1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Serophene Nedir?Serophene (Klomifen) Nasıl Kullanılır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;serophene nedir,serophene niçin kullanılır hakkında bilgiler vermektedir


  Yumurtlamanın ovülasyonun gerçekleşmesi için gereken hormonların salınımını teşvik eder.Başlangıc dozu olarak, 5 gün süreyle, öğün aralarında günde 50 mg'lık tek dozun alındığı bir primer test kürü önerilmektedir. Yaklaşık siklusun 5. günü başlanmalıdır. Yakın bir sürede uterin kanaması olmayan hastalarda ise, tedavi herhangi bir zamanda başlayabilir. Klomifen ikiz veya üçüz gibi çoğul gebelik ihtimalini arttırabilir. Bu tür hamilelikler hem anne hem de bebek için ekstra risk taşıyabilir. serophene (hCG) nedir?hakkında genel bilgileri konumuzda bulabilirsiniz

  [​IMG]

  Klomifen yumurtlamanın (ovülasyonun) gerçekleşmesi için gereken hormonların salınımını teşvik eder.
  Klomifen yumurtalıkları folikül üretebilen ancak hormonal uyarımın yetersiz olduğu kadınlarda yumurta salınımını (yumurtlamayı) canlandırmak ve teşvik etmek için kullanılır.
  Serophene (Klomifen) aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:


  • yumurtlama problemi olan ve gebe kalmak isteyen hastalarda yumurtlamanın (ovülasyonun) desteklenmesi.
  Klomifen burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.
  Serophene (Klomifen) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?
  Araç veya makine kullanırken veya diğer tehlikeli aktiviteleri yaparken dikkatli olunuz. Klomifen, tedavi süresince veya tedaviden kısa bir süre sonra bulanık görmeye ya da görme ile ilgili diğer farklı yan etkilere sebep olabilir. Eğer görme ile ilgili bir yan etkiye maruz kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz ve tehlikeli aktiviteler yapmaktan kaçınınız. Özellikle de ışığın değişken olduğu ortamlarda.
  Klomifen kullanan kadınlarda yumurtalıkların aşırı uyarılması (OHSS) olarak adlandırılan bir sendrom meydana geldiği rapor edilmiştir. OHSS belirtileri ellerde veya bacaklarda şişlik, karın ağrısı ve şişlik, nefes darlığı, kilo alma, mide bulantısı ya da kusma gibi durumları içerir. OHSS ölümcül olabilir. Bu tip yan etkilere maruz kalırsanız acilen doktorunuza bildiriniz veya acil servise başvurunuz.
  Klomifen ikiz veya üçüz gibi çoğul gebelik ihtimalini arttırabilir. Bu tür hamilelikler hem anne hem de bebek için ekstra risk taşıyabilir. Bu tür hamileliklerin riskleri ve kendi yapmanız gerekenler ile ilgili doktorunuza danışmalısınız.
  Bu ilaç laktoz (süt şekeri) içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı hassas olduğunuz söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla konuşunuz.
  [h=2]Serophene (Klomifen) Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?[/h]Eğer Klomifen’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

  • gebelik veya emzirme döneminde olmak;
  • önceden geçirilmiş veya şu an mevcut bir karaciğer hastalığı;
  • daha önce Klomifen kullanımına bağlı yaşanan bir görme bozukluğu;
  • sebebi bilinmeyen anormal kanamalar;
  • kadın üreme sistemine ait bir kanser;
  • kanda pıhtılaşma bozukluğu;
  • pıhtı oluşumuyla birlikte olan toplardamar iltihabı;
  • kontrol altına alınmamış bir tiroid veya böbreküstü bezi hastalığı;
  • hipofiz bezi tümöründen ötürü yumurtlayamamak;
  • polikistik over sendromu’na* bağlı olmayan, belirli hormon seviyelerinin yüksek olmasıyla ilişkili yumurtalık kistleri;
  • endometriyoz**.
  ( *polikistik over sendromu: Yumurtalıklarda çok sayıda kist bulunması.)
  ( **endometriyoz: Rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.)
  Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Klomifen kullanmayınız:

  • hamilelik şüphesi;
  • teşhis edilmemiş vajinal kanama;
  • ciddi veya kronik başka bir hastalık.
  • herhangi bir tiroid problemi veya iç salgı bezleri ile ilgili diğer bozukluklar.
  Eğer bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Klomifen kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için daha düşük doz ayarlaması veya özel gözetim gerekebilir.
  [h=2]Gebelik ya da Emzirme Döneminde Serophene (Klomifen) Kullanabilir miyim?[/h]FDA gebelik kategorisi X. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmamalısınız. Hamileyken Klomifen kullanmak bebekte doğum kusurlarına sebep olabilir. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildirmelisiniz.
  Klomifen’in anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız öncelikle doktorunuz ile görüşmeden Klomifen kullanmayınız.
  [h=2]Araç ve Makine Kullanırken Serophene (Klomifen) Kullanabilir miyim?[/h]Araç veya makine kullanırken veya diğer tehlikeli aktiviteleri yaparken dikkatli olunuz. Klomifen, tedavi süresince veya tedaviden kısa bir süre sonra bulanık görmeye ya da görme ile ilgili diğer farklı yan etkilere sebep olabilir. Eğer görme ile ilgili bir yan etkiye maruz kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz ve tehlikeli aktiviteler yapmaktan kaçınınız. Özellikle de ışığın değişken olduğu ortamlarda.
  [h=2]Serophene (Klomifen) Nasıl Kullanılır?[/h]Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
  Klomifen bayan hastalara genellikle 5 günlük kürler halinde uygulanır. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  [h=2]Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?[/h]Klomifen’in bir dozunu almayı unutursanız doktorunuz ile görüşmelisiniz.
  [h=2]Fazla Doz Alırsam Ne Olur?[/h]Hemen acil servise başvurunuz.
  Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; mide bulantısı, kusma, ani yüz kızarması (al basma), bulanık görme, karın ağrısı.
  [h=2]Serophene (Klomifen) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?[/h]Araç veya makine kullanırken veya diğer tehlikeli aktiviteleri yaparken dikkatli olunuz. Klomifen, tedavi süresince veya tedaviden kısa bir süre sonra bulanık görmeye ya da görme ile ilgili diğer farklı yan etkilere sebep olabilir. Eğer görme ile ilgili bir yan etkiye maruz kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz ve tehlikeli aktiviteler yapmaktan kaçınınız. Özellikle de ışığın değişken olduğu ortamlarda.
  [h=2]Serophene’nin (Klomifen) Yan Etkileri[/h]Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.
  Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuzu bilgilendiriniz:

  • mide bulantısı, kusma, karın ağrısı;
  • bulanık görme;
  • baş ağrısı, baş dönmesi;
  • sinirlilik, uykusuzluk, yorgunluk;
  • depresyon, ruh hali değişiklikleri;
  • kızarma;
  • göğüslerde hassasiyet;
  • geçici saç dökülmesi;
  • rahimde anormal kanama;
  • yumurtalık kisti;
  • karın ağrısı veya leğen kemiği (pelvis) ağrısı, hassasiyet, basınç veya şişlik ile beliren yumurtalık büyümesi.
  Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  [h=2]Serophene (Klomifen) ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?[/h]Klomifen ve diğer ilaçlar arasında bilinen bir etkileşim yoktur.
  Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
  [h=2]Serophene’yi (Klomifen) Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?[/h]Serophene Tablet’i oda sıcaklığında; nemden, ışıktan ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.
  [h=2].[/h][h=2]Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?[/h]Serophene Tablet ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.
  UNUTMAYIN! Serophene Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Serophene Tablet’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Serophene Tablet'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.
  UYARI!Melekler Mekanı.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Ancak,Melekler Mekanı.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.
  kaynak:ilacpedia.com

   
Serophene Nedir?Serophene (Klomifen) Nasıl Kullanılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır?

  tumblr nedir nasıl kullanılır girişi giriş sayfası bloglama ile ilgili bilgiler burada melekler İnternet kullanıcıları gün geçmiyor ki bir paylaşım sitesini baştacı etmesin.Özellikle facebook düşkünlüğümüze diyecek yok ! Youtube,facebook,twitter derken şimdi de tumblr ortalığı kasıp kavuruyor melekler :) Aslında 6 yıl önce kurulan bu site son bir kaç aydır fenomen oldu. Yatırımcıların...
 2. Proxy Nedir Nasıl Kullanılır

  Proxy Nedir Nasıl Kullanılır

  Proxy Nedir Nasıl Kullanılır ? Selam millet size sorum Proxy Nedir ve Nasıl Kullanılır bu konuda açıklama yapacak bilgi verecek olanlara tşklerimi sunuyorum
 3. Rastık Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Rastık Nedir? Nasıl Kullanılır?

  rastık nedir, rastık nasıl kullanılır, rastık hakkında bilgiler Sevgili melekler, özellikle eski filmlerde duyduğumuz, eski bir makyaj malzemesinden bahsedeceğiz sizlere, rastık. Bileşiminde kara mazı, nişadır, antimon gibi maddeler bulunan ve kadınların kaşlarını boyamak için kullandıkları bir tür boya olan rastık, çok eski zamanlarda kullanılırdı. Eskiden isle bazı yağlı maddeler...
 4. Bitstrips Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Bitstrips Nedir? Nasıl Kullanılır?

  bitstrips nedir, bitstrips ne işe yarar, bit strips nasıl kullanılır Sevgili melekler, bir facebook programı olan Bitstrips sayesinde facebook üzerinden arkadaşlarınızın çizimini yapabilirsiniz. Sün günlerde çok fazla popüler olan bu uygulama hakkında sizlere verebileceğimiz bilgilere gelince... Bitstrips ile çizim yapmanın dışında ayrıca karikatürde yapabiliyorsunuz. Uygulamanın asıl amacı...
 5. Hamileyken Serophene İçmiş Olabilirim

  Hamileyken Serophene İçmiş Olabilirim

  Merhaba, 3 senelik evliyim, evliliğimizin başından beri korunmuyorum, hamile kalamayınca doktora başvurduk 1 sene önce, eşime ve bana gerekli tüm testler yapıldı ancak gebeliğe engel olabilecek hiçbir sorun bulunamadı. Sonuç olarak doktor yumurta sayısını ve oluşumunu güçlendirmek için serophene tedavisine başladı. 3 ay deneyeceğiz olmazsa sonrasında aşılama deneriz dedi. İlk ay serophene...

Sayfayı Paylaş