Seramik Sanatı

M

Misafir

Forum Okuru
Seramik Sanatı
seramik sanatı seramik sanatı nasıl yapılır atölyesi nasıl kurulur Seramik Sanatı. Cumhuriyet’in ilk yıllarında diğer sanat dallarında olduğu gibi, seramik alanında da yurt dışına sanatçılar gönderilmiş, Paris’te eğitim gören ilk seramik sanatçılarından İsmail Hakkı Oygar, Hakkı İzer ve Vedat Ar, yurda döndüklerinde seramiği geleneksel anlayıştan farklı, dekorsüsleme kavramı dışında bir anlayışla ele almışlar ve özgün çalışmalara yönelmişlerdir. İsmail Hakkı Oygar’ın seramik sanatına getirdiği çağdaş yaklaşım, daha sonra gelen sanatçıların çalışmalarıyla önemli gelişmeler göstermiştir. 1929 yılında sanatçıların katkılarıyla Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde seramik atölyesi açılmış ve seramik eğitiminde örgütlenme başlamıştır. İlk özel seramik atölyesi 1950’lerin ortalarında Füreyya Koral tarafından kurulmuş; Füreyya Koral, Sadi Diren, Nasip İyem, Bingül Başarır, Candeğer Fürtun, Atilla Galatalı, Beril Anılanmert, Hamiye Çolakoğlu, Zehra Çobanlı, Jale Yılmabaşar gibi birçok sanatçı, 1949’dan itibaren uluslararası düzeyde ürünler vermişlerdir. < Konu Resmi..>
“Tabak”, Zehra Çobanlı

TÜrk Seramİk Sanati hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Mekanların havasını değiştiren ahşap görünümlü seramikler Mekanların havasını değiştiren ahşap görünümlü seramikler
ahşap görünümlü seramik modelleri, ahşap görünümlü seramik modelleri mutfak, ahşap görünümlü seramik modelleri teras, ahşap görünümlü seramikler ile ilgili bilgiler sizlerle... Mekanlara bambaşka bir hava getirerek estetik bir görünüm...
Tatlı Evim 0
Moneta Seramik tencere Alıp Kullananlar Varmı Moneta Seramik tencere Alıp Kullananlar Varmı
Hanımlar yaza düğünüm var ve çeyiz hazırlığı içindeyim. Tencere seti almak istiyorum acama moneta nasıl bir marka. Paramı hiç etmek istemiyorum. Yeni gelin olacağım için güzel marka da olsun istiyorum. Moneta seramik modelleri nasıldır acaba uzun...
Bilmedikleriniz 1
Fayans üzerine duvar kağıdı olur mu? Fayans üzerine duvar kağıdı olur mu?
Değişim dekorasyonda sık aralıklarla gerçekleştirdiklerimiz arasında yer almaktadır. Dekorasyonlarımızda değişim gerçekleştirmek için en çok zaman geçirdiğimiz alanı ön plana alırız bayanlar olarak. Mutfağımız bu değişimde ilk aklımıza gelenler...
Tatlı Evim 0
Patchwork fayans tasarımları ile değişik dekoratiflikler Patchwork fayans tasarımları ile değişik dekoratiflikler
Fayans değişiminde kendi stilinizi ortaya koyacak değişik görünümler yakalayabileceğiniz dekoratifliklerle yeni görünümler oluşturmak istiyorsanız 2017 sezonunda patchwork fayans tasarımlarından faydalanmayı deneyebilirsiniz. Şık...
Tatlı Evim 0
TÜrk Seramİk Sanati TÜrk Seramİk Sanati
Hammaddesi, toprak... Yaşamın sarp kayalar üstüne incecik yeşil parmaklarıyla tutunmasını sağlayan, ekinleri göverten, kutsal, doğurgan toprak. Bu kez dünyanın bereketini içinde saklamak, yere saçılıp israf edilmesini önlemek için suyla...
Diğer Sanat Alanları 1