Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Sert öğretmenler çocukta okul fobisi yapıyor

  Konu, 'Egitim' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda öğretmen korkusu Çocuğunuz okula gitmek istemiyor,sürekli karnının ağrıdığını söylüyorsa dikkat..Tehlike çanları çalıyor demektir...Öğretmenle diyalog çözüm olmazsa ,uzmandan yardım almalısınız...


  Okul fobisi, kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda isteksiz görünmesidir. Okul fobisi olan çocuklarda mide bulantısı, karın ağrısı ya da baş ağrısı şeklindeki bedensel şikayetler görülüyor.

  Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt, bu belirtilerin genellikle sabahları uyanır uyanmaz görüldüğünü, çocukların okula gitmemelerine karar verilmesiyle birlikte kendiliğinden kaybolduğunu ifade ediyor.

  Eğer çocuğa okula öğleden sonra gitmesi önerilirse, belirtilerin aniden kaybolduğu görülebiliyor. Hafta sonları okul fobisi olan çocukların en sevdikleri günler. Çünkü hafta sonunda çocuklar diledikleri gibi oyun oynayabilecekleri, okula gitmeyecekleri için bedensel şikayetler görülmüyor.

  Psilolog Dr. Ferahim Yeşilyurt okul fobisi hakkında merak edilen soruları yanıtladı:

  Okul fobisi hangi yaşlarda görülmektedir?

  Okul fobisinin en yaygın olduğu yaş grubu 5-8 yaşları arasıdır. Eğitimin ilk yıllarında anaokuluna ve ilköğretime başlangıçta daha sık görülür. İkinci yoğun görülen yaş dilimi 11-14 arasıdır.

  Hangi karakterdeki çocuklarlarda görülebilir?


  Özellikle anne ya da babasına çok düşkün, evde aşırı özen gösterilen çocuklarda daha sık okul fobisi görülüyor.

  Aile yapısının bu korkudaki etkileri nasıl olur?

  Okul fobisi olan çocukların yaşamlarının daha önceki yıllarında anneleri tarafından aşırı özen içinde büyütüldükleri görülür. Bu tür annelerin sürekli olarak çocukları memnun ederek, onların sevgisini kazanma çabası içinde oldukları, tüm gereksinimlerini karşıladıkları ve onları sürekli olarak hayal kırıklığına uğramaktan korudukları dikkatimizi çeker. Bu anneler özellikle çocukların bedensel rahatsızlığıyla yakından ilgilidir. Bazıları çocukları gözlerinin önünde olmadığında kendilerini çok yalnız hisseder. Psikolojik ve fizyolojik olarak çocuklarıyla yakın olma gereksinimi duyarlar. Bazı annelerin çocuklarını anaokuluna göndermekten kaçındıkları gibi arkadaşlarının evine bile oyun oynamak için göndermek istemediği görülmektedir.

  Okula başlamadan önce çocuklara okulla ilgili nasıl bilgiler verilmelidir?


  Okul, çocuk açısından öncelikle arkadaş ve oyun demektir. Bu özellikleri vurgulamakta yarar var. Yeni arkadaşlarının olacağı, onlarla yeni oyunlar oynayacağı anlatılabilir.

  Bu korkunun oluşmaması için ailenin alabileceği önlemler nelerdir?


  Aileler öncelikle çocuktan uzaklaşmak ve okulda çocuğun başına gelebileceklerle ilgili kendi kaygılarını azaltmaya çalışmalıdır. Kendi kaygılarını azaltan veli, çocuğuna bu konuda model olacaktır. Diğer taraftan okula ilk günlerde birlikte gitmek, öğretmeniyle tanışmak ve çocuğun kaygısını azaltmaya çalışmak faydalı olacaktır.


  Çocuk bu korkunun olduğunu (ifade etmezse) nasıl anlayabiliriz?

  Çocuklar genelde ifade ederler. Eğer edemezlerse de bedenleri yoluyla ifade ederler. Örneğin ateşleri çıkar, karın ağrıları oluşur. Bu ve buna benzer bedensel yakınmalar okul korkusu konusunda ipucu olabilir.

  Korku oluşan çocuğa karşı aile nasıl davranmalıdır?

  Başlangıçta anlayışlı yaklaşılmalı, çocuğun kaygıları paylaşılmalıdır. Diğer taraftan okul ile iyi bir ilişki kurulmalıdır. Başlangıçta çocukla birlikte okula gidilmeli, ardından aşamalı olarak yavaş yavaş okuldan uzaklaşılmalıdır. Böylece çocuğun okula alışması sağlanacaktır. Çocuğun okuldan korkması nedeniyle çocuk geri eve götürülmemelidir. Böyle yapılması çocuğun korkusunu pekiştirmiş olur.

  Öğretmen çocuğa nasıl davranmalıdır?

  Öğretmen anlayışlı ve destek olmalıdır. Sert otoriter öğretmenler çocuğun okul fobisini artırabilir. Ancak en önemli etken ailedir. Bu nedenle sorunun çözümü yine aile üzerinden olacaktır.

  Çocuklar okulun ilk günlerinde nasıl kaygılar taşıyabilir?


  Arkadaş bulabilecek miyim, öğretmene kendimi gösterebilecek miyim, arkadaş ve sınıfımı bulabilecek miyim, ya kaybolursam, gibi endişeler yaşarlar. Bu endişeler zamanla okula uyumla birlikte azalır.

  Çocuklara ödevleri konusunda aileler nasıl davranmalıdırlar?


  Aileler çocuklarının ödevine yardım ederlerse, çocuğun motivasyonu artacaktır. Ancak burada yardımın çerçevesi iyi çizilmelidir. Yardım etmek demek çocuğun tüm ders sorumluluğunu almak anlamına gelmez. Yardım etmek demek derslerinde anlamadığı yeri cevaplamaya çalışmak, bilmediği bir bilgiyi de nasıl bulabileceği konusunda rehberlik etmek anlamındadır. Ödevini bitiren öğrenciye başlangıçta küçük ödüller vermek de motivasyonu artırır.
   
Sert öğretmenler çocukta okul fobisi yapıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Okul Fobİsİ

  Okul Fobİsİ

  Her yıl yeniden başlayan, eğitim ve öğretim yılının başında daha önceden okula giden çocuklarımız; öğretmen, ar­kadaş ve okullarına tekrar kavuşmanın sevincini yaşıyor­lar.. . Diğer yandan çocuklarını ilk defa okula gönderecek ebe­veynlerde de tatlı bir heyecan ve telaş yaşanır. Ev ortamın­dan ayrılıp değişik bir dünyanın kapısını aralayacak olan çocuklarımız ise kişiliklerine,...
 2. Çocuk Okul Sağlığı

  Çocuk Okul Sağlığı

  sağlıklı bir çevremiz olması için okulumuzda ne gibi çalışmalar yapabiliriz İnsan yaşamı içinde okul çagı neden özel bir dönemdir? Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme dönemidir. Bu dönemde erken fark edilen büyüme-gelişme bozukluklarının önüne geçmek daha kolaydır. Okulda çocuklar toplu halde bulundukları için bulaşıcı hastalıkların görülme ve yayılma hızı daha fazla olabilir, ancak toplu...
 3. Okulda Şiddet Olunca Öğretmenler Ne Yapıyor?

  Okulda Şiddet Olunca Öğretmenler Ne Yapıyor?

  öğretmen şiddeti okullarda şiddet makale öğretmenler bizim için ne yapıyorlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı araştırmaya göre, "Okulların çoğunluğunun yaşanacak bir şiddet olayı karşısında nasıl müdahale edeceklerine dair bir planlarının olmadığı" ortaya çıktı. MEB Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı (EARGED), öğretmenlerin şiddet konusundaki görüşlerini...
 4. Okul ve Öğretmenler Bölüm İndeksi

  Okul ve Öğretmenler Bölüm İndeksi

  oratoryo nasıl hazırlanır müdür yetkili öğretmenin tutması gereken evraklar Bölüm içerisindeki bütün konuların konu başlık indeksi aşağıdaki gibidir: SABİT KONULAR: - Resmi Yazışma Kuralları - Atatürk'ün Eğitime Verdiği Önem - Jean Piaget’in Bilişsel Gelişim Kuramı - Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme - Genel Öğretim İlkeleri Genel İndeks: 1....
 5. Sert öğretmen okul fobisini artırıyor

  Sert öğretmen okul fobisini artırıyor

  okul krokisi nasıl çizilir Okulların açıldığı şu sıra binlerce öğrenci okula ilk kez gitmenin heyecanını yaşarken kimiside ailelerinden annesinden kopamayıp yaşlı gözlerle okul kapısını aşındırıyor:) Bu aile içinde çok zor bir durum elbette.Nereye kadar çocukların yanında oturacak ona yoldaş olacak .Bundan sonraki görev öğretmene kalıyor şüphesiz.okulu sevmenin en büyük etkeni elbetteki...

Sayfayı Paylaş