1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Sevgilinize Hangi Durumlarda Nasıl Davranmalısınız ?

  Konu, 'Ah Erkekler' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Erkek arkadaşınız sizi mutlu ediyorsa, bazen yaptığı küçük hataları affedip "Neyse, daha kötüsü de olabilirdi'' diyerek sorunları gözardı etmek kolay yola kaçmak olabilir. Özellikle de sinirlerinizi bozan patronunuzun ağırlığı altında ve arkadaşlarınız doğru erkeği bulamadıklarından şikayet ederken bunu yapmak size cazip gelebilir. Hatta en son istediğiniz, sorunları olan sevgilinizi kapının önüne koymak olur. Ama bu şekilde davranarak ilişkinize zarar veriyor olabilirsiniz. Tennessee Üniversitesi'nde yapılan araştırmayı yöneten uzmanlar, kadınların sevgililerinin hatalarını kolayca affettiklerinde, o erkeklerin aynı hatayı ya da farklılarını altı kat oranında daha çok yaptıklarını ortaya çıkarmış. Hataları ne kadar görmezden gelirseniz sevgilinizle o kadar az mutlu olursunuz.
  Neden Aklımı Okuyamıyorsun (Why Can't You Read My Mind) kitabının yazarı psikolog Jeffrey Bernstein, "Sevgilinizi kolayca affettiğinizde, davranışının yanlış olmadığını düşünecektir'' diyor. Ayrıca yanlışları görmezden gelmek kendinize olan güveninizin azalmasına sebep olur. Aynı davranışı tekrarlayan erkek arkadaşınızı affettikçe kolay bir kadın olduğunuzu düşünecek olması ise cabası.
  Tabii ki her hatasında işaret parmağınızı ona doğru sallayıp çocuğunu azarlayan bir anne gibi gözükmenizi tavsiye etmiyoruz. Önemli olan, o sınırı nerede çizeceğinizi bilmek. Size vereceğimiz örneklerle hangi durumda onun üzerine fazla gitmenizin gerekmediğini, nasıl bir senaryoda aslan kesilmeniz gerektiğini anlayabileceksiniz.
  BORÇLARINI ÖDEMEK YERİNE ETRAFA PARA SAÇIYOR
  FAZLA ÜZERİNE GİTMEYİN: Eğer ortak bir hesabınız varsa veya bunu yapmayı düşünüyorsanız para harcama alışkanlıkları sizi mutlaka etkileyecektir. Eğer para mevzusuna hiç girmediyseniz, şimdiden onun bu konuda üstüne gitmeniz biraz haksızlık olur. Ona, ileride borca girip hayatını içinden çıkılmaz bir durum haline getirmekten korktuğunuzu söyleyebilirsiniz. Bunun sonrasında hesaplarınızı ayırabilirsiniz. Aranızdaki yakınlığı göze alarak, bunu dile getirmenin çok zor olmayacağını tahmin ediyoruz. Bundan sonra ise hesap yönetimi konusu geliyor. Maaşınızın ne kadarının faturalara, birikimlere ve özel harcamalarınıza gideceğini belirleyin. Örneğin büyük bir harcama yapacağınızda birbirinize mutlaka danışın. Bu şekilde davranarak birbirinizin mantıksız tarafını tamamladığınızı göstermiş olursunuz.
  PENÇELERİNİZİ GÖSTERİN: Para durumunu konuştunuz ve o, oluşturduğunuz bütçeyi görmezlikten geldi veya almayı düşündüğü üç boyutlu televizyonu size doğum günü hediyesi olarak düşündüğünü söyledi. Hemen çıldırmayın. Çünkü bu şekilde ancak onun konuşmayı sonlandırmasına sebep olursunuz. Direkt olarak "Bunun parasını ödeyemeyiz'' demeniz saçmaladığını fark etmesini sağlayacaktır. Ona yeni oyuncağı konusunda kendinizi hiç rahat hissetmediğinizi ve birlikte oluşturduğunuz bütçeye hiçbir şekilde uymadığının ortada olduğunu söyleyin. Sonra ona "Sence bunu çözmenin en iyi yolu nedir'' diye sorun. Ona bu şekilde kararını tartmak konusunda fırsat tanımanız biraz da olsa rahatlamasını sağlayacaktır. Daha mantıklı bir karar vereceğinden emin olabilirsiniz.
  İŞİNE VE PATRONUNUN TAVIRLARINA KATLANAMIYOR

  FAZLA ÜZERİNE GİTMEYİN: Erkek arkadaşınızın konuşmaktan en çok hoşlandığı konunun patronunun ne kadar kötü ve acımasız biri olması, kulağa biraz sinir bozucu gelebilir. Ama bir yandan söylenirken, bir yandan iş arıyorsa ona olabildiğince destek çıkmalısınız. Aşk Sırları (Love Secrets Revealed) kitabının yazarı Allen Berger, bir erkeğin kendine olan güveninin işteki başarısıyla bağlantılı olduğunu söylüyor ve: "Ona işini bırakmamak konusunda çıkıştığınızda yeni iş bulamayacağını düşündüğünüz hissine kapılacaktır'' diye uyarıyor. Uzmanlar, sevgiliniz işinden çok şikayet etmeye başladığında ona bir arkadaşıyla konuşmanızı tavsiye etmeniz gerektiğini söylüyor. Örneğin "Ahmet'le bu konuyu konuştun mu hiç? O sana benimkinden çok daha farklı bir bakış açısı sunabilir'' gibi tavsiyede bulunabilirsiniz. Sevgiliniz büyük ihtimalle sadece belli bir doğrultuda düşündüğünün farkında olmadığından dolayı bu cümle ile kendine gelecektir. Ertesi gün yine aynı şikayetlerde bulunursa "Peki, Ahmet bu konuda ne dedi'' diye sorarak onu tekrar istediğiniz yola sokabilirsiniz. PENÇELERİNİZİ GÖSTERİN: Erkek arkadaşınız durumunu düzeltmek için hiçbir hamlede bulunmuyorsa, onu bu durumdan ancak sertlikle çıkarabilirsiniz. Sevgiliniz durumundan yakınırken tüm enerjisini harcıyor ve belki de bu sayede kendisini daha iyi hissediyor ve rahatlıyor olsa da, ileride başka bir şey yapmak konusunda daha isteksiz bir hale geliyor. Sevgilinize onu sevdiğinizi ve desteklediğinizi söyleyin. Ama bir yandan da uzun zamandır kendi kendisine acı çektirmesinden dolayı üzüldüğünüzü de belirtin. Hiçbir şey yapmadan söylenmeye devam ederse, daha fazla terapist rolüne bürünemeyeceğinizi belirtin.
  ESKİ SEVGİLİSİNİ FACEBOOK'UNA EKLEDİ
  FAZLA ÜZERİNE GİTMEYİN: İlişkiniz muhteşem ve sevgiliniz çok nadir olarak sizi kıskandıracak tavırlar sergiliyor. Birdenbire eski sevgilisi ortaya çıktığında ihtiyatlı davranmak istemeniz ise çok normal. Çift Becerileri (Couple Skills) kitabının yazarı psikolog Matthew McKay, sevgilinizin size mesafeli davranıp davranmadığı konusunda tetikte olmanızı tavsiye ediyor. Guelph Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada sevgilinizin Facebook sayfasına ne kadar çok bakarsanız, -ortada bir şey olmasa bile- o kadar şüpheleneceğiniz ortaya çıkmış. Ona bu konuyu açmayı deneyebilirsiniz. McKay gibi uzmanlar bunda bir sakınca olmadığını söylüyor ama ses tonunuzu fazla yükseltmemeniz gerektiği konusunda da uyarıyor. Ona "Eski sevgilinle yeniden arkadaş olduğunuzu gördüm. Neler yapıyormuş'' gibi bir soru yöneltebilirsiniz. Bu şekilde sanal alemde bile neler yaptığı konusunda haberdar olduğunuzu belli etmiş olursunuz. Size "İyi sanırım'' diye cevap verdiğinde ise konuyu fazla uzatmamak adına kendinizi zorlamalısınız.
  PENÇELERİNİZİ GÖSTERİN: Facebook'ta eski sevgilisiyle arkadaş olduktan sonra tavırlarında bir değişiklik olup olmadığına dikkat edin. Sadece sorduğunuzda o gün neler yaptığını kısa cümlelerle anlatıyor veya telefon ya da bilgisayar başında daha çok zaman geçiriyorsa ve daha da kötüsü **** hayatınız sekteye uğradıysa biraz diş göstermenin zamanı gelmiş demektir. Berger, eski kız arkadaşıyla Facebook'ta arkadaş olduğundan beri bazı değişiklikler fark ettiğinizi ona söylemenizi tavsiye ediyor. Sizi diken üstünde oturtacak bir ilişki istemediğinizi söyledikten sonra eğer o size karşı sadıksa sizin de aynı durumda olduğunuzu dile getirin. Roller tersine döndüğü takdirde ona ne hissedeceğini sorun. Bu sayede yaptıklarını gözden geçirmeye başlar. Kesinlikle eski sevgisiyle konuşmasını yasaklamayın.
  SİZ EVLENMEYE HAZIRSINIZ AMA O ÇEKİNGEN DAVRANIYOR
  FAZLA ÜZERİNE GİTMEYİN: Bir yıldır ciddi bir ilişkiniz olduğu halde şimdiye kadar evlilik konusunu hiç açmadınız diyelim. Onun hayatınızın erkeği olduğunu bilseniz bile, evlilik için acele etmemek, karşınızdaki erkeği tanımak için size zaman kazandırır. Çünkü hazır olmadığınız bir evlilik için bastırmak ileride bazı sorunlara sebep olabilir. Ona "Seni seviyorum ve uzun vadede harika bir çift olacağımızı da hissedebiliyorum. Sence evli bir çift olarak nasıl görünürüz'' diye sorun. Ne zaman evlenme teklifi etmeyi planladığını sormak yerine sorunuzun ucunu açık bırakmak onun kendini köşeye sıkışmış gibi hissetmemesini sağlayacaktır. Bu soruyu sorarken ciddi olduğunuzu ona hissettirin. Cevap vermekten kaçınır veya konuyu değiştirirse üstelemekten kaçının. Sadece daha sık evlilik konusunu açmaya bakın.
  PENÇELERİNİZİ GÖSTERİN: Bu konuyu daha önce üç kez konuştuğunuz halde ilişkinizi bir üst seviyeye taşımak konusunda hiçbir adım atmıyor veya evlenmek istediği halde size teklif etmiyor olabilir. Berger bu iki durumda da sertleşebileceğinizi söylüyor. Erkek arkadaşınıza "Net olmana ihtiyacım var. İlişkimiz biterse üzülürüm ama evleneceğimizi düşünmüyorsan da bunu bilmek isterim'' deyin. Ne yapmak istediği konusunu biraz düşünüp sizsiz hayatın ne kadar kötü olduğunu anlaması için ona biraz zaman tanıyın. Evliliğin sizin için önemli olduğunu ve sizinle aynı düşünceleri paylaşmadığı takdirde gideceğinizi anladığında kaybetme korkusuyla gelecek konusunda gerçek anlamda düşünmeye başlayabilir. Endişe her zaman için gerçek bir motivasyon aracıdır.


   
Sevgilinize Hangi Durumlarda Nasıl Davranmalısınız ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğretmenler Ergenlere Nasıl Davranmalı?

  Öğretmenler Ergenlere Nasıl Davranmalı?

  ergenlere nasıl davranılmalı öğretmenlere nasıl davranmalıyız öğretmenlerimize davranmalıyız öğretmenimize öğretmene davranılır *Gençlerle şakalaşın, espri yapın, ama sakın alay etmeyin. *Onları anlamaya ve empati kurmaya çalışın ama sakın yaşadıklarını küçümsemeyin. *Onlara kuralları açıklayın ve uymalarını isteyin ama bunu otoritenizi kanıtlama yolu olarak kullanmayın. *Gençleri kabul...
 2. Hanıma nasıl davranmalı?

  Hanıma nasıl davranmalı?

  islamda erkek kadına nasıl davranmalı hamile kadına nasıl davranılmalı erkek hanımına davranmalı bir bayana davranılır bayanlara davranılır Dinimizde hanımların değerlidir.Ve kuranda hanımlara nasıl davranılacağı gayet açık bir şekilde ifade ediliyor.Ancak bunu bir çok kişi bilmiyor.Beylere sesleniyorum hanımlarınıza hak ettiği değeri veriniz!!! HANIMA NASIL DAVRANMALI? İslâm âlimlerinden,...
 3. nasıl davranmalıyım

  nasıl davranmalıyım

  sevdiğm cocuk 7 aralık doğumlu ona nasıl davranmalıyım ???
 4. nasıl davranmalı

  nasıl davranmalı

  şimdi bzim sınıfta bir kız var üst sınıfdan birini sevyor. sürkli her tenefüste onu görmek için çabalıyor sizce nasıl davranmalı. ben ona sürekli etrafında dolaşmaması gerektiğini ve kimseye söylememesi gerektiğini söyledim. küimseye söylemedi ama hep onu görmek için oradan oraya gidiyoruz. diyorum git sınıfına bak bakamam diyor beni gönderyor ne yapıor git bak diye. bana baktımı diye hepbana...
 5. çocuğu ölen nasıl davranmalı

  çocuğu ölen nasıl davranmalı

  çocuğu ölen kadın nasıl davranmalı

Sayfayı Paylaş