Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Sevgiden yoksun olan çocukların boyu kısa kalıyor

  Konu, 'Bebeğimiz Ve Gelişimi' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Türkiye’de görülme sıklığı yüzde 3-15 arasında değişen boy kısalığı, anne karnından başlayıp final boya kadar uzanan yaşamda birçok etkene bağlı olarak gelişebiliyor. Zafer Akpınar’ın haberi
  Bu etkenler arasında beslenme bozukluğu ve sevgisizlik gösteriliyor.
  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyümenin, anne karnında başladığını ve ergenlik döneminin sonuna kadar sürdüğünü söyledi.
  Çocukluk döneminde sürekli bir büyümenin gerçekleşmesinin çocukları erişkinlerden farklı kılan bir özellik olduğunu ifade eden Atabek, özellikle kronik hastalıklar ve beslenme yetersizliği boy uzamasını etkileyen en sık nedenler olarak bilindiğini kaydetti.
  Anne karnındaki bebeğin büyüme açısından ultrason ile takibinin yapılabildiğini belirten Atabek, ”En az 15 gün arayla yapılan iki ultrason incelemesiyle büyüme duraklaması saptanırsa daha anne karnında iken çocukta büyüme geriliği tanımı kullanılır. Bu çocuklar doğumdan sonra sıkı takip altına alınırlar” dedi.
  Büyümeyi yakalama 6-15 ay arasında olsa da son sınır olarak baş çevresinde 18, ağırlıkta 21, boyda ise 36 ay beklendiğini dile getiren Atabek, ”Hatta ileri prematüre bebeklerde büyümeyi yakalama oldukça gecikebilir. Bu sürelerde normali yakalayamayan çocukların mutlaka çocuk endokrinoloji doktorları tarafından değerlendirilmesi ve tedavi edilmeleri önemlidir” diye konuştu.
  Atabek, doğum tartısı gebelik süresine göre düşük olarak doğan ve ilk 2 yaşta büyümede yakalama yapamayan çocukların nihai boylarının kısa olacağını bildirdi.


  -YUVA ÇOCUKLARINDA KISA BOYLULUK-
  Boy kısalığının toplumda görülme sıklığının yüzde 3-15 arasında değiştiğini vurgulayan Atabek, şunları kaydetti:
  ”Boy kısalığının nedenleri oldukça fazladır. Ailevi boy kısalığı, yapısal boy kısalığı ve ergenliğin gecikmesi, iskelet sistemi hastalıkları, doğum kilosunun düşük olması, beslenme bozukluğu, kronik hastalıklar, uzun süreli ilaç kullanımı, turner sendromu, büyüme hormonu eksikliği ve sevgi yoksunluğunu nedenler arasında sayabiliriz. Büyüme hormonu eksikliği 3 bin 500′de bir görülür ve sıklıkla tek bulgusu boy kısalığı veya büyümede duraklamadır. Bunlardan ülkemizde en çok öne çıkan neden özellikle hayatın ilk yıllarında geçirilen beslenme bozukluğudur. Uzun süren beslenme bozukluğu olan çocukta önce kilo düşer sonra boy kısa kalır. Sağlıklı büyümek ve boy kısalığını önleyebilmek için sağlıklı bir beslenme ilk koşuldur.”
  Bunun yanında en önemli boy kısalığı nedenlerinden birisinin de sevgisizlik olduğunu ifade eden Atabek, ”Psikososyal nedenlerle örneğin sevgi yoksunluğu yaşayan çocuklarda, sosyal problemleri fazla olan ailelerin çocuklarında ve bazı yuva çocuklarında kısa boyluluk görülebilmektedir” dedi.
  Boy kısalığı olan bir çocuğun tedavisinin de nedenine göre yapılacağını ifade eden Atabek, boy kısalığına neden olan etken ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse boy uzatma tedavisinde de başarı şansının o kadar artacağını sözlerine ekledi.
  alıntı
   
 2. Vijdan

  Vijdan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.027
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Sevgiden yoksun olan çocukların boyu kısa kalıyor
  Teşekkürler paylaşım için..Sevgi her derdin ilacıdır derler.. Özellikle süt dişlerinin erken bozulması ve tedavi ettirilmemeside gelişmeyi durduruyor..Aman dikkat edelim çocuklarımıza ne olur..Bakamıycaksak,sevgimiz veremiyceksek hiç dünyaya getirmeyelim..
   
Sevgiden yoksun olan çocukların boyu kısa kalıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sahi siz neden kalıyorsunuz..? Yoksa mutlu musunuz..?

  Sahi siz neden kalıyorsunuz..? Yoksa mutlu musunuz..?

  . ...Gidişimin bir derinliği olmalı, şnokerle dalınmalı ama havasız bırakmamalı..Suskunluk adı altındaki bütün silahlar tutukluk yapmalı, hedefi bulamamalı ama panzerler çalışmalı..Gidişimin gürültülü bir yanı olmalı yani, rahatsızlık vermeli, uyku kaçırmal Yağmur damlalarındaki hüznü özlediyse yürek, yağmur yağan yerlere mi gitmek lazım acaba..? Evet, gitmekten bahsediyorum..Herkes bir...
 2. Paris Hiltonun kendine olan sevgisinde sınır yok

  Paris Hiltonun kendine olan sevgisinde sınır yok

  Çıplak resimleri, çektiği porno filmi vs vs derken şimdide yeni bir haberle karşımızda paris. Bu kadar para ile işte ancak bu kadar şaşılır arkadaşlarım :) :attention: KENDİ PARFÜMÜNÜ VE KENDİ MARKASINI YARATAN PARİS HİLTON, ARTIK GİYSİLERİNDE DE FİGÜRLERİNİ KULLANMAYA BAŞLADI. Dünyaca ünlü yıldız Paris Hilton, kendini şımartmayı seviyor... Paris Hilton, özel olarak yaptırdığı kıyafet ve...
 3. Hiperaktivite Babadan Erkek Çocuğa Miras Kalıyor

  Hiperaktivite Babadan Erkek Çocuğa Miras Kalıyor

  Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun, okul öncesi dönemden, erişkin döneme kadar hayatı olumsuz etkileyen önemli bir rahatsızlık olduğu belirtildi. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semerci yaptığı açıklamada, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu hastalığının, son yıllarda bulunmuş gibi gündeme...
 4. Cümleler yetersiz kalıyor sevgimi anlatmaya

  Cümleler yetersiz kalıyor sevgimi anlatmaya

  sevgiyi anlatan cümleler sevdiğine sevgini anlatmak sevgimi anlatmak sevgiyi sevgini CümLeLerim yetersiz kaLıyor sevgimi anLatmaya . GözLerim yeter mi acaba ?? ..! ... Bunca sene sonra haLa seni düşünürken içimin titremesi , sesimin titremesi .... kaLbinin kaLbime haLa iLk günki gibi değmesi ... bu sonsuz güvenim , huzurum ... eLLerini özLemem , gözLerini özLemem , tenini özLemem ... Seni...
 5. Çocuğa olan sevgisizlik,boyunun kısa kalmasına bir etken

  Çocuğa olan sevgisizlik,boyunun kısa kalmasına bir etken

  Çocuğumuzun gerektiği şekilde beslenmesine dikkat ettiğimiz halde boyunun uzamaması dikkatinizi çekiyorsa bilinki yapamadğımız bir şeyin eksikliği var.Bu eksiklik çocuğumuza yeteri kadar ilgimizi ve sevgimizi veremememizden kaynaklanıyor olabilir arkadaşlar. Bilmeliyiz ki olumsuzluklar olumsuzluğu oluşturur... Türkiye’de görülme sıklığı yüzde 3-15 arasında değişen boy kısalığı...

Sayfayı Paylaş