1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.635
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Ses teli felci nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ses teli felçleri gırtlak kaslarını hareket ettiren sinirlerin çalışmaması sonucunda meydana gelir. Ses tellerinin hareketini sağlayan çok sayıda kas vardır; bu kasları hareket ettiren iki sinir vardır:
  Süperior laringeal sinir, ses tellerinin gerilmesini sağlayan tek bir kası kontrol eder. Bu sinirin görevi bozulduğunda özellikle şarkı söylerken ince seslerin çıkartılması ve sesler arasında düzgün geçişler yapılması mümkün olmaz. Süperior laringeal sinir felci bulunan bir kişinin konuşurken sesi tamamen normal, şarkı söylerken bozuk olabilir.
  < Konu Resmi..>  İnferior laringeal sinir, nefes alma ve öksürme sırasında ses tellerinin açılmasını, ses çıkartırken ve yutkunurken ses tellerinin kapanmasını sağlayan kasları kontrol eder. Bu sinir beyinden çıktıktan sonra boyuna ve boyundan göğüs boşluğuna ilerler, buradan tekrar boyuna dönerek ses tellerine ulaşana kadar uzun bir yol kateder. Bu nedenle beyin, boyun, göğüs boşluğu, gırtlak hastalıkları ile boyun ve göğüs boşluğu ameliyatlarında zarar görebilir. Bu sinirin felcine ilkinden daha sık rastlanır. Nedenleri :

  Bazı virüslerin neden olduğu sinir iltihabı (nörit)
  Cerrahi işlemler sırasında istenmeyen sinir yaralanmaları: tiroid bezi, boyun, yemek borusu, akciğer, kalp ameliyatlarında sinirin görevinin bozulması mümkündür.
  Nefes borusuna tüp yerleştirme işleminin komplikasyonu
  Boyun veya göğüs boşluğu yaralanmaları
  Beyin, kafa kaidesi, boyun ve göğüs boşluğu tümörleri
  Belirtiler :

  Ses değişiklikleri: ses kısıklığı, seste çatallanma, havalı ses çıkartma, zorlanarak ses çıkartma
  Solunum sorunları: çabuk yorulma, nefes alma güçlüğü, öksürüğün güçsüz olması.
  Yutma sorunları : yiyeceklerin, içeceklerin ve tükürüğün yutulması sırasında nefes borusuna kaçması ve öksürtmesi, yiyeceklerin boğaza takılması
  Tanı :

  Muayenede ses tellerinin hareketlerinin değerlendirilmesi ile tek bir ses telinin mi, yoksa her ikisinin mi felç olduğuna bakılır.
  Ses tellerinin titreşim özelliklerinin stroboskopi adı verilen bir yöntemle değerlendirilmesinde hangi sinirin etkilendiğine karar verilir.
  Gırtlak elektromiyografisi ile sinirlerdeki bozukluğun derecesi belirlenir, iyileşme olasılığı ile ilgili bilgiler elde edilir.
  Sinir felcinin nedenini ortaya çıkartmak için kan tetkikleri ile röntgen, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans filmleri istenebilir.
  Tedavi : Ses teli felçlerinin tedavisi hangi sinirin etkilendiğine, sorunun tek taraflı mı yoksa iki taraflı mı olduğuna, ses tellerinin pozisyonuna, belirtilerin türüne ve şiddetine, felcin nedenine, zamanla kendiliğinden iyileşme olasılığının olup olmadığına, hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir. Bazı durumlarda ses terapisi, bazı durumlarda da ses tellerinin pozisyonunu ayarlamaya yönelik çeşitli cerrahi tedaviler uygulanır.

  Cerrahi tedaviler arasında n efes darlığına neden olan iki taraflı ses teli felçlerinde laser kordotomi, s es kısıklığına neden olan tek taraflı sinir felçlerinde larinks içine enjeksiyon veya medializasyon laringoplasti sık uygulanan yöntemlerdir.


   
Ses teli felci nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Ses kısıklığını önlemek için neler yapılmalıdır?

  Ses kısıklığını önlemek için neler yapılmalıdır?

  Ses kısıklığı genellikle bütün anormal ses değişikliklerinin yerine kullanılan genel bir terimdir. Sesteki anormallik, sesin hırıltılı, çatallı, veya gergin olması, ya da şiddetinin veya inceliğinin değişmesi şeklinde olabilir. Ses değişikliklerinin nedeni genellikle gırtlakta (larenks) yerleşmiş olan ses tellerindeki sorunlardır. Nefes alma sırasında ses telleri açılır. Konuşma sırasında...
 3. Çocuklarda beyin felci nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda beyin felci nedenleri ve tedavisi

  Beyin felci gerçekleşmiş olan bebekte gerekli kontroller yapıldıktan sonra ilk uygulanacak yöntem fizik tedavidir. Fizik tedavi yöntemi günümüzde bir çok farklı hastalıkların tedavisinde faydalanılan ağrısız ve herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmeyen bir yöntemdir. Beyin felci durumunda da oldukça faydalıdır. Bununla birlikte beyin felcinin yanında getirebileceği bir takım olumsuz...
 4. Yüz felci nedenleri ve tedavisi

  Yüz felci nedenleri ve tedavisi

  Dudak, yanak, kaş ve göz çevresinde gerçekleştirdiğimiz hareketleri yüz siniri sayesinde sağlarız. Beyinden hareket etmemizi sağlayacak sinyalleri alan yüz siniri, yüz kaslarına göndererek hangi hareketleri gerçekleştirmemizi istiyorsak onu yapmamızı sağlar. Eğer beyin içerisinden geçen veya yüz sinirlerini etkileyecek bazı durumlar bu iletişime izin vermezse ortaya yüz felci durumu çıkar ve...
 5. Beyin felci nedir tedavisi varmıdır ?

  Beyin felci nedir tedavisi varmıdır ?

  Beyin felci (CP), bir grup nörolojik (beyin) bozukluğu tanımlayan geniş bir terimdir. Beyniyle kaslar arasındaki iletişimi etkileyen, koordinasyonsuz bir hareket ve duruşa neden olan bir yaşam boyu süredir. CP, beyindeki oksijen eksikliği, genetik koşullar, enfeksiyonlar, beyin kanaması, sarılık ciddi vakaları ve başın yaralanması gibi çeşitli problemlerden kaynaklanabilir. Beyin,beyin...

Sayfayı Paylaş