1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Ses Neden Kısılır?

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ses neden kısılır ses kısılması
  ses kısılması neden olur
  Sevgili melekler, hemen herkesin başına gelebilen ses kısıklığını oluşturan pek çok sebep vardır. Bunların arasında gayet zararsız sebepler olabileceği gibi tedavisi fazlasıyla ciddi hastalıklar da olabilir. Bunun için ses kısıklığı hafife alınmamalı ve dikkatle takip edilmelidir.  < Konu Resmi..>


  Sesteki çatallaşmalar, titreşimler, boğuk ses ve diğer tüm ses değişikliğine ses kısıklığı denir. Ses kısıklığına sebep olabilecek hastalıklar arasında şunlar sayılabilir:

  ■ Larenjit (Gırtlak iltihabı): Daha çok ses tellerindeki tahriş ve enfeksiyon sonucu ortaya çıkar ve ses kısıklığına hatta ses kaybına yol açabilir. Aşırı derecede alkol, sigara kullanımı mide asidinin gırtlağa kadar çıkması ve ses tellerini zorlayarak konuşma (bağırma) larenjitin en fazla ortaya çıktığı durumlardır.

  ■ Ses tellerinde nodül, kist veya polip gibi iyi huylu kitleler: Ses tellerinin aşırı düzensiz kullanımı, sürekli ya da sık sık çığlık atılması, bağırarak konuşulması, doğal olmayan yüksek tonda uzun süre konuşulması ses tellerinin üstünü örten ince zarda, hafif şişliklere neden olur. Polip adı verilen bu şişlikler büyüyebilir ve tüm ses tellerine yayılabilir. Dış etken olarak ise sigara dumanı veya kimyasal dumanlar gibi tahriş edici dumanlar da poliplere neden olabilir. Nodüllerde polipler gibi sesin aşırı düzensiz kullanımı sonucu oluşur.

  ■ Akciğer hastalıkları: Uzun süreli ses kısıklıkları ciddiye alınmalıdır, akciğer kanserinin önemli bir belirtisi olan ses kısıklığı, gerekli tetkikler yapılmaması durumunda (akciğer grafisi, tomografi ve gerektiğinde biyopsi) erken tanıda gecikmeye dolayısıyla yaşam kalitesi ve süresine olumsuz etkileri olacaktır.

  ■ Ses teli hareketini sağlayan sinirlerin felci: Ses tellerinin hareketini sağlayan çok sayıda kas ve bu kasların hareket etmesini sağlayan iki ana sinir vardır. Bu gırtlak kaslarının hareket etmemesi durumuna ses teli felci adı verilir. Nedenlerinden en önemlisi ses tellerini etkileyen virüslerin neden olduğu sinir iltihabıdır. Ayrıca beyin ve boyun (tiroit kanseri) bölgesi tümörleri ses kısıklığı ile kendini gösteren ses teli felci ile sonuçlanabilir. Kısık ve çatallanan ses başlıca belirtilerdir.

  ■ Mideden yukarı doğru asit kaçağının olması (reflü): Baş ve boyun kanseri hastalarının yaklaşık %30'unda reflü tespit edilmiştir, sıklıkla ses kısıklığı ile kendini gösterir.

  ■ Alerji veya iltihaplara bağlı geniz akıntısı

  ■ Gırtlak ve çevresindeki dokuların tümörleri

  ■ Ses telleri çevresine gelen darbeler

  ■ Psikolojik sebepler

  ■ Şeker hastalığı veya sinir sistemi hastalıkları gibi vücudun diğer bölgeleriyle birlikte ses telini de tutan hastalıklar

  Şu Durumlarda Doktora Gidin

  1-2 haftadan daha fazla süren ses kısıklıklarında mutlaka doktora gidilmelidir. Ses kısıklığı ile beraber nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi, yutma zorluğu veya boyunda kitle (şişlik) gibi şikayetlerde varsa KBB uzmanına başvurmak için acele etmek gerekir. Ses kısıklığı olduğu zaman ne hemen ciddi bir hastalık endişesine kapılmalı ne de çok küçümseyip muayeneyi ihmal etmemek gerekir.


   
Ses Neden Kısılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Surround (Çevresel) Ses Nedir ?

  Surround (Çevresel) Ses Nedir ?

  Ticari anlamda başarılı ilk çevreleyen ses formatları 1950’li yılların başında sinema uygulamaları için geliştirildi. O dönemde, stereo ses -ki halk için yeni birşeydi- sinemaya ciddi bir tehdit oluşturduğu düşünülen TV’nin yükselişine karşı sinema endüstrisinin en büyük kozuydu ve yoğun kampanyalarla lanse ediliyordu. Ev uygulamalarına iki kanal olarak adapte edilen stereo’nun aksine sinema...
 2. o ses ne sesiydi?

  o ses ne sesiydi?

  eşim nobette oldugu günler tv başında uyurum genelde gece bi sesle uyandım banyodan geliyodu takur tukur önce uyku sersemi şaşırdım ve korktum acıkcası biarz bekledim devam etti sonra banyoya gitti sesin banyoda vileda kovasından geldiğini anladım önce kuş ve çıkamadıgı için çırpınıyo diye düşündüm ama sonra dün hic cam acmadıgım aklıma geldi kuş girmesi imkansız dı yani fare oldugunu düşündüm...
 3. Telefonunuzun zil sesi ne?

  Telefonunuzun zil sesi ne?

  Bir şarkı mı yoksa telefonun kendi melodilerinden biri mi? şarkıysa ne ? Benim telefonumda sevgilim aradığı zaman beatles-I want to hold your hand çalıyor diğer herkes aradığında ise, Animals-Don't let be misunderstood. sizinkileri de öğrenelim :uhh:
 4. HD Ses Teknolojisii Nedir ?

  HD Ses Teknolojisii Nedir ?

  HD Ses Nedir HD ses teknolojisi nedir Özellikle internetten dizi ve sinema filmi izlerken HD ses kalitesi ifadesine mutlaka rastlamışsınızdır melekler :) Peki hiç düşündünüz mü, HD ses nedir ? Hemen açıklayalım :tik: HD ses destekli HTC Evo 4G LTE gibi ceplerin ortaya çıkmasıyla ses alanında da önemli bir gelişme yaşanacak gibi görünüyor. Peki HD ses tam olarak nedir? HD Ses Ses...
 5. Ses neden kısılır

  Ses neden kısılır

  Zaman zaman sesim kısılıyor ve hiç çıkmıyor. Maça da gitmiyorum ki hayır neden kısılıyor anlamadım gitti..

Sayfayı Paylaş