerce turisti ağırlıyor.

Geri